Prawo i Sprawiedliwość powinno odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu powiatem

Wydarzenia

Prawo i Sprawiedliwość powinno odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu powiatem

29.04.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
Stąd nasze oczekiwanie, jako parlamentarzystów, żeby jednak PiS w komplecie radnych podejmowało rozmowy, decyzje o budowaniu koalicji. Każde rozdzielenie, pojedyncze rozmowy nie służą PiS, a przede wszystkim bardzo mocno mylą wyborców. Bo wyborcy głosują najpierw na listę, a później wybierają konkretną osobę – uważają parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, którzy w poniedziałek 29 kwietnia przyjechali do Wyszkowa, by zabrać głos w kwestii toczących się rozmów koalicyjnych i nakłonić Marzenę Dyl i Iwonę Wyszyńską „do refleksji”.
 
Parlamentarzyści złożyli wyszkowskim strukturom Prawa i Sprawiedliwości gratulacje za wynik wyborczy. - Rekordowy wynik, niespotykany od wielu lat: 7 radnych PiS w radzie powiatu i 5 radnych w radzie miejskiej. Kandydat PiS był w drugiej turze wyborów na burmistrza, co od wielu wyborów się nie udawało. Mieszkańcy Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego ufają Prawu i Sprawiedliwości – chwalił poseł Henryk Kowalczyk. 
Należy tu wyjaśnić, że również w kończącej się kadencji PiS miał 7 mandatów w radzie powiatu, a w radzie miejskiej – 6 mandatów. 
Parlamentarzyści przyjechali do Wyszkowa, by zaapelować o podjęcie rozmów koalicyjnych z udziałem wszystkich radnych wybranych z list Prawa i Sprawiedliwości. - Dwie radne z PiS zamierzają pójść w innym kierunku, pani radna Marzena Dyl i pani radna Iwona Wyszyńska. Ufam, że to nie dojdzie do skutku, bo byłaby to większość w powiecie bardzo egzotyczna; różne ugrupowania z małą liczbą radnych, pojedynczych plus dwie z PiS. W powiecie powinna być stabilna większość poparta intencjami wyborców – mówił Henryk Kowalczyk. - Wyborcy jednak głosowali na listy. To, że ktoś zostaje radnym, to jest oczywiście jego osobista zasługa i praca, ale nie ma wątpliwości, że bez odpowiedniej listy takim radnym się nie zostaje. Dobrym przykładem w powiecie wyszkowskim jest pani Ewa Bartosiewicz, która była radną poprzednio, ale jak startowała z innej listy, to radną nie została. Widać wyraźnie, że zalety personalne są istotne, ale lista ma pierwszorzędne znaczenie. Stąd nasze oczekiwanie, jako parlamentarzystów, żeby jednak PiS w komplecie radnych podejmowało rozmowy, decyzje o budowaniu koalicji. Każde rozdzielenie, pojedyncze rozmowy nie służą PiS, a przede wszystkim bardzo mocno mylą wyborców. Bo wyborcy głosują najpierw na listę, a później wybierają konkretną osobę. Nadal będziemy się starali, żeby nastąpiło pełne porozumienie, żeby jednak cała lista była reprezentowana, jeśli chodzi o struktury władzy samorządowej, zarówno w mieście, jak i w powiecie. Raczej nie dopuszczam myśli, żeby jakieś pojedyncze osoby dla funkcji czy stanowisk podejmowały takie decyzje. Nasza obecność tutaj pokazuje, że chcemy, żebyśmy byli jedną drużyną.
- PiS to marka polityczna, która w powiecie wyszkowskim wzbudza ogromne zaufanie mieszkańców - dodała poseł Maria Koc. - Najważniejsze, żeby tego zaufania nie zawieźć. Nikt sam z siebie, nawet jeśli założy własny komitet, w wyborach do powiatu nie jest w stanie zdobyć mandatu. Start z listy PiS bardzo wzmacnia daną osobę. Oczywiście obecność osób znanych, lubianych, szanowanych wzmacnia całą listę, ale startując z tej listy, jeśli kandydujemy do rady powiatu, miasta, do sejmu, to dla nas wszystkich zobowiązanie, żeby współpracować w ramach naszych struktur. Mamy nadzieję, że przyjdzie refleksja. Panie zdają sobie sprawę, że ludzie kojarzą je z PiS i duże poparcie dla obu pań wynikało z faktu, że są znane i lubiane, ale też z tego, że startowały z tej, a nie innej listy. Mam nadzieję, że przyjdzie refleksja, że zostaną podjęte rozmowy z własnym komitetem, że wspólnie państwo będą mogli podejmować rozmowy w sprawie stworzenia stabilnej większości w radzie powiatu. Wyborcy patrzą, oceniają, bardzo wielu będzie zawiedzionych, jeśli się okaże, że PiS, które miało najlepszy wynik, będzie musiało pozostawać w opozycji. Dla wyborców jest to trudne do przyjęcia, a odpowiedzialność za to na kogoś spadnie. Jest jeszcze czas do pierwszej sesji, żeby wrócić do rozmów, naprawić sytuację, która szeroko się rozlała po powiecie wyszkowskim.
- Wyszków w poprzedniej kadencji pokazał nam, że starostę łatwiej jest wybrać niż odwołać. Prosimy nasze koleżanki Marzenę i Iwonę, żeby ta refleksja przyszła. Możemy rządzić w tym powiecie oraz w mieście – dodał senator Maciej Górski.
Henryk Kowalczyk poinformował, że Iwona Wyszyńska partyjnej legitymacji nie złożyła: - Liczymy na konstruktywną współpracę. Na składanie legitymacji jest zdecydowanie za wcześnie. Nikogo nie wyrzucamy, zachęcamy dalej do współpracy.
- To nie wybrzmiało, ale rozumiem, że państwo jako PiS, jesteście zwolennikami koalicji z komitetem WIS Masz Wybór, zarówno w mieście, jak i w powiecie i na tym państwo koncentrujecie się w waszych rozmowach? - zapytaliśmy podczas konferencji. 
- Tak – krótko odpowiedział Mariusz Bryk, pełnomocnik PiS w powiecie wyszkowskim.
- To oczywiście naturalny koalicjant, bo daje stabilną większość w mieście i w powiecie - z dwóch list, a nie pojedynczych osób – dodał Henryk Kowalczyk.
Zastrzegł jednak, że, jako parlamentarzyści, nie odcinają się od jakiejkolwiek koalicji, a decyzja należy do radnych: - Nasza obecność służy tylko temu, żeby utrzymać jedność PiS, zarówno w powiecie, jak i w mieście. To radni w całości powinni podejmować decyzje o kierunku koalicji. Nie mamy żadnych wskazań czy przeciwwskazań. Niech państwo radni decydują, z kim koalicję zawrzeć, żeby była najbardziej stabilna, najbardziej korzystna dla miasta i powiatu. 
Mariusz Bryk nie dopuszcza jednak koalicji ze Wspólnotą Samorządową: - Nam zależy na głosach wyborców, a wyborcy zdecydowali, dali nam mandat do rządzenia, a wyniki komitetu Wspólnota Samorządowa mówią same za siebie, że ludzie chcą zmian i my chcemy być stabilizatorem tych zmian. 
- Wspieramy PiS jako cały komitet. Dla nas wartością jest to, że komitet wygrał te wybory. Na czele struktur stoi Mariusz Bryk i to porządkuje sprawę. Jest upoważniony, żeby takie rozmowy prowadzić w imieniu całego komitetu – uważa Maria Koc.
- Jako radni odpowiadamy przed wyborcami, a wyborcy w powiecie wyszkowskim wyraźnie wskazali, kto ma rządzić. PiS powinno odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu powiatem, bo dostaliśmy mocny mandat. Tylko sytuacja przeciwko wyborcom sprawi, że tak się nie stanie – podkreślił Mariusz Bryk.
Parlamentarzyści odnieśli się również do wypowiedzi posła Arkadiusza Czartoryskiego, który na łamach „Nowego Wyszkowiaka” udzielił poparcia Marzenie Dyl i Iwonie Wyszyńskiej.
 
 
- Poseł Czartoryski w swoim imieniu, a nie imieniu PiS, wyrażał różne opinie, zachęcał do koalicji z takimi czy innymi ugrupowaniami. Decyzje powinniśmy zostawić strukturom PiS w mieście i powiecie – podkreślił Henryk Kowalczyk. - Każdy reprezentuje swoje opinie. Dzisiaj przyjechało nas czworo, a mogę mówić również w imieniu posła Tchórzewskiego, żeby pokazać, że każdy ma swoje poglądy, ale nie są to poglądy stricte PiS. Uważamy, że powinna cała grupa radnych PiS podejmować decyzje co do koalicji i o to apelujemy. Istotne, żeby było to robione wspólnie, a nie pojedynczo, bo pojedynczo każdego można złamać, natomiast w grupie jest siła.
Do słów posła Czartoryskiego odniósł się również poseł Marcin Grabowski: - Też jestem z Ostrołęki, jak poseł Czartoryski, ale wypowiadał się chyba jako specjalista od odejść i powrotów. Od 2 miesięcy po raz kolejny jest w PiS. 
- Poseł Czartoryski apeluje o mediacje. Niestety, do mnie telefonu nie wykonał, jako pełnomocnika powiatowego, żeby chociaż przez chwilę porozmawiać, jaka jest sytuacja w powiecie – dodał Mariusz Bryk.
Parlamentarzyście nie ukrywali, że zależy im na jedności PiS szczególnie przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. 
- PiS pokazało w wyborach samorządowych, że potrafi wygrywać. Idziemy po zwycięstwo w eurowyborach i w wyborach prezydenckich. Kto nie ma tego z tyłu głowy, musi się zastanowić nad funkcjonowaniem w życiu publicznym – ocenił Maciej Górski. 
Do europarlamentu będą kandydowali Maria Koc i Marcin Grabowski. - Okręg jest bardzo duży, całe Mazowsze, trzy sejmowe okręgi, parę milionów ludzi. Na Mazowszu liczymy na 2 mandaty – powiedział Henryk Kowalczyk.
- Czy będzie kandydował ktoś z powiatu wyszkowskiego? - zapytaliśmy.
- Nie wiem jeszcze. Są różne opcje brane pod uwagę – odpowiedział Henryk Kowalczyk.
Która opcja będzie ostateczna, okaże się wkrótce, bo na rejestrację list wyborczych komitety mają czas do 2 maja.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Sierżancie Sitku, Mateuszu, odszedłeś na wieczną służbę. Cześć Twojej pamięci! (FOTO)

Sierżancie Sitku, Mateuszu, odszedłeś na wieczną służbę. Cześć Twojej pamięci! (FOTO)

- Niech Mateusz, jako żołnierz Wojska Polskiego, będzie symbolem walki o nasze bezpieczeństwo. Mateusz pozostawił testament każdemu Polakowi: dbałość o niepodległą i bezpieczna Ojczyznę. Dbałość o Polskę - podczas wzruszającego ostatniego pożegnania śp. sierżanta Mateusza Sitka mówiła Jego mama. 
W uroczystości wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, który zwrócił się do najbliższych żołnierza: - Dziękuję z całego serca rodzicom, babci, najbliższym, wychowawcom za to, że tak wychowali Mateusza. Nie ma Ojczyzna nic cenniejszego niż swoi obrońcy, którzy gotowi są własnym życiem zapłacić za obronę jej granic, obronę jej niepodległości. Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję w imieniu całego polskiego narodu.
zobacz więcej
Dlaczego srebrne łańcuszki są doskonałym wyborem dla każdego?

Dlaczego srebrne łańcuszki są doskonałym wyborem dla każdego?

Srebrna biżuteria jest od wieków ceniona za swoje piękno i elegancję. Wśród różnych rodzajów srebrnej biżuterii, srebrne łańcuszki wyróżniają się swoją wszechstronnością i ponadczasowym urokiem. W tym artykule omówimy korzyści płynące z noszenia wysokiej próby srebrnych łańcuszków, zwłaszcza dla osób o wrażliwej skórze lub mających skłonności do alergii.
zobacz więcej
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

50,97% mieszkańców powiatu wyszkowskiego biorących udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego oddało głosy na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Mandaty w naszym okręgu wyborczym uzyskali Andrzej Halicki (KO), Adam Bielan (PiS) i Jacek Ozdoba (PiS). Frekwencja w naszym powiecie wyniosła 39,75%.
Oto pełne wyniki wyborów.
zobacz więcej
Pierwsza Komunia Święta w parafii św. Rodziny (FOTO)

Pierwsza Komunia Święta w parafii św. Rodziny (FOTO)

W uroczystość Najświętszej Trójcy 140 trzecioklasistów z parafii św. Rodziny przeżywało Pierwszą Komunię Świętą.
zobacz więcej