Hale stalowe stanowią obecnie jeden z najpopularniejszych typów konstrukcji przemysłowych. Docenili je zwłaszcza przedstawiciele branż takich jak budownictwo, handel, rolnictwo czy transport oraz logistyka. Stal stanowi wyjątkowy materiał o specyficznych właściwościach, pozwalających na połączenie trwałości i elastyczności projektowej wraz z szybkim czasem realizacji. Między innymi dzięki tym cechom hale stalowe stopniowo wypierają budowle murowane, będąc adaptowane do naprawdę różnych zastosowań. Poznaj powody, dla których tak wiele osób inwestuje dziś w tego typu rozwiązania, a także dowiedz się więcej na temat kwestii, jakich nie można pominąć w procesie projektowania.
Cechy hal stalowych. Dlaczego są one opłacalnym rozwiązaniem?
Jedną z nadrzędnych cech hal stalowych, która czyni je tak popularnym rozwiązaniem, jest przede wszystkim szybkość ich stawiania. Można je wznosić praktycznie przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych, które panują na zewnątrz. W przeciwieństwie do tradycyjnych hal (murowanych), wznoszenie stalowych konstrukcji nie jest ściśle uzależnione od temperatury powietrza, co znacznie optymalizuje proces całej budowy. Niemal wszystkie elementy stalowych hal są prefabrykowane, zaś na miejscu ekipa wykonuje wyłącznie prace montażowe. Czas budowy hali to jednak nie jedyna kwestia, jaka wzbudza zainteresowanie wśród przedsiębiorców; również koszty całej inwestycji są dość istotne. W przypadku stalowych hal, cena jest o wiele bardziej atrakcyjna; wpływa na to wiele powodów, między innymi lekkość elementów konstrukcyjnych oraz ich powtarzalność, co przekłada się na niższe koszty transportu. Ciągle rozwijająca się technologia produkcji i zastosowanie innowacyjnych materiałów powodują, że hale ze stali nie są wyłącznie trwałe czy solidne, lecz także estetyczne. Wszechstronna kompatybilność opcji oraz możliwość montażu różnych systemów, takich jak elewacja czy stolarka sprawiają, że możliwości personalizacji oraz ich dopasowania do indywidualnych wymagań klienta pozostają nieograniczone. Halę stalową bez trudu da się wkomponować w już istniejącą infrastrukturę – w ten sposób tworząc spójną przestrzeń, sprzyjającą efektywności procesów zachodzących wewnątrz konstrukcji.
Projektowanie hal stalowych: na co należy zwrócić uwagę?
Hale stalowe stanowią optymalne rozwiązanie zwłaszcza przy inwestycjach wielkopowierzchniowych. Aby jednak okazało się ono naprawdę korzystne, niezbędny jest dobry projekt. Jedną z firm, które zajmują się tworzeniem hal ze stali od A do Z jest STRUMIN. Na stronie strumin.pl, firma dzieli się uwagami dotyczącymi głównych elementów, jakie brane są pod uwagę w procesie wyceny inwestycji. Są nimi przede wszystkim przeznaczenie hali i wskazanie parametrów, takich jak m. in. wysokość poszczególnych obiektów, ich szerokość oraz długość. Bez tych danych nie można mówić o profesjonalnym projekcie. To właśnie on stanowi klucz do sukcesu samej inwestycji. Warto korzystać z usług sprawdzonych firm tworzących hale stalowe, by mieć pewność, iż projekt hali odpowiada realnym potrzebom, a jego realizacja zwróci się w niedalekiej przyszłości.