Baner główny
Baner mobilny
materialy/info/med1/1993.jpg

Wydarzenia

Powstaje kompania Wojsk Obrony Terytorialnej

09.03.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Najprawdopodobniej na przełomie 2017 i 2018 r. w Wyszkowie powstanie kompania Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojskowa Komenda Uzupełnień rozpoczęła właśnie przyjmowanie wniosków o przyjęcie.
WOT to piąty komponent polskich sił zbrojnych. Ich zadaniem będzie nie tylko wspieranie wojsk operacyjnych w przypadku konfliktu zbrojnego, ale też społeczności lokalnej w przypadku np. klęsk żywiołowych. - Wojska Obrony Terytorialnej nie zastępują zdolności posiadanych przez inne rodzaje sił zbrojnych, one uzupełniają i wzmacniają te zdolności dla zwiększenia bezpieczeństwa państwa – do spróbowania sił zachęcają komendant WKU ppłk Leszek Wieczorek i mjr Dariusz Żerek. O rozpoczętym właśnie naborze wniosków mówili podczas konferencji prasowej 9 marca.
WOT mają powstać w ciągu 3 lat: 17 brygad, 60 batalionów, 300 kompanii, 53 tys. żołnierzy. Wyszków brany był pod uwagę jako siedziba batalionu, ale wojsko wybrało inną lokalizację, najprawdopodobniej w Ostrołęce.
Dotychczas powstały trzy sztaby: w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. W Siedlcach jest batalion, który z kolei ma być włączony do jednej z dwóch brygad na Mazowszu: w Ciechanowie lub Radomiu.
WKU w Wyszkowie rozpoczęła właśnie przyjmowanie wniosków. Wezwań mogą spodziewać się również osoby, które zgłosiły się wcześniej. Zainteresowanie obroną terytorialną od kilku miesięcy jest spore.
Kto ma szanse na dostanie się do WOT? Przede wszystkim wymagane jest polskie obywatelstwo, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, wiek co najmniej 18 lat, niekaralność. O przyjęcie może ubiegać się również osoba, która nie była przeznaczona do służby zastępczej, nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej, w czasie mobilizacji nie pełni innych obowiązków. Na stanowisku szeregowego wymagane jest wykształcenie co najmniej podstawowe, podoficerskim – średnie, oficerskim – wyższe. Pierwszeństwo w powołaniu mają mieszkańcy danego powiatu, byli żołnierze zawodowi, członkowie organizacji proobronnych, absolwenci szkół realizujących programy przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa. Do wniosku należy dołączyć świadectwa ukończenia szkół, dowód osobisty, potwierdzenia innych kwalifikacji, np. prawo jazdy, uprawnienia ratownictwa medycznego.
Osoby zakwalifikowane najpierw przez miesiąc lub dwa będą się kształciły na odległość (e-learning). Następnie będzie odbywało się szkolenie podstawowe (16 dni lub 8 weekendów), a potem roczne szkolenie indywidualne. Kolejne dwa lata to szkolenia w pododdziałach (również weekendowe).
Na czas szkolenia i służby pracodawca ma obowiązek udzielenia bezpłatnego urlopu. Żołnierze mają też prawo do zwrotu kosztów dojazdu. Wojsko zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie. Terytorialna służba wojskowa może być pełniona rotacyjnie (co najmniej 2 dni w miesiącu w jednostce wojskowej) lub dyspozycyjnie (w gotowości do stawienia się do służby rotacyjnej). W przypadku służby rotacyjnej uposażenie wynosi ok. 500 zł miesięcznie, dyspozycyjnej – ok. 300 zł, oczywiście im wyższy stopień, tym wyższe wynagrodzenie. Zachętą może być perspektywa przyjęcia do armii zawodowej, po 3 latach służby w WOT.
WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wygoda i komfort w jednym – jak dobrać odpowiednie legginsy do biegania pod Twoje wymagania?

Wygoda i komfort w jednym – jak dobrać odpowiednie legginsy do biegania pod Twoje wymagania?

Bieganie to jeden z najbardziej popularnych sportów na świecie, który nie wymaga skomplikowanego sprzętu ani specjalnego miejsca do treningu. Wystarczą wygodne buty i odpowiednia odzież, aby cieszyć się tą aktywnością o każdej porze roku. Szczególnie ważnym elementem garderoby każdego biegacza są odpowiednio dobrane legginsy, które zapewniają swobodę ruchów i komfort podczas treningu. Właściwy wybór legginsów do biegania może znacząco wpłynąć na jakość i przyjemność z treningu, dlatego warto poświęcić chwilę, aby dobrać je idealnie do swoich potrzeb.
zobacz więcej
Pierwsza Komunia Święta w parafii św. Wojciecha (FOTO)

Pierwsza Komunia Święta w parafii św. Wojciecha (FOTO)

Ponad 90 dzieci przystąpiło w kościele parafii św. Wojciecha do Pierwszej Komunii Świętej.
zobacz więcej
Wybory prezydenckie: wyniki w gminie Wyszków (AKTUALIZACJA)

Wybory prezydenckie: wyniki w gminie Wyszków (AKTUALIZACJA)

zobacz więcej
Franciszek zapraszał nas, duszpasterzy, żebyśmy szukali drogi powrotu ludzi do Kościoła

Franciszek zapraszał nas, duszpasterzy, żebyśmy szukali drogi powrotu ludzi do Kościoła

Dziś świat żegna papieża Franciszka. Przedstawicielem pokolenia, które duchowo dojrzewało w czasie Jego pontyfikatu, jest ks. Rafał Orzechowski, wikariusz parafii św. Wojciecha. W maju minie pierwszy rok jego kapłaństwa. - Sposób, w jaki w tej chwili przeżywam swoje kapłaństwo, jak najbardziej wynika z tego pontyfikatu - mówi w rozmowie z „Nowym Wyszkowiakiem”. Opowiada o swoich spotkaniach z Franciszkiem, o tym, co krzyknął, by papież go usłyszał i do niego podszedł, ale też o tym, jak sam wsłuchuje się i rozumie naukę papieża.
 
zobacz więcej