Powiatowy Dzień Strażaka i jubileusz OSP w Gulczewie (FOTO)

Wydarzenia

Powiatowy Dzień Strażaka i jubileusz OSP w Gulczewie (FOTO)

23.05.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Powiatowy Dzień Strażaka wspólnie świętowali strażacy zawodowi i ochotnicy. Gospodarzem niedzielnej (22 maja) uroczystości była Ochotnicza Straż Pożarna w Gulczewie - najmłodsza jednostka na naszym terenie, która w tym roku świętuje 10-lecie.
 
Święto rozpoczęła polowa Msza św. odprawiona przez księży proboszczów parafii św. Idziego i św. Wojciecha Zdzisława Golana i Romana Karasia. Oprawę muzyczna uroczystości zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie, oczywiście pod batutą kapelmistrza Józefa Bieganowskiego.
Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie mł. bryg. Rafał Balcer przypomniał, że PSP obchodzi w tym roku 30-lecie. - W tym miejscu należą się podziękowania naszym poprzednikom, którzy byli zaangażowani w rozwój formacji cieszącej się najwyższym zaufaniem społecznym - podkreślił. Podziękował też przełożonym i samorządowcom za finansowe wspieranie straży pożarnej zarówno tej zawodowej, jak i ochotniczej.
Z okazji 30-lecia PSP okolicznościowym dyplomem Komendanta Głównego PSP wyróżniony został asp. sztab. Sylwester Suchta, dowódca zmiany II w JRG PSP w Wyszkowie. Okolicznościowe medale Komendanta Wojewódzkiego PSP otrzymali starosta Jerzy Żukowski i komendant Rafał Balcer.
- Pamiętajmy, że połączenie dwóch potencjałów ratowniczych: strażaków zawodowych i druhów strażaków ochotników tworzy podstawę systemu ratowniczo-gaśniczego - podkreślił komendant PSP w Wyszkowie. - Strażacy w ciągu roku na terenie powiatu wyszkowskiego uczestniczą w likwidacji około tysiąca różnego rodzaju zdarzeń. Życzę, by nasza służba dawała mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa oraz by nigdy nie zabrakło nam siły i wytrwałości do realizacji zaplanowanych celów.
 
Gratulacje dla odznaczonych
Ważną częścią uroczystości było wręczenie medali, wyróżnień i awansów.
Złota Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”: st. asp. Sylwester Suchta
Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”: st. kpt. Marcin Turowski
Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: mł. bryg. Rafał Balcer, dh Łukasz Król (OSP Gulczewo), dh Dariusz Kądziela (OSP Kamieńczyk), dh Jan Ziółkowski i dh Kamil Ziółkowski (OSP Lucynów Duży)
Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: st.. kpt. Daniel Wachowski, st. ogn. Karol Wojtyra, st. ogn. Michał Nowakowski, dh. Daniel Król, dh Kamil Matwiejczyk, dh Marcin Ciach, dh Arkadiusz Krół, dh Marcin Król, dh Sławomir Wróbel (OSP Gulczewo), dh Adam Bodzan i dh Wojciech Grochowalski (OSP Kamieńczyk)
Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: dh Jan Rudnik (OSP Kamieńczyk), dh Mariusz Skalik (OSP Gulczewo), dh Norbert Wydryszek (OSP Lucynów Duży)
odznaka „Strażak Wzorowy”: Mariusz Staniszewski, Katarzyna Siatkowska, Artur Brzeziński (OSP Rybno), Sławomir Grześkiewicz, Rafał Skoczeń, Kacper Chlipała, Adrian Paź, Mateusz Skoczeń, Michał Ciach (OSP Gulczewo)
odznaka „Za wysługę lat” (10-letnią służbę): Marcin Ciach, Michał Ciach, Arkadiusz Król, Daniel Król, Łukasz Król, Marcin Król, Kamil Matwiejczyk, Łukasz Osik, Adrian Paź, Patryk Wójcik, Sławomir Wróbel - wszyscy z OSP Gulczewo
awans na stopień starszego kapitana: Daniel Wachowski, Rafał Kłębek, Rafał Szydlik
awans na stopień aspiranta: Paweł Urbaniak
awans na stopień starszego ogniomistrza: Karol Wojtyra
awans na stopień młodszego ogniomistrza: Kamil Ponichtera
nagrody pieniężne za zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy: mł. bryg. Piotr Wachowski, st. kpt. Marcin Turowski, st. ogn. Wojciech Banaszek
nagrody rzeczowe przyznane przez Zarząd Powiatu Wyszkowskiego: st. kpt. Rafał Kłębek, kpt. Łukasz Żelazowski, mł. kpt. Damian Sowiński, st. ogn. Dariusz Chrostowski, sekc. Damian Jechna
Życzenia strażakom złożył m.in. przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Paweł Adamczyk: - Dziękuję za waszą pracę, która jest trudna, wymagająca i ofiarna. Działań ratowniczo gaśniczych, w których uczestniczycie, w ubiegłym roku odnotowano ok. 84 tysiące w skali Mazowsza. Szereg działań w ramach walki z pandemią, anomalii pogodowych, zagrożeń na granicy polsko-białoruskiej, czy wreszcie obecnej sytuacji w Ukrainie. To naprawdę ogromny zakres pracy.
 
Piękne tradycje przekażcie kolejnym pokoleniom strażaków
Gospodarze uroczystości - OSP w Gulczewie to najmłodsza jednostka w powiecie wyszkowskim, która obchodzi w tym roku swoje 10-lecie. - Zaryzykowałbym stwierdzenie, że OSP w Gulczewie to jedna z najmłodszych jednostek w Polsce. Ale to, czego doszliśmy w ciągu tych 10 lat, zasługuje jednak na ogromne wyróżnienie - mówił prezes OSP w Gulczewie dh Łukasz Król. - Nasz potencjał i dynamiczny rozwój to zasługa ludzi, którzy, angażując się w służbę i pracę na rzecz społeczności, chcą bezinteresownie nieść pomoc, wkładając wielki trud i poświęcając prywatny czas. Zaczynaliśmy od przysłowiowego zera. Mieliśmy użyczone dwa pomieszczenia w byłej szkole podstawowej. Wsparcie, upór samych członków i sympatyków OSP oraz pomoc władz samorządowych poskutkowały szybkim rozwojem naszej jednostki. Te dwa pomieszczenia zamieniliśmy w nowoczesną, dobrze wyposażoną strażnicę z dwoma samochodami specjalnymi, w pełni wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Dzięki 10-letniemu poświęceniu i determinacji doszliśmy do miejsca, w którym jesteśmy - gotowi do działań ratowniczo-gaśniczych zarówno na lądzie, jak i na wodzie. 
Jak każe tradycja, przed wyremontowaną remizą dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi. 
Wicestarosta Leszek Marszał przypomniał, że na terenie powiatu wyszkowskiego jest 31 jednostek OSP, w tym 9 funkcjonuje w systemie KSRG. Gulczewo jest najmłodsze, ale „to jednostka z ogromnym sercem, chęcią do pracy i pomocy. Dzięki takim jednostkom byliśmy w stanie poradzić sobie częściowo z epidemią, pomocą ludności uchodźczej.” - Życzę, by wasza trudna praca była źródłem satysfakcji, społecznego uznania oraz wdzięczności za służbę na rzecz drugiego człowieka - zwrócił się do wszystkich licznie zgromadzonych strażaków.
- Chciałbym wam życzyć strażackiej pomyślności. Chciałbym pochylić czoło przed waszymi dokonaniami tu, na ziemi wyszkowskiej i w całym kraju - mówił z kolei burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, koledzy samorządowcy z terenów blisko granicy powiedzieli, że zanim dotarli do nich wolontariusze, organizacje społeczne to pierwsi, niemal godzinę po wybuchu wojny byli strażacy ochotnicy i zawodowi. To pokazuje, jak niezastąpiona jest to służba.
Burmistrz zwrócił się do strażaków z Gulczewa: - Życzę kolejnych lat równie udanych, równie dynamicznego rozwoju. Podjęta 10 lat temu - wcale niełatwa - decyzja o przekazaniu całego terenu oraz stojącego tu budynku z 99-procentową bonifikatą, była słuszna. Wasza najstarsza siostra - jednostka OSP Kamieńczyk - ma już 135 lat. Tradycje mamy więc piękne, ale każda tradycja ma swój początek. Wasz był 10 lat temu. Jestem przekonany, że te piękne tradycje przekażecie kolejnym, młodszym pokoleniom strażaków.
Gratulacje strażakom złożyli również radna sejmiku wojewódzkiego Joanna Bala, wiceprezes zarządu głównego OSP gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz i radna powiatowa, mieszkanka Gulczewa Katarzyna Wysocka.
W uroczystości wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących ze strażą pożarną. Wszyscy podziwiali defiladę strażaków zawodowych i ochotników z całego powiatu, którzy pięknie prezentowali się w galowym szyku.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Projekt sobie, a życie sobie

Projekt sobie, a życie sobie

Czy na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Wąskiej powstanie wysepka drogowa, a wzdłuż komendy policji uliczka serwisowa, która znacznie ograniczy liczbę miejsc parkingowych i dojazd do znajdującego się obok sklepu? Rozwiązania przyjęte w obecnym projekcie drogi krajowej uniemożliwiają też straży pożarnej wyjazd w lewo. Budowa trwa, ale mieszkańcy, przedsiębiorcy i samorządowcy starają się przekonać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do częściowej zmiany planów. A przedsiębiorca z ul. Wąskiej także gminę – do wprowadzenia ruchu dwukierunkowego.
zobacz więcej
Mieszkańcy zgłosili 500 zagrożeń

Mieszkańcy zgłosili 500 zagrożeń

Przekraczanie dozwolonej prędkości i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - to najczęstsze problemy zgłaszane przez mieszkańców powiatu wyszkowskiego poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku roku do 12 maja wyszkowscy policjanci odnotowali prawie pół tysiąca zgłoszeń.
zobacz więcej
Wpadła w poślizg

Wpadła w poślizg

44-kobieta trafiła do szpitala po wypadku, do którego doszło w piątek 21 stycznia ok. godz. 9 na ul. Wyszkowskiej w Rybienku Starym. 
zobacz więcej
Inauguracja Lata z Radiem. Koncert w Wyszkowie 8 lipca (foto)

Inauguracja Lata z Radiem. Koncert w Wyszkowie 8 lipca (foto)

W czwartek 22 czerwca w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie odbyła się oficjalna inauguracja 46. edycji trasy koncertowej „Lato z Radiem”. Wzięli w niej udział również przedstawiciele Wyszkowa – jednego z 20 miast partnerskich. Impreza w Wyszkowie już w sobotę 8 lipca.
zobacz więcej