„Tu wszystko jest możliwe, dzieciaki są szczęśliwe…” - to hasło Powiatowego Dnia Dziecka, którego gospodarzem był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Nauczyciele ośrodka fantastycznie ugościli wszystkie dzieci – małe i duże – przygotowując wiele niespodzianek, z których zdecydowanie najfajniejszą było przedstawienie bajki „Dwie Dorotki” w wykonaniu wyłącznie dorosłych.
W tym roku Dzień Dziecka ośrodek świętował przez dwa dni, 1 i 2 czerwca. - Powiat wyszkowski przystąpił do Projektu innowacyjno-wdrożeniowego oceny funkcjonalnej organizowanego przez Uniwersytet Śląski we współpracy z innymi uniwersytetami – wyjaśniła dyrektor SOSW Edyta Jarosz. - Jesteśmy jednostką koordynującą ten projekt. W ubiegłym roku przebadaliśmy, zrobiliśmy ocenę funkcjonalną umiejętności 628 uczniów i dzieci z powiatu wyszkowskiego. Zaprosiliśmy do tego projektu placówki z całego powiatu, m.in. gminy Długosiodło, Somianka, Wyszków, dzieciaki w wieku od 3 do 6 lat z całego powiatu. Teraz realizujemy trzeci etap tego projektu. Organizujemy wsparcie dla 10 uczniów i 10 dzieci i ich rodzin. Wczoraj mieliśmy dzień otwarty. Przeprowadziliśmy ocenę wstępną logopedyczną dzieciaczkom z terenu powiatu, których rodzice czują się zaniepokojeni albo chcieli po prostu sprawdzić, czy ich dzieci rozwijają się prawidłowo, czy może potrzebują wsparcia. Odbywały się zajęcia, warsztaty dla dzieci i rodziców.
Również w ramach projektu nauczyciele ośrodka zaprosili na przedstawienie „Dwie Dorotki” – na podstawie pięknej bajki Janiny Porazińskiej, opowiadającej o dwóch siostrach: jednej dobrej i pracowitej, drugiej leniwej i złośliwej. Zgodnie z bajkowym morałem, dobra Dorotka otrzymuje bogactwo i księcia, a zło zostaje ukarane.
Wystawianie bajek z okazji Dnia Dziecka jest już tradycją nauczycieli SOSW. Za tegoroczne przedstawienie, włożoną pracę należą się im wielkie, wielkie brawa. - Widać, że przy tym, co dzisiaj pokazaliście, super się bawiliście, że sprawiało wam to ogromną przyjemność i nam wszystkim. Super występ, naprawdę super – chwalił wicestarosta Leszek Marszał.
Życzenia dzieciom złożył również starosta Wojciech Kozon, który… w przedstawieniu wcielił się w rolę ojca dobrej Dorotki (jeszcze niedawno był pracownikiem ośrodka).
W spektaklu wystąpili również: dobra Dorotka - Joanna Niemczyk, zła Dorotka – Patrycja Derybowska, Macocha – Edyta Jarosz, Pani Zima – Joanna Skurzewska, Śnieżynki – Edyta Jakacka, Marta Andrzejewska, Sylwia Befinger, Beata Wróbel, Anna Wojtaszek, Aleksandra Wierzchoń, Jabłoń – Katarzyna Szostek-Malinowska, Piec – Grzegorz Skolimowski, Nocka – Bogumiła Woźnica, Gwiazdki – Paulina Bralewska, Elwira Gajkowska, Izabela Szczerba, Izabela Kowalska, Hanna Mąka, Dagmara Błońska, Pies – Bartłomiej Staszkiewicz, Kot – Elżbieta Iglik, Książę – Tomasz Mielczarczyk, Wiatry – Marta Groszyk, Marta Pazgier. Narratorkami były Katarzyna Jończyk i Monika Woźniak.
Pomysł i reżyseria – Anna Stokarska. Za kurtyny odpowiadała Joanna Juszczyńska; oprawę muzyczną i nagłośnienie – Marek Jończyk. Scenografia: Marzena Szulc, Joanna Juszczyńska, Katarzyna Szostek-Malinowska, Anna Rogowska, Joanna Łutkowska, Renata Kulik, Ewa Kazimierczyk, Renata Frąckiewicz, montaż scenografii – Anna Wojtaszek, Joanna Niemczyk; stroje – Warsztatowa Akademia Musicalowa w Warszawie, Marzena Szulc; makijaże – Paulina Biernacka; choreografia – Bogusława Frąckiewicz, Edyta Jakacka; obsługa medialna – Beata Glinka.
***
Kapryśna piątkowa pogoda nie zepsuła pikniku, który odbył się po przedstawieniu. Świetnie bawiły się dzieci małe i duże. - Każdy z nas przez całe życie pielęgnuje w sobie coś z dziecka. Dzisiaj możemy pozwolić sobie na odrobinę swobody, luzu, poczuć się jak dziecko – do wspólnej zabawy zachęcała Edyta Jarosz.