materialy/info/med1/1742.jpg

Wydarzenia

Powiat kupuje działkę pod szpitalem za 5 mln zł

26.01.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Radni powiatowi na sesji w dniu 25 stycznie wyrazili zgodę na nabycie przez Powiat Wyszkowski działki o powierzchni 4,08 ha, na której pobudowany jest szpital, będącej własnością spadkobierców rodziny Skarżyńskich. Wynegocjowana cena działki to 5 mln zł, Powiat zaciągnie kredyt na jej zakup, który ma zostać spłacony w ciągu 10 lat.
W kwietniu 2015 r. Skarb Państwa został pozbawiony tytułu prawnego do nieruchomości, na której znajduje się SPZZOZ w Wyszkowie, a właścicielami zostali spadkobiercy byłej właścicielki  - Janiny Skarzyńskiej. Powiat Wyszkowski wnioskował do wojewody mazowieckiego o zabezpieczenie środków na wykup omawianej nieruchomości, ale bezskutecznie. W połowie grudnia ub. roku rozpoczął negocjacje z kancelarią prawną, reprezentującą spadkobierców.
–  Wczoraj zdecydowaliśmy, że trzeba przeciąć te wszystkie kwestie i żeby szpital mógł normalnie funkcjonować, zakupić tę działkę od państwa Skarżyńskich za kwotę 5 milionów złotych – poinformował radnych starosta Bogdan Pągowski.
Ta propozycja zaszokowała (chwilowo) Waldemara Sobczaka, przed sesją radni mieli spotkanie ze starosta w tej sprawie. Radny nie negował zasadności nabycia działki, bo wie, jakie są konsekwencje pozostawania tego gruntu w rękach pełnomocnika spadkobierców. Ale nie chce podejmować tak ważnej decyzji ad hoc, sprawa powinna być omówiona na komisjach. Pytał o skutki dla budżetu zaciągnięcia pięciomilionowego kredytu. Ubolewał, że radni nie byli na bieżąco informowani o negocjacjach. Proponował, by temat omówić jeszcze na komisjach i potem zwołać sesję nadzwyczajną.
Podobne zdanie miał Marek Głowacki: - Jest mało czasu, by przeanalizować wszystkie kwestie i podjąć decyzję.
- Negocjacje trwały do ostatniego dnia, wczoraj jeszcze rozmawialiśmy z kancelarią o pewnych szczegółach. Nie wszystko państwu mogę powiedzieć, bo to są negocjacje dosyć trudne. Ta cena nie jest wzięta z sufitu, to cena rynkowa. Jest to duży wydatek dla budżetu powiatu. Można jeszcze czekać, ale każde przedłużanie będzie nas drożej kosztowało. Jest jakaś szansa na odzyskanie w przyszłości tych środków. Kupujemy tę działkę z myślą, że szpital będzie mógł funkcjonować i rozwijać się.
Dyrektor SPZZOZ Cecylia Domżała zaznaczyła, że dla szpitala jest bardzo ważne, by mieć prawa do gruntu, bo daje to możliwość rozwoju szpitala.
- Jestem pewny, że nabycie tych gruntów przejdzie do historii – orzekł Jan Getka.
Jako ostatnia głos w dyskusji zabrała radna Katarzyna Wysocka, lekarka: - Myślę, że naszych mieszkańców nie interesują te sprawozdania finansowe, budżety powiatu, bo ludzie się w tym nie orientują. Mieszkańca interesuje, żeby miał się gdzie zwrócić, kiedy ma potrzebę zdrowotną. Szpital musi być, musi funkcjonować i musi się rozwijać, żeby dla pacjentów świadczyć coraz lepsze usługi. Nie będzie się rozwijać, jeśli nie będzie miał własności gruntu. Moim zdaniem raz trzeba podjąć decyzję i zakończyć to wszystko. Bo od 20 lat nikt nie chce podjąć konkretnej decyzji. Uważam, że jeślibyśmy nawet przez 2 lata nie wybudowali ani jednego kilometra drogi w naszym powiecie, to nic się nie stanie. Bo drogi są takie, że ludzie do szpitala dojadą. Ale szpital musi być!
Radni przyjęli uchwałę w sprawie nabycia nieruchomości 13 głosami za, 4 wstrzymało się od głosu.
Za podjęcie takiej decyzji, trudnej dla budżetu powiatu, podziękowali starosta i dyrektor szpitala.
WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Święta wielkanocne i wiosenne zwyczaje

Święta wielkanocne i wiosenne zwyczaje

zobacz więcej
Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Testament to zazwyczaj dokument, w którym autor zawiera informacje na temat rozporządzenia dotyczącego własnego majątku na wypadek śmierci. Według obowiązującego prawa, powinien on zawierać postanowienia wyłącznie jednej osoby – w Polsce nie ma bowiem dopuszczenia ważności testamentów wspólnych; oznacza to, że jeżeli dojdzie do sporządzenia takowego dokumentu, w świetle prawa będzie on nieważny. W naszym kraju dzielimy testamenty na zwykłe oraz szczególne; do pierwszej grupy należy między innymi testament notarialny (sporządzany przez notariusza) oraz holograficzny (odręczny), zaś druga grupa dokumentów obejmuje testament ustny, a także wojskowy. Jak sporządzić testament i na czym konkretnie polega dziedziczenie systemowe? Czy dokument może zostać uznany za nieważny? Już dziś poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania!
zobacz więcej
Fałszywi gliniarz i prokurator oszukują wyszkowianki!

Fałszywi gliniarz i prokurator oszukują wyszkowianki!

68-letnia mieszkanka powiatu wyszkowskiego uwierzyła oszustom podającym się za policjanta i prokuratora, wykonała przelew, tracąc prawie 70 tys. zł. Tego samego dnia oszuści podjęli kolejną próbę, tym razem udaremnioną dzięki czujności pracownika banku.
zobacz więcej
Bezpieczny majowy weekend

Bezpieczny majowy weekend

Kilkanaście kolizji drogowych i czterech nietrzeźwych kierowców - to bilans minionego długiego weekendu. Na szczęście nie doszło do żadnego poważnego wypadku.
zobacz więcej