Porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak powinno się postępować z odpadami!

Wydarzenia

Porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak powinno się postępować z odpadami!

15.04.2025
autor: Artykuł sponsorowany
Wiosna stanowi jedną z najlepszych pór roku na dokonanie diametralnych porządków w ogrodzie – tak, by latem móc cieszyć się pięknem zielonej przestrzeni pełnej kwiatów, a także przydomowych upraw. Aura tej pory nierzadko zachęca nawet największych wielbicieli czterech ścian do przebywania na zewnątrz, zaś przestrzeń zaniedbana w czasie zimy zdecydowanie potrzebuje konkretnego uporządkowania. To właśnie po zimie ogrodowe rośliny budzą się do życia; inne niszczone są przez mrozy, brak światła słonecznego oraz nadmierną wilgoć. W efekcie ogród wymaga pracy. Podczas takich prac zazwyczaj powstaje masa odpadów; chociaż intuicja może podpowiadać, że sterta ziemi, kamieni czy gałęzi wcale nie zalicza się do grona śmieci, rzeczywistość jest nieco odmienna. Po wiosennych porządkach pozostać mogą między innymi odpady zielone, wielkogabarytowe oraz inne, których nie da się zaliczyć do żadnej kategorii. Już dziś dowiedz się, jak charakteryzować dane pozostałości po sprzątaniu ogrodu, a także co konkretnie zrobić, by pozbyć się ich z ogrodu.

Rodzaje odpadów jakie mogą pozostać po porządkach w ogrodzie

Jedną z grup odpadów, które pozostają po pracach w ogrodzie, są przede wszystkim odpady zielone. Zaliczamy do nich między innymi skoszoną trawę, liście, kwiaty czy chwasty, a także zdrewniałe części roślin w postaci rozdrobnionych gałęzi czy wysuszonych łodyg. Oprócz nich istnieją jeszcze odpady, które błędnie zaliczane są do tych zielonych – jednak w rzeczywistości nie mają z nimi nic wspólnego. Mowa tu między innymi o ziemi, kamieniach, kwiatach wraz z doniczkami, drewnie rozbiórkowym czy szyszkach, kasztanach oraz żołędziach. Ponadto, podczas prac ogrodowych nagromadzić można dość sporo odpadów wielkogabarytowych z ogródków. Mowa tu między innymi o meblach ogrodowych, ja i dużych rozmiarów płytach drewnianych i pilśniowych, a także innym, cięższym wyposażeniu ogrodowym. Co ważne, część tego rodzaju odpadów można wyrzucić razem z odpadami komunalnymi – jednak inne należy utylizować zgodnie z przepisami prawa. Pozostawianie odpadów (nawet tych zielonych!) w lasach, polanach czy innych miejscach niedozwolonych jest zabronione i skutkuje wysokimi karami grzywny. Z tego powodu warto wiedzieć, co gdzie wyrzucać. Odpady z ogródka, które można wyrzucać do kosza BIO stanowią między innymi grzyby, warzywa czy produkty roślinne, rozdrobione gałęzie i trawa, słoma siano i trociny,a  także resztki roślin. W koszu na odpady zmieszane można natomiast z powodzeniem umieścić drewno, korę, zrębki, trociny czy wiórki z drewnianych kredek, a także piasek i ziemię w niewielkich ilościach. Co jednak zrobić w przypadku, gdy pozostało nam dużo ziemi, kamieni i drewna? Idealnym rozwiązaniem może okazać się kontener lub worek na odpady.

Kontener na odpady – idealna opcja przy pracach porządkowych

Planując większe porządki ogrodowe, wygodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Przykładem jest Wilk – wywóz odpadów oferowany przez doświadczonych specjalistów obejmuje między innymi podstawienie odpowiedniego kontenera na odpady, a także wywóz i legalną utylizację. W kontenerach podstawianych przez firmy można umieścić problematyczne odpady z ogródka, do których należy między innymi kamienie, ziemia, piach oraz odpady wielkogabarytowe. Porządki w ogrodzie mogą być prawdziwą przyjemnością – ważne, aby odpowiednio je zorganizować. Zasady oraz wyjątki związane z gospodarowaniem odpadami powstałymi w czasie ogrodowych prac porządkowych jest naprawdę sporo; planując działania w ogrodzie na szeroką skalę, warto zastanowić się nad wynajęciem kontenera na odpady. Może on ułatwić naprawdę wiele prac!
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jak rozwijać umiejętności miękkie?

Jak rozwijać umiejętności miękkie?

Rozwijanie umiejętności miękkich to proces, który wymaga świadomości, praktyki i cierpliwości. W przeciwieństwie do kompetencji twardych, nie nauczysz się ich z podręcznika – trzeba je ćwiczyć w codziennych sytuacjach. Dlaczego są tak ważne? Jak skutecznie nad nimi pracować?
zobacz więcej
Nagrody Starosty przyznane. Oto laureaci (FOTO)

Nagrody Starosty przyznane. Oto laureaci (FOTO)

Artyści, sportowcy, działacze społeczni, wychowawcy i przedsiębiorcy zostali wyróżnieni podczas uroczystej gali Nagród Starosty Powiatu Wyszkowskiego. - Chcemy docenić pasję, zaangażowanie, talenty, perspektywy. To wszystko, co tworzy naszą społeczność, pokazuje jej niepowtarzalność i charakteryzuje nasz region. To dla mnie zaszczyt, że mogę wyrazić wdzięczność za waszą determinację oraz pasję w każdym roku i działaniu – do nominowanych i nagrodzonych zwróciła się starosta Marzena Dyl.
zobacz więcej
Kurs opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym – zdobądź kwalifikacje i zacznij pracę z najmłodszymi

Kurs opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym – zdobądź kwalifikacje i zacznij pracę z najmłodszymi

Rodzice szukają dla swoich dzieci miejsc, w których będą mogły czuć się bezpiecznie, rozwijać się i spędzać czas w przyjaznej atmosferze. To właśnie dlatego rola opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym ma dziś tak duże znaczenie. Jeśli czujesz, że chcesz wspierać najmłodszych w codziennym funkcjonowaniu i nawiązywać z nimi dobre, trwałe relacje – warto rozważyć pracę w opiece nad dziećmi. Chcesz zdobyć kwalifikacje potrzebne do pracy jako opiekun? Sprawdź, jaki kurs umożliwia legalne zatrudnienie w żłobku lub klubie dziecięcym. Czytaj dalej.
zobacz więcej
10 pomysłów na sklep internetowy

10 pomysłów na sklep internetowy

Założenie własnego sklepu internetowego to świetny sposób na biznes, ale wybór odpowiedniej niszy może być wyzwaniem. Rynek e-commerce stale rośnie, a klienci szukają coraz bardziej dopasowanych produktów i unikalnych rozwiązań. W tym artykule znajdziesz 10 pomysłów na sklep internetowy, które mają potencjał w 2025 roku – od klasycznej sprzedaży odzieży po innowacyjne produkty ekologiczne i cyfrowe.
zobacz więcej