Poranna uroczystość w rocznicę wybuchu wojny (foto)

Wydarzenia

Poranna uroczystość w rocznicę wybuchu wojny (foto)

01.09.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Nad ranem w piątek 1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa. W 78. rocznicę tych wydarzeń, o godz. 4.40 w Wyszkowie zabrzmiały syreny alarmowe. Poranna uroczystość odbyła się przy pomniku Grupy Operacyjnej „Wyszków”, przy sanktuarium św. Idziego.
Zebrani odśpiewali hymn państwowy i wysłuchali autentycznego komunikatu o wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski, wygłoszonego 78 lat temu przez aktora, reżysera radiowego i dziennikarza Józefa Małgorzewskiego.
- Dzisiejsza uroczystość, w nieco innej niż dotychczas formule, to świadome budowanie kolejnego ogniwa w łańcuchu pokoleń, dla których Polska jest wartością najwyższą, a słowo Ojczyzna wypowiada się z szacunkiem i miłością – podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Stajemy tu dziś z pokorą, pochylając głowy przed tymi, którzy się nie ugięli, nie ulękli, woleli ginąć niż żyć na kolanach i bez kręgosłupów. Trzeba pamiętać. I Wyszków pamięta. Trzeba pamiętać i trzeba doceniać to, co wywalczyli dla nas narodowi bohaterowie. To, że po tej uroczystości wrócimy do bezpiecznych domów, do swoich rodzin. Z uśmiechem zjemy śniadanie ze swoimi bliskimi, za kilka dni odprowadzimy dzieci do szkoły. Naszą troską będą codzienne, prozaiczne sprawy, a nie strach o życie i zdrowie, los swojego kraju. Tym, którzy zbudzili się 1 września 1939 r. spokój i bezpieczeństwo nie były dane. Jesteśmy szczęśliwym pokoleniem, które nie doznało koszmaru wojny i przelewu krwi. Budujmy odpowiedzialnie taki sam świat dla kolejnych pokoleń.
Uroczystość odbyła się przy pomniku odsłoniętym w 2015 r., w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Inicjatorem upamiętnienia Grupy Operacyjnej Wyszków był wyszkowski okręg Związku Piłsudczyków. - 1 Dywizja Legionów Józefa Piłsudskiego przybyła na Mazowsze 1 września – przypomniał prezes związku Konrad Wróbel. - Na czele Grupy Operacyjnej „Wyszków” stanął gen. bryg. Wincenty Kowalski. Pierwszy rozkaz to walki zaczepne w rejonie Narwi. 6 września dywizja wycofała się do Wyszkowa. Wygląd miasta był straszliwy: całkowicie zniszczone domy, palące się zgliszcza, uliczki wąskie, nie było nawet jak przejść czwórkami. Sytuacja wieczorem 7 września była bardzo skomplikowana. Tysiące uciekinierów blokowały jedyne przejście na drugą stronę rzeki. Kilka wozów musiano wyrzucić do Bugu. Na szczęście mgła nad rzeką unosiła się na wysokości 200 m. Luftwaffe nie widziało, co tu się dzieje. Ostrzeliwano most tylko karabinami ręcznymi. Nie zrzucono bomb - to byłaby masakra. Dywizja broniła rzeki Bug, przez radio niemieckie została nazwana żelazną. Broniła się praktycznie do 12 września.
Modlitwę w intencji Obrońców Ojczyzny poprowadził ks. proboszcz Zdzisław Golan. – Stoimy przy świątyni, która nosi wiele znamion walk o Ojczyznę, zniszczonej i odbudowanej – zauważył.
Kwiaty przy pomniku złożyli przedstawiciele samorządów Gminy Wyszków i Powiatu Wyszkowskiego, Związku Piłsudczyków, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Klubu Gazety Polskiej, Platformy Obywatelskiej, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”. 
Rano kwiaty złożono również przed pomnikiem Gloria Victis u zbiegu ulic Sowińskiego i Pułtuskiej.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość