Poplenerowa wystawa malarstwa „Lirycznie i romantycznie” (FOTO)

Wydarzenia

Poplenerowa wystawa malarstwa „Lirycznie i romantycznie” (FOTO)

21.09.2022
autor: Elżbieta Szczuka
„Lirycznie i romantycznie” – tak zatytułowana jest poplenerowa wystawa malarstwa, na wernisaż której w piątek 16 września do Galerii PeKaP (na dworcu PKP) zaprosiło Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych FormAT. Podczas wernisażu promowano publikację będącą zbiorem grafik i rysunków Leszka Gapskiego, zawierającą też jego skrócony życiorys.
 
Plener malarski zatytułowany „Lirycznie i romantycznie” odbył się na przełomie maja i czerwca tego roku na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Dębinkach. W plenerze uczestniczyli: Agnieszka Długołęcka, Michalina Derlicka, Tamara Baczkowska-Urban, Leszek Gapski, Joanna Furgalińska, Tomasz Januszewski, Henryk Kiełczewski, Małgorzata Maćkowiak, Jan Nowak, Liliana Soja, Krzysztof Wójcik, Anna Zalewska-Falińska. Plener został dofinansowany ze środków powiatu wyszkowskiego.
Powiat dofinansował również, wydaną przez Stowarzyszenie FormAT, książkę Leszka Gapskiego Kim jestem? czyli fotoplastikon wspomnień w opowiadaniu „Dzień z życia Leonarda Grania” Lucjusza Leskiego. Książkę mógł otrzymać każdy z uczestników wernisażu.
- To jest taki skrócony mój życiorys, a właściwie fragmenty tej biografii, napisanej przez Lucjusza Leskiego, zatytułowanej „Dzień z życia Leonarda Grania” – wyjaśnił Leszek Gapski.
„Kim jestem?” jest dziesiątą publikacją prezentująca dorobek artysty. Leszek Gapski, absolwent Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (uczył się m.in. u Tadeusza Dominika - w tym czasie asystentem Dominika był Janusz Różycki, syn kryptologa Jerzego Różyckiego), jest mistrzem w wielu dziedzinach. Uprawia malarstwo, rysunek, rzeźbę, ceramikę, scenografię filmową. Jest też muzykiem (gra na perkusji i keyboardzie), występuje w powstałym w 1973 r. hippisowsko-awangardowym zespole muzyki intuicyjnej „Artra” (zespół istniał krótko, ale reaktywował się w 2017 r.), który niedawno wydał płytę „Kroniki Miejskie”.
Za dofinansowanie pleneru malarskiego i książki Leszka Gapskiego obecnemu na wernisażu wicestaroście Leszkowi Marszałowi i naczelniczce wydziału promocji i rozwoju Ewie Michalik podziękowała prezes Stowarzyszenia FormAT Agnieszka Długołęcka.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość