Powietrzne pompy ciepła i ich różnice – SPLIT a MONOBLOK
Ogrzewanie budynku i ciepłej wody użytkowej przy pomocy pompy ciepła jest wyjątkowo proste. Powietrzne pompy ciepła są urządzeniami w dużym stopniu zautomatyzowanymi, ekologicznymi i niezwykle efektywnymi. Przymierzając się jednak do zakupu takiego systemu, z pewnością można natrafić na dwa rodzaje pod względem konstrukcyjnym – pompy typu SPLIT i pompy MONOBLOK. Czym się od siebie różnią?
Obydwa z powyższych wariantów pełnią takie same funkcje. Mają nawet porównywalną wydajność, choć ta oczywiście zależy od szczegółowego modelu. Największe różnice widoczne są jednak w konstrukcji. Pompy typu SPLIT, jak sugeruje nazwa, składają się z dwóch oddzielnych bloków. Pierwszy to jednostka zewnętrzna, czyli agregat składający się m.in. z kompresora, parownika, zaworu dławiącego i wentylatora. Druga jednostka umiejscawiana jest wewnątrz budynku, posiada m.in. skraplacz, pompę obiegową i grzałkę. Obydwie jednostki są ze sobą połączone przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym, błędnie nazywanym potocznie „freonem”. W przeciwieństwie do tej konstrukcja pompa ciepła MONOBLOK składa się także z dwóch jednostek, ale wszystkie komponenty obiegu chłodniczego zamknięte są w jednej jednostce, którą instaluje się na zewnątrz. Tak więc pomiędzy jednostkami pompy ciepła w obiegu krąży glikol lub woda. Zastosowanie wody jest przyjazne środowisku i dodatkowo ogranicza koszty inwestycji i eksploatacji. Jest to możliwe przy zastosowaniu specjalnych rozwiązań takich jak funkcja AntiFreeze. Nawet przy braku zasilania elektrycznego przez 48 godzin przy temperaturze zewnętrznej -25oC, zabezpiecza ona obieg wodny przed zamarzaniem.
MONOBLOK to oszczędność czasu i środków
Konstrukcja pompy MONOBLOK sprawia, że jest ona znacznie łatwiejsza w montażu. Instalacja urządzenia typu MONOBLOK nie wymusza ingerowania w obieg chłodniczy. Czynności te często są kosztowne, pracochłonne i przez dłuższy czas zakłócają spokój domowników. Powietrzna pompa ciepła MONOBLOK może być instalowana także przez monterów niewyspecjalizowanych w układach chłodniczych, co przekłada się na niższe koszty instalacji. Co więcej, jednoczęściowe urządzenie jest hermetycznie zamknięte i nie trzeba dokonywać okresowych kontroli szczelności tak, jak w przypadku alternatywnej pompy SPLIT. Ostatecznie więc zakup pompy jednoelementowej może długoterminowo być znacznie korzystniejszy pod względem finansowym. Już na etapie instalacji i eksploatacji przyczyni się do zadowolenia i komfortu domowników.