Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Wydarzenia

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

04.07.2024
autor: Polscy wydawcy, redakcje i dziennikarze
Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. 
Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. 
W całej swojej, także  niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło. 
Niestety, musimy mierzyć się z groźbą, jaką jest dominacja globalnych gigantów technologicznych na rynku polskich mediów. To organizacje niezwykle potężne i wpływowe. 
Wskutek szybkiego rozwoju przejęły lwią część środków reklamowych finansujących dotąd polskie media. Bezkarnie i nieodpłatnie wykorzystują tworzone przez nas treści, a zyski przekazują za granicę. 
Dlatego, by przetrwać, musimy mieć wsparcie demokratycznego państwa. Tego samego, którego zawsze z tą samą pasją bronimy. Niestety, po raz kolejny państwo w tej roli się nie sprawdza. 
Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym kompletnie zlekceważono nasze postulaty. A o wiele nie zabiegaliśmy. 
Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o należne nam tantiemy, sprawiedliwej rekompensaty za ekspozycję naszych treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem.
To były nasze główne postulaty, kompletnie zignorowane przez MKiDN i Sejm. 
Sprawy, o których piszemy, są kluczowe dla polskich mediów, ambitnego dziennikarstwa i rzetelnej debaty o sprawach publicznych.
Niechęć rządzących do zajęcia się tym problemem świadczy o braku odpowiedzialności i krótkowzroczności. Dziś nie jest jeszcze za późno.
Apelujemy do władzy, do posłów i senatorów wszystkich opcji politycznych, by wysłuchali naszych racji i poprawili szkodliwe prawo. 
Oddanie tych obszarów w całości globalnym graczom technologicznym nie tylko poważnie zuboży nas jako społeczeństwo, ale może też zagrozić demokracji, jaką znamy. Nie wolno do tego dopuścić. Politycy – zróbcie coś nie tylko dla zagranicznych gigantów technologicznych, ale też dla Polski, Polek i Polaków!
 
Polscy wydawcy, redakcje i dziennikarze
Kuchnia Targowa - kwiecień 2025 - test
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Spawarki SPARTUS

Spawarki SPARTUS

SPARTUS to marka, która zdobyła silną pozycję na rynku urządzeń spawalniczych dzięki dynamicznemu rozwojowi, wysokiej jakości wykonania i nowoczesnym technologiom. Firma oferuje szeroki asortyment sprzętu przeznaczonego zarówno dla profesjonalnych spawaczy, jak i użytkowników półprofesjonalnych i amatorów. SPARTUS stawia na innowacje i niezawodność, co sprawia, że ich urządzenia są obecne w warsztatach, halach produkcyjnych oraz na placach budowy w całej Europie.
zobacz więcej
Wilk nie jest już takim niecodziennym gościem

Wilk nie jest już takim niecodziennym gościem

Ofiarę wilczego apetytu mieszkańcy osiedla Zakręzie znaleźli tuż przy zabudowaniach. I poczuli się, delikatnie mówiąc, nieswojo.
zobacz więcej
Profesjonalne witraże. Jak powstają?

Profesjonalne witraże. Jak powstają?

Kompleksowe tworzenie witraży przed specjalistów obejmuje niezawodne działania - od projektu, po finalny montaż. W ofercie Witraże Nysa znajdują się zarówno witraże z motywami kościelnymi, jak i witraże świeckie. Poza tym do dyspozycji mamy profesjonalną renowację witraży. Jak powstają wyjątkowe witraże? Co warto o nich wiedzieć?
zobacz więcej
Denerwujące osiedlowe składowiska

Denerwujące osiedlowe składowiska

Ważna wiadomość dla mieszkańców bloków. Wersalki, lodówki, meble, sedesy i inne śmieci wielkogabarytowe odbierane są w ostatnie soboty miesiąca! Nie należy ich wystawiać kilka tygodni wcześniej, by szpeciły wyszkowskie osiedla. Wszystkie, nie tylko Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”. Niektórzy mieszkańcy podejrzewają, że odpady są podrzucane i, być może, takie sytuacje również się zdarzają. Mieszkańcy oczekują reakcji spółdzielni i gminy, a te z kolei - reakcji mieszkańców, gdy sąsiad w połowie miesiąca dźwiga połamane meble, by złożyć je przed kontenerem. Spółdzielnia „Przyszłość” uważa, że gabaryty powinny być odbierane częściej niż raz w miesiącu.
zobacz więcej