Pokaz spadochroniarzy zachwycił w Łosinnie (FOTO)

Wydarzenia

Pokaz spadochroniarzy zachwycił w Łosinnie (FOTO)

21.09.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Efektowny pokaz spadochroniarzy Jednostki Wojskowej Grom urozmaicił tegoroczne widowisko historyczne „Zrzut cichociemnych – Zapora”.
 
Odbywające się na polach miejscowości Łosinno widowiska stały się już tradycją (tegoroczne odbyło się w sobotę 16 września). Upamiętniają mjra Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, który w nocy z 16 na 17 września 1943, w ramach operacji o kryptonimie „Neon 1”, został zrzucony, wraz z kpt. dypl. Bronisławem Rachwałem ps. Glin i ppor. Kazimierzem Smolakiem ps. Nurek, do okupowanej Polski, na placówkę „Garnek” 103 w Łosinnie. Wydarzenia te upamiętnia pomnik znajdujący się przy drodze do Pułtuska, gdzie samorządowcy i organizatorzy uroczystości co roku składają kwiaty.
Jeszcze tego samego dnia „Zapora” przedostał się do Warszawy, skąd w połowie października 1943 r. został przydzielony do Kedywu Okręgu AK Lublin. Po wojnie, w 1945 r. „Zapora” wrócił do konspiracji, tym razem skierowanej przeciwko komunistom i Sowietom. Podczas próby przedostania się na Zachód, wskutek zdrady, został aresztowany. Po trwającym ponad rok, brutalnym śledztwie, skazany na karę śmierci i 7 marca 1949 r., wraz z sześcioma podkomendnymi stracony w katowni bezpieki na ul. Rakowieckiej w Warszawie.
W tym roku zamiast widowiska przedstawiającego zrzut trzech cichociemnych, zgromadzeni na polach Łosinna mogli zobaczyć efektowny pokaz pięciu spadochroniarzy Gromu, którym - mimo silnego wiatru - udało się zachować niemalże idealny szyk. Po wylądowaniu zostali natychmiast otoczeni zachwyconą publicznością, która chciała pogratulować żołnierzom umiejętności, a najmłodsi - „przybić piątkę”.
Uczestnicy patriotyczno-militarnego pikniku mogli natomiast zobaczyć inscenizację innego wydarzenia, którego bohaterem był Jan Kmiołek. Dzięki silnemu oparciu w społeczeństwie i znajomości terenu, wielokrotnie uniknął obławy KBW i UB. Tak było 15 lipca 1948 roku, gdy PUBP z Pułtuska, w wyniku donosu swego agenta, urządziło obławę w Grądach Polewnych. Oddział Jana Kmiołka wymknął się z pierścienia swoimi ścieżkami, podczas gdy ubecy zmęczeni i przemoczeni w bagnach stracili całkiem orientację (z raportu UB: „udaliśmy się w pościg za bandą, lecz bagna uniemożliwiły nam pościg, poza tym każdy już był przemoknięty do pasa i nie mieliśmy już sił dalej się posuwać”). Operacja zakończyła się kompletną kompromitacją bezpieki – oddział Jana Kmiołka, mimo wielokrotnej przewagi UB i KBW, wyrwał się z kotła.
Uczestnicy pikniku chętnie korzystali z poczęstunku, zainteresowanie – zwłaszcza mężczyzn i chłopców – wzbudziły pokazy sprzętu wojskowego, najmłodszych - zajęcia prowadzone przez Szkołę Podstawową nr 5. Z patriotycznym koncertem wystąpił Norbert „Smoła” Smoliński.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wyszkowski szpital wysoko w rankingu

Wyszkowski szpital wysoko w rankingu

Wyszkowski szpital szczyci się 4. miejscem na Mazowszu w rankingu Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
zobacz więcej
Naturalne futra a zrównoważona moda: Czy można łączyć te dwie koncepcje?

Naturalne futra a zrównoważona moda: Czy można łączyć te dwie koncepcje?

Współczesna moda stawia dziś przed sobą wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście zrównoważoności i etyki. Coraz więcej konsumentów zastanawia się nad wpływem przemysłu mody na środowisko naturalne i warunki życia zwierząt. Jednym z aspektów, który wzbudza kontrowersje, są naturalne futra. Czy jest możliwe połączenie noszenia futer z ideą zrównoważonej mody? Przyjrzyjmy się tej kwestii z różnych perspektyw.
zobacz więcej
Co się zmieni na ulicy 1 Maja? (FOTO)

Co się zmieni na ulicy 1 Maja? (FOTO)

Sporym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie w sprawie przebudowy ul. 1 Maja w Wyszkowie. Mieszkańcy przyszli, by zapoznać się z przewidywanymi rozwiązaniami, ale też z własnymi propozycjami, które mają zwiększyć bezpieczeństwo. Sugerują wyniesienie skrzyżowania z ul. Kowalskiego i budowę dwóch wyniesionych przejść dla pieszych.
zobacz więcej
Praca w żłobku - często zadawane pytania

Praca w żłobku - często zadawane pytania

Planujesz rozpocząć pracę w żłobku, ale nie jesteś pewna, czy to odpowiednie zajęcie dla Ciebie? Zapoznaj się z naszym artykułem. Poznasz odpowiedzi na często zadawane przez przyszłe opiekunki pytania, co pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Dowiesz się także, jak rozpocząć karierę i jakie wymagania trzeba spełnić, by móc opiekować się dziećmi. 
zobacz więcej