Rozpoczęły się pierwsze prace udrożnieniowe w jednym z najbardziej zatorogennych miejsc na rzece Bug.
Prace, prowadzone na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, obejmują punktowe udrożnienie koryta rzeki Bug na wysokości miejscowości Gulczewo.
- Do czasu rozpoczęcia kompleksowych prac udrożenieniowo-utrzymaniowych koryta Bugu, co roku planujemy punktowe usuwanie nawarstwionych materiałów dennych na naszym odcinku rzeki - powiedział Przemysław Sobiesak, dyrektor Zarządu Zlewni w Dębem.
W ramach działań utrzymaniowych zaplanowano usunięcie zatorów w korycie rzeki. Prace polegają na przesunięciu materiału dennego z miejsca, gdzie tworzą się zatory i odłożeniu go w innym rejonie koryta rzeki. Obszar poboru materiału obejmuje powierzchnię około 8.101 m kw. (szerokości ok. 58 m, długości ok. 135 m, a głębokość udrożnienia do 0,4 m).
Zadanie realizowane jest przy użyciu urządzenia ssąc - refulującego. Mieszanina piaskowo-wodna jest zasysana, a następnie transportowana rurociągiem tłocznym w rejon odkładu, metodą hydrauliczną.
Celem tych działań jest zapewnienie optymalnych warunków przepływu wody w rzece Bug, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla mieszkańców okolicznych miejscowości, ułatwienie spływu lodu w czasie odwilży, poprawienie warunków przepływu wód wezbraniowych oraz przeciwdziałanie powstawaniu niekorzystnych zjawisk lodowych.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat zauważono odkładanie urobku wleczonego przez wody rzeki Bug. W wyniku tego w korycie rzeki powstało kilkanaście wysp, a głębokość wody na niektórych odcinkach nie przekracza 1 metra. Tworzenie się wysp oraz znaczne wypłycenie koryta stwarzają realne zagrożenia powodziowe, głównie przez powstawanie zatorów śryżowych i lodowych. W styczniu 2024 r., w wyniku piętrzenia lodowego w okolicach Deskurowa i Kamieńczyka, doszło do podtopień rozległych terenów doliny zalewowej, zalane zostały także posesje i drogi, m.in. w rejonie Młynarzy, Drogoszewa, Gulczewa, Ślubowa, Kamieńczyka oraz Czarnowa. Stan wody na wodowskazie w Wyszkowie wyniósł 530 cm, co oznacza, że poziom alarmowy został przekroczony o 80 cm.
Zakończenie prac planowane jest na 16 grudnia.
Niespełna rok po powodzi, która dotknęła mieszkańców Drogoszewa, Młynarzy, Ślubowa, Grądów i Rybienka Leśnego, rozpoczęły się pierwsze prace udrożnieniowe w jednym z najbardziej zatorogennych miejsc na rzece Bug. To pierwszy, mały krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa i ochrony tych terenów przed kolejnymi zalaniami - na swoim profilu FB napisał Paweł Kraszewski. - Refuler już pracuje, w miejscu gdzie tworzył się zator w czasie powodzi. To efekt oddolnej inicjatywy mieszkańców, którzy nie poddali się i wzięli sprawy w swoje ręce. Koalicja Młynarze, Ślubów, Gulczewo, Drogoszewo i Rybienko Leśne. Wasze podpisy pod petycją były kluczowe! Dzięki nim udało się zainicjować ten ważny projekt przy wsparciu Władz Powiatu Wyszków. To dopiero początek, ale pamiętajmy – kropla drąży skałę. Oczywiście, tematu nie odpuszczamy i czekamy na kolejne działania urzędników odpowiedzialnych za rzekę na naszym odcinku. Udrożnienie pozostałych miejsc stwarzających ryzyko zatorów pozostaje najważniejszą kwestią.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę sprawę! Ta inicjatywa to dowód na to, jak wielką siłę ma lokalna społeczność, gdy działa razem wspólnie i z determinacją.