Podatek dochodowy - jak uniknąć konieczności jego opłacenia?

Wydarzenia

Podatek dochodowy - jak uniknąć konieczności jego opłacenia?

17.06.2021
autor: materiał zewnętrzny
Zdarza się, że osoba, która kupi mieszkanie, chciałaby – z różnych powodów – szybko je sprzedać, np. w ciągu roku lub dwóch. Problem polega jednak na tym, że co do zasady zapłaci w takiej sytuacji podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości. Czy i w jaki sposób można tego uniknąć?
 

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, jeśli ktoś kupi mieszkanie, a następnie chce je sprzedać w ciągu 5 kolejnych lat, jest zobowiązany do zapłaty 19-procentowego podatku dochodowego. Konieczność zapłaty podatku dochodowego występuje także przy sprzedaży części nieruchomości lub udziału w niej. Te same przepisy obowiązują również w przypadku zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego czy prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Jednocześnie warto wspomnieć, jak oblicza się okres 5 lat. Nie rozpoczyna się on w dniu zakupu nieruchomości, ale od pierwszego dnia kolejnego roku kalendarzowego. Tym samym, jeśli ktoś kupi nieruchomość np. w październiku 2021 r., będzie mógł ją sprzedać bez konieczności uiszczania podatku dopiero w styczniu 2027 r.

Co jednak istotne, wysokość podatku jest obliczana od kwoty zysku – czyli różnicy między kwotą wydaną na zakup nieruchomości, a kwotą jej sprzedaży. W niektórych sytuacjach podatek nie jest zatem zbyt wysoki, ale warto pamiętać, że – zwłaszcza w dużych miastach – wartość nieruchomości w ciągu kilku dwóch lat może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Różnica będzie jeszcze większa, jeśli nowy właściciel nieruchomości przeprowadzi gruntowny remont, zanim ją sprzeda.

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania należy uiścić do 30 kwietnia roku kolejnego po tym, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości. Należy również złożyć deklarację podatkową PIT-39. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś kupił nieruchomość w Ostrowi Mazowieckiej, a okazało się, że są dostępne bardziej atrakcyjne, nowe mieszkania w Wyszkowie czy Legionowie, znacznie bliżej Warszawy?
 

Jak uniknąć płacenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości?

Ważne jest jednak to, że w niektórych sytuacjach można uniknąć płacenia 19-procentowego podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania. Chodzi o możliwość skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej, czyli preferencyjnych warunków rozliczania podatku od osób fizycznych.

Ulga mieszkaniowa przysługuje osobom, które – mimo tego, że nie upłynęło 5 lat od zakupu nieruchomości – sprzedają ją, a następnie w ciągu maksymalnie trzech kolejnych lat od sprzedaży nieruchomości przeznaczą środki uzyskane z tej sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Czyli kupią mieszkanie lub dom (ale pod warunkiem, że zamierzają w nim mieszkać) lub np. rozpoczną budowę domu. Warto pamiętać o tym, że aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej, należy mieć obywatelstwo polskie lub stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski, być zameldowanym w jednym miejscu przez co najmniej pięć wcześniejszych lat, a także nie mieć podpisanej umowy o najem mieszkania. Formalności związane z ulgą mieszkaniową w większości załatwia się u notariusza.

Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rejestracje samochodów i prawa jazdy tylko po wcześniejszym umówieniu

Rejestracje samochodów i prawa jazdy tylko po wcześniejszym umówieniu

W związku z sytuacją epidemiczną od poniedziałku 16 listopada wydział komunikacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie będzie obsługiwał klientów wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty.
zobacz więcej
Zatrzymany dzięki monitoringowi

Zatrzymany dzięki monitoringowi

31-letni mieszkaniec Łochowa ukradł w wyszkowskim sklepie cztery szlifierki i myjkę ciśnieniową. Miał pecha, bo wszystko zarejestrował monitoring sklepu.
zobacz więcej
Jak przeprowadzić likwidację spółki z o.o.?

Jak przeprowadzić likwidację spółki z o.o.?

Likwidacja stanowi proces, który może zostać przeprowadzany zarówno w przypadku spółek osobowych, jak i kapitałowych. A jaki jest jej główny cel? Przede wszystkim chodzi o spieniężenie majątku oraz finalizację bieżących spraw, które mają miejsce podczas prowadzenia działalności. W przypadku spółek kapitałowych, jeśli chcemy ją rozwiązać i wykreślić z rejestru, likwidacja jest obligatoryjnym postępowaniem. Przypominamy, że zaliczamy do nich spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością. Dochodzi to do skutku na podstawie ustawy z dnia 15 września 2000 r., która widnieje w Kodeksie Spółek Handlowych. W trakcie przeprowadzaniu wszelkich niezbędnych czynności spółka nie traci jednak osobowości prawnej. Dzieje się to dopiero po zakończeniu całego procesu. To, co warto podkreślić, ponieważ jest to często mylone, że likwidacja spółki nie jest tym samym co ogłoszenie upadłości. Drugie z nich polega na regulacji zasad dochodzenia roszczeń ze strony wierzycieli pod adresem niewypłacalnych dłużników. Natomiast organem prowadzącym podczas całej procedury jest sąd upadłościowy. Podczas likwidacji spółki możemy wyróżnić kilka etapów, które muszą zostać przeprowadzone.
zobacz więcej
Litwa jest ojczyzną, a Polska macierzą (foto)

Litwa jest ojczyzną, a Polska macierzą (foto)

30 uczniów z polskiego Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce na Litwie rozpoczęło właśnie kolonie w Wyszkowie. - Litwa jest ojczyzną, a Polska macierzą. Ciągnie nas tu – mówi ich nauczycielka.
zobacz więcej