Różnorodność kosmetyków do makijażu zaskakuje; z miesiąca na miesiąc jesteśmy świadkami kolejnych premier coraz nowszych produktów, o znakomitym dla skóry składzie. Podkład do twarzy uważa się za bazę makijażu, którego przeznaczeniem jest ukrycie niedoskonałości, przebarwień, a także pokrywania nierówności. Dzięki niemu skóra wygląda zdrowo oraz świeżo, a sam kosmetyk działa pielęgnacyjnie i nasyca skórę składnikami aktywnymi, co może wspomóc jej kondycję. Warto mieć świadomość, że tylko odpowiednio dobrany podkład sprawi, że cera będzie prezentować się zdrowo i świeżo; bardzo ważny jest nie tylko odcień podkładu, lecz również jego formuła. Nawet najlepszy makijaż może zostać zrujnowany przez źle dobrany podkład. Aby móc umiejętnie dobrać podkład do twarzy, warto zorientować się, jakie rodzaje podkładu do twarzy oferuje nam współczesny rynek.
Rodzaje podkładów do twarzy i ich właściwości
Różnorodność podkładów wynika z faktu, że każda cera jest inna – nie chodzi tu wyłącznie o jej rodzaj czy odcień, lecz również całościowy wygląd twarzy, uwzględniający kolor oprawy oczu czy barwę włosów. Dobry podkład powinien odpowiadać na potrzeby skóry. Przykładowo, podkład jaki stosuje jedna kobieta i wygląda w nim rewelacyjnie nie oznacza, że jej koleżanka o podobnym typie urody będzie prezentowała się w nim równie idealnie. W procesie doboru odpowiedniego podkładu ważne jest przede wszystkim określenie potrzeb skóry; to właśnie dzięki dowiesz się, jaki podkład wybrać, aby nie podkreślać niedoskonałości cery, lecz sumiennie je maskować. Współcześnie wyróżniamy około pięć rodzajów podkładów do twarzy:
- kryjący → polecany do każdego rodzaju skóry, zwłaszcza tej z niedoskonałościami, przebarwieniami, bliznami oraz trądzikiem;
- matujący → sprawdzający się najczęściej u osób ze skórą mieszaną i tłustą;
- nawilżający → odpowiedni do cery suchej, odwodnionej oraz mieszanej;
- wygładzający → stosowany często przez osoby z dojrzałą lub starzejącą się cerą;
- rozświetlający → przeznaczony zwłaszcza do skóry poszarzałej, zmęczonej, suchej, szarej oraz dojrzałej.
Dodatkowo podkłady dzielą się wedle konsystencji na sypkie i płynne. Decyzja o wyborze konkretnego kosmetyku zależy przede wszystkim od osobistych preferencji danej osoby. Podkład powinien również być dostosowany do typu urody danej osoby, a konkretnie tonacji jej skóry. Jak konkretnie czytać nazwy odcieni podkładów do twarzy? W przypadku ciepłej tonacji, warto szukać idealnego podkładu wśród odcieni, które mają w nazwie wyrazy takie jak warm, gold, vanilla, peach, honey – określenia bardzo często nawiązują do produktów, które z reguły mają ciepłą kolorystykę. W przypadku tonacji zimnych, ma podkładach różnych firm często można zobaczyć nazwy typu cool, rose, porcelain czy sand. Podkłady neutralne często określane są przez producentów mianem nude lub beige. Warto zawczasu sprawdzić ton swojej skóry; najłatwiej zrobić to poprzez sprawdzenie żył na wewnętrznej stronie nadgarstka – gdy mają zielony odcień, oznacza to ciepłą karnację. Niebieskawe bądź fioletowe żyły są oznaką karnacji chłodnej. Gdy zaś trudno jest określić barwę żył, prawdopodobnie ma się neutralny typ urody.
Jak dobrać idealny podkład do twarzy w drogerii online?
Robiąc zakupy stacjonarnie, o wiele łatwiej jest dopasować podkład do odcienia skóry. W przypadku gdy przychodzi złożyć zamówienie przez Internet, pomocne są tutaj opisy, jakie producenci i sprzedawcy załączają do konkretnych kosmetyków. Kody na opakowaniu produktu mogą naprawdę wiele powiedzieć o tym, z jakim kosmetykiem mamy do czynienia. Pierwsza liczba zawsze oznacza intensywność odcienia, gdzie 1 to najjaśniejszy, zaś 4 to najciemniejszy odcień. Ostatnia liczba jest nasyceniem koloru, gdzie zasada jest taka sama jak w przypadku pierwszej liczby. Litera stanowi natomiast rodzaj odcienia, gdzie „C” oznacza więcej pigmentów różowych, „W” to więcej pigmentów żółtych, zaś „N” to pigmenty typowo neutralne, nie posiadające wiodącego koloru. Jeżeli szukasz wysokogatunkowych produktów, zamów podkłady do twarzy z drogerii internetowej Wispol. Warto pamiętać o tym, że głównym zadaniem podkładu jest wyrównanie struktury oraz kolorytu cery – kosmetykiem nie skorygujesz zaczerwień ani przebarwień. Owszem, może wizualnie pomóc, ponieważ zatuszuje w ten sposób problem, jednak do walki z niedoskonałościami warto wesprzeć się specjalnie przeznaczonymi ku temu produktami. Dobór podkładu jest istotny, by jednocześnie nie pogorszyć sytuacji, w jakiej znalazła się cera; zwłaszcza gdy mamy do czynienia z inwazyjnym typem urody.