Plac Wyzwolenia w całości gminny

Wydarzenia

Plac Wyzwolenia w całości gminny

16.07.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Po wielu miesiącach negocjacji gmina kupiła ostatnią prywatną działkę na placu Wyzwolenia. Jeszcze w tym roku zamierza kontynuować rozpoczęte roku temu prace związane z zagospodarowaniem terenu, na przeszkodzie może stanąć jednak modernizacja ul. Kościuszki.
W lutym tego roku rozebrano sklep Grzybek – ostatnią budowlę, która kłóciła się z nową koncepcją zagospodarowania skweru. Pozostała jeszcze jedna prywatna działka, na której po rozebranym wcześniej budynku została tylko brama. Tydzień temu i ta nieruchomość stała się własnością gminy.
Miasto przygotowało wstępną koncepcję dalszego zagospodarowani placu, który ma przypominać, jak wyglądał międzywojenny Wyszków. Stąd pomysł na umieszczenie tam np. tablic informujących o tym fragmencie historii.
Wciąż nierozstrzygnięta pozostaje kwestia uhonorowania w tym miejscu Stanisława Wolskiego, ostatniego przedwojennego burmistrza Wyszkowa, który podczas wojny ukrywał dwie małe Żydówki. Inicjatorem postawienia pomnika jest Wojciech Chodkowski, o czym informowaliśmy na łamach NW trzy tygodnie temu.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość