PiS chce odwołać wicestarostę Leszka Marszała

Wydarzenia

PiS chce odwołać wicestarostę Leszka Marszała

31.01.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Radni PiS złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady powiatu, a starosta Jerzy Żukowski - o odwołanie swojego zastępcy Leszka Marszała. - Jeżeli mój zastępca nie bierze udziału w posiedzeniach zarządu, ma inne zdanie w ważnych sprawach, to nastąpiła utrata zaufania - swoją decyzję w rozmowie z Nowym Wyszkowiakiem argumentuje starosta Jerzy Żukowski.
Przypomnijmy, że pat w zarządzie powiatu trwa od początku roku. Po posiedzeniu 4 stycznia trzech członków zarządu zarzuciło staroście łamanie prawa, a kilka dni później rada powiatu (stosunkiem głosów 11:8) przyjęła oświadczenie wzywające starostę do zaprzestania łamania statutu powiatu. Od tamtej pory zarząd nie przyjął prawie żadnych uchwał (wyjątkiem jest uchwała dotycząca współprowadzenia Muzeum Cypriana Norwida przez ministra kultury), bo starosta nie chce się zgodzić na przegłosowanie porządku obrad z projektami uchwał zaproponowanych przez trzech członków zarządu: wicestarostę Leszka Marszała oraz radnych Pawła Delugę i Bogusława Frąckiewicza. Z kolei pozostali członkowie zarządu starosta Jerzy Żukowski i radna Teresa Czajkowska nie mają kworum do podjęcia wiążących decyzji.
W kuluarach mówiło się jednak, że obie strony skłonne są do kompromisu. Miało do niego dojść na poniedziałkowym (31 stycznia) posiedzeniu zarządu. Nie doszło, bo okazało się, że pozostali radni PiS na zaproponowane rozwiązanie się nie zgadzają. Tego samego dnia do przewodniczącego rady powiatu wpłynął wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, podpisany przez ośmioro radnych: Ewę Bartosiewicz, Teresę Czajkowską, Marzenę Dyl, Justynę Garbarczyk, Renatę Rębałę, Waldemara Sobczaka, Iwonę Wyszyńską i Jerzego Żukowskiego.
Na sesji głosowany będzie złożony przez starostę wniosek o odwołanie wicestarosty Leszka Marszała. - Jeżeli mój zastępca nie bierze udziału w posiedzeniach zarządu, ma inne zdanie w ważnych sprawach, to nastąpiła utrata zaufania - swoją decyzję w rozmowie z Nowym Wyszkowiakiem argumentuje starosta Jerzy Żukowski. - Nie mam wyjścia, jeśli zarząd ma dalej funkcjonować. 
Zgodnie z prawem wicestarosta może być odwołany tylko na wniosek starosty. - Wpłynęła taka prośba ze strony radnych. Przedstawione argumenty uznałem za zasadne. To najlepsze wyjście - mówi Jerzy Żukowski. 
Do odwołania wicestarosty PiS-owi brakuje jednak głosów. Musieliby przekonać kogoś z obecnej koalicji. - Rozmawiamy z radnymi - przyznaje Jerzy Żukowski. - Może przekonamy obecną większość do naszych argumentów. Może koalicja, pan wicestarosta zastanowią się nad zaistniałą sytuacją.
Sesja w trybie zdalnym odbędzie się w czwartek 3 lutego o godz. 15.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Krwi nie zastąpi żaden lek (foto)

Krwi nie zastąpi żaden lek (foto)

Lipcowa akcja honorowego krwiodawstwa „Krwi nie zastąpi żaden lek” w Porębie zakończyła się sukcesem – krew oddały 24 osoby, w tym 18 po raz pierwszy. Organizatorzy postanowili iść za ciosem i 24 sierpnia zaprosili do oddawania krwi w Brańszczyku. Odpowiedziało 41 osób, które się zarejestrowały, krew jednak mogło oddać 21 osób, 8 z nich po raz pierwszy. W niedzielę 30 sierpnia odbędzie się na plebanii w Porębie zebranie, podczas którego ma być powołany do życia w Porębie oddział klubu honorowych dawców krwi Legion „Porębska Kropelka”.
zobacz więcej
Biała porcelana - jaką klasyczną porcelanę wybrać?

Biała porcelana - jaką klasyczną porcelanę wybrać?

Porcelana od zarania dziejów, a już na pewno od chwili, kiedy powstała, kojarzy się z elegancją, bogactwem, wykwintnością. Kiedyś był to materiał na wagę złota, dziś wciąż jest kosztowna, choć już dostępna dla każdego. Istnieje wiele wariantów, w Polsce chyba najbardziej rozpoznawana jest porcelana z Bolesławca - zdobiona w wyszukane, ręcznie malowane wzory. Jednak dziś skupimy się na klasycznej elegancji - czyli na białej porcelanie. Sprawdź, jaką warto wybrać.
zobacz więcej
Złoto-srebrna Sylaba

Złoto-srebrna Sylaba

Na zakończenie sezonu 2017/2018, w dniach 24 – 27 czerwca, Rewia Dziecięca „Sylaba” wzięła udział w XVIII Międzynarodowym Konkursie Tańca „Arabesk” w Jurmali na Łotwie.
zobacz więcej
Wrócił Markowski, odszedł Marszał

Wrócił Markowski, odszedł Marszał

1 lutego do starostwa wrócił Marek Markowski. Został naczelnikiem wydziału inwestycji i dróg publicznych, którym kierował już kilka lat temu. Dotychczasowy naczelnik został przeniesiony do innego wydziału.
Ze starostwa zwolniony został natomiast naczelnik wydziału organizacyjnego Mariusz Marszał.
zobacz więcej