Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/11354.jpg

Wydarzenia

Pies zjada odchody - jak go oduczyć?

24.09.2021
autor: materiał zewnętrzny
Niektóre psie zachowania mogą być dla właścicieli czworonogów niezrozumiałe czy nieakceptowalne, a niekiedy nawet wywoływać wstręt i niezrozumienie. Choć części z nich możemy skutecznie oduczyć naszych czworonogów, należy najpierw rozpoznać problem i znaleźć prawdziwe źródło odstępstwa. Co zrobić, gdy nasz ukochany pupil regularnie zjada odchody i skąd wynika to zachowanie?

 

Koprofagia – czym jest?

Koprofagia i zjadanie wszelkiego rodzaju nieczystości, w tym właśnie odchodów to jedno i to samo. Zjawisko to – choć stosunkowo często spotykane wśród naszych czworonogów, powinno zostać szybko zidentyfikowane, by w razie konieczności podjąć szereg specjalistycznych środków. Co ciekawe, w przypadku niektórych gatunków zwierząt stanowi coś zupełnie naturalnego... Niestety nie w przypadku psów! Jeżeli zatem zauważycie nietypowe zachowania u swojego pupila, nie wolno tego bagatelizować. Na dłuższą metę zjadanie odchodów może przyczynić się do wystąpienia poważnych dolegliwości zdrowotnych, a oduczenie czworonoga złych nawyków może okazać się niezwykle trudne. Gdzie zatem leży główna przyczyna koprofagii i co możecie zrobić, by wasz psiak przestał żywić się nieczystościami?
 

Nieodpowiednia dieta

O tym, jak duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju psa ma dobrze zbilansowana i zróżnicowana dieta, przekonywać was chyba nie musimy, nieprawdaż? Choć Internet jest wręcz przepełniony poradnikami dotyczącymi prawidłowych sposobów żywienia naszych czworonożnych przyjaciół, wcale nie tak trudno o popełnienie błędu... Niekiedy pomimo usilnych starań właścicieli codzienna dieta psa staje się nudna i monotonna, a to w wielu przypadkach prowadzi do koprofagii. Jak temu zaradzić? W tej sytuacji warto porozmawiać z weterynarzem o możliwości wprowadzenia zmian. Dieta psów niezależnie od ich wieku czy rasy powinna być bogata w różnego rodzaju składniki odżywcze i witaminy. Należy również zadbać o natychmiastowe wprowadzenie suplementów dla psów. Jeżeli zmiana żywienia i dodatkowa suplementacja nie pomogą, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż przyczyna odstępstwa leży gdzieś indziej...

Po specjalistyczną pomoc weterynaryjną możecie zasięgnąć tutaj.
 

Zaburzenia układu pokarmowego

Skoro już mowa o nieodpowiedniej i słabo zbilansowanej diecie... nie moglibyśmy pominąć tak istotnej kwestii, jaką jest ogólny stan zdrowia psiny. Najczęściej występujące u czworonogów zaburzenia układu pokarmowego niekiedy objawiają się dopiero w zaawansowanym stadium, a to niewątpliwie utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy czy podjęcie specjalistycznego leczenia. Psiaki wymagają bowiem należytej uwagi, a co za tym idzie, regularne wykonywanie badań diagnostycznych to absolutna konieczność. W przypadku psów, u których doszło do zaburzeń w pracy układu pokarmowego, może pojawić się zwiększony, a nawet i niepohamowany apetyt. To zaś skutkuje zjadaniem odchodów...

Zwróćcie również uwagę na mikroflorę bakteryjną waszego pupila. Ma ona niebagatelny wpływ na zdrowie i ogólne funkcjonowanie psa. Aby skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia koprofagii, powinniście niezwłocznie wprowadzić prebiotyki oraz probiotyki. Tutaj jednak należy wcześniej skonsultować się ze specjalistą. Samodzielne podawanie leków nie pomoże pupilowi, a wręcz może mu zaszkodzić.
 

Problemy natury behawioralnej

Zaburzenia mikroflory bakteryjnej, nadmierny wysiłek czy zła dieta to nie jedyne przyczyny występowania nietypowych dla psów zachowań. Co mamy na myśli? Zjadanie nieczystości możemy w szczególności zauważyć wśród szczeniaków. Zwykle świadczy to o pragnieniu zaspokojenia swojej ciekawości czy poznania nowego otoczenia. Wówczas wystarczy odwrócić uwagę pupila ulubioną zabawką i problem zniknie. Sprawa może nieco się skomplikować, gdy podłoże problemu leży nieco głębiej... Niekiedy to właśnie problemy behawioralne skutkują pojawieniem się koprofagii. Błędy wychowawcze, które tylko na pozór są zupełnie niegroźne, mogą wywołać u psa tego typu zachowania. Tak ważne jest wdrożenie nowych nawyków, w tym właśnie prowadzenie go na smyczy oraz nauczenie go podstawowych komend. W razie konieczności powinniście także rozważyć konsultację z behawiorystą.
 

Pies zjada odchody – czego nie wolno robić?

Niezależnie od skali problemu czy niechęci psa do zmiany dotychczasowego zachowania pod żadnym pozorem nie karćcie pupila. Nie tędy droga! Kwestie zdrowotne są całkowicie niezależne od niego, a wy osiągniecie efekt daleki od pożądanego. Tym sposobem wywołacie u psiaka negatywne emocje, sprawiając przy tym, iż przestanie wam ufać. Proces ten – choć może okazać się naprawdę wymagający czy czasochłonny, pozwoli wam skutecznie oduczyć psiaka zjadania odchodów. Pamiętajcie, że wasze i waszych psów zdrowie jest najważniejsze!

 

Look - Oferta wakacyjna na okulary przeciwsłoneczne
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Białe złoto - co to jest i czym różni się od żółtego złota?

Białe złoto - co to jest i czym różni się od żółtego złota?

zobacz więcej
Nasze wydawnictwo nabrało charakteru osobistego, a nie tylko encyklopedycznego (FOTO)

Nasze wydawnictwo nabrało charakteru osobistego, a nie tylko encyklopedycznego (FOTO)

Słownik biograficzny, leksykon, podręcznik, zbiór ciekawych historii o ludziach związanych z naszym regionem - publikacja „Ziemia wyszkowska i Puszcza Biała. Kto był kim” wymyka się pojęciom. To dwa obszerne tomy stworzone przez społeczników, pasjonatów, którzy przedstawiają czytelnikom setki osób kształtujących lokalną historię na przestrzeni wieków. O samej publikacji i wytężonej pracy nad jej przygotowaniem opowiedzieli na spotkaniu w Zespole Szkół nr 3 i Centrum Kształcenia Ustawicznego.
zobacz więcej
Bezpłatne badania psychiatryczne dzieci i młodzieży

Bezpłatne badania psychiatryczne dzieci i młodzieży

1 lipca rozpoczną się zapisy na bezpłatne porady psychiatry dzieci i młodzieży. Środki pochodzą z programu „Alians przeciw depresji”, na którego realizację Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna pozyskała dofinansowanie z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dzięki tym środkom rozszerzona została także działalność telefonu zaufania.
zobacz więcej
Serwis klimatyzacji w aucie od kulis. Musisz robić go regularnie!

Serwis klimatyzacji w aucie od kulis. Musisz robić go regularnie!

Klimatyzacja to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu latem. A nawet coraz częściej późną wiosną lub wczesną jesienią. Jej sprawność to nie tylko wysoce komfortowe przemieszczanie się przy pomocy samochodu. To również bezpieczeństwo zdrowotne Twoje oraz też wszystkich transportowanych przez Ciebie pasażerów. 
zobacz więcej
Zitcom