Pierwszy dyrektor pierwszego muzeum

Wydarzenia

Pierwszy dyrektor pierwszego muzeum

15.10.2021
autor: Sylwia Bardyszewska
Jacenty Matysiak został pierwszym dyrektorem pierwszego w Polsce Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Decyzja zarządu powiatu nie może być zaskoczeniem, bo to dzięki wytrwałym, wieloletnim działaniom Jacentego Matysiaka muzeum powstało.
 
Przypomnijmy, że uchwały o utworzeniu muzeum rada powiatu i rada gminy Zabrodzie podjęły w sierpniu. Utworzenie placówki świętowano również we wrześniu, podczas uroczystych obchodów 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida. - Dla mnie osobiście to dzień zamykający krótki, bo jedynie 11-letni okres starań o to muzeum – mówił wówczas prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak, nie kryjąc łez wzruszenia.
Przed samorządami wspieranymi przez ministerstwo kultury jeszcze długa droga do otwarcia muzeum, więc pracy dyrektorowi nie zabraknie. Swoje obowiązki Jacenty Matysiak obejmie z dniem 18 października w wymiarze 1/4 etatu.
Ostatnie dni są dla pana Jacentego ważne i miłe. Znalazł się wśród laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla wybitnych postaci polskiej kultury. Miłośnik Norwida i kolekcjoner norwidianów, prezes Fundacji Museion Norwid, której głównym celem jest upamiętnianie twórczości i dziedzictwa Cypriana Norwida. Orędownik stworzenia i współzałożyciel pierwszego Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, gdzie poeta spędził dzieciństwo - czytamy na stronie internetowej ministerstwa kultury.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość