Pierwsze w Polsce Muzeum Norwida zaprasza na swoją pierwszą Noc Muzeów

Wydarzenia

Pierwsze w Polsce Muzeum Norwida zaprasza na swoją pierwszą Noc Muzeów

04.05.2022
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
W sobotę 14 maja muzea w całej Europie otworzą się na wieczorne i nocne zwiedzanie. Do akcji włącza się powołane niedawno Muzeum im. Cypriana Norwida w Dębinkach, gdzie od popołudnia będą odbywały się gry i warsztaty dla najmłodszych, a wieczorem zobaczymy plenerowe widowisko „Ocalony przez poezję” z udziałem aktora Marcina Kwaśnego.
 
Tradycja muzealnych nocy swój początek ma w Berlinie, w 1997 r. Wieczorne zwiedzanie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że w ślady Niemców poszli Francuzi i Holendrzy. Do Polski Noc Muzeów zawitała w 2003 r., a zorganizowało ją poznańskie Muzeum Narodowe. Rok później do wydarzenia dołączyły Kraków i Warszawa. Z roku na rok liczba miejscowości i placówek kulturalnym biorących udział w imprezie rośnie. W tym roku dołącza pierwsze w Polsce Muzeum im. Cypriana Norwida w Dębinkach. Nasza instytucja stawia dopiero pierwsze kroki i trudno mówić o zwiedzaniu, ale warto spędzić w Dębinkach wiosenne popołudnie i wieczór i zobaczyć niezwykle malowniczy park i pałac.
Już od godz. 15 muzeum zaprasza na jogę na trawie, a dzieci i rodziny na „podchody z Norwidem”. Będą też warsztaty artystyczno-muzyczne dla dzieci i czytanie „Małego Księcia” w języku polskim i ukraińskim.
O godz. 20 rozpocznie się spektakl plenerowy „Ocalony przez poezję”. To niezwykle ciekawa, bogata i dość dramatyczna biografia Jerzego Kozarzewskiego: poety, żołnierza, męża i ojca opowiedziana poprzez jego wiersze – począwszy od szczęśliwego dzieciństwa i młodości, poprzez walkę zbrojną, powstanie warszawskie i wojenną tułaczkę, osadzenie w komunistycznym więzieniu oraz rozkwit talentu poetyckiego i popularyzację twórczości w latach dziewięćdziesiątych. W październiku 1945 został aresztowany i w pokazowym procesie skazany na śmierć. Z prośbą o interwencję żona Magdalena zwróciła się wówczas do Juliana Tuwima. W programie spektaklu znajduje się list Tuwima do Bieruta, który odniósł skutek i karę śmierci zamieniono Jerzemu Kozarzewskiemu na 10 lat więzienia.
Na koncert złoży się 16 utworów w interpretacji Klaudii Kwaśny (sopran), Marcina Kwaśnego (recytacja i śpiew – baryton) z muzyką Patryka Góreckiego.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość