Pierwsi lokatorzy pierwszego w Wyszkowie mieszkania chronionego treningowego (FOTO)

Wydarzenia

Pierwsi lokatorzy pierwszego w Wyszkowie mieszkania chronionego treningowego (FOTO)

05.09.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
W poniedziałek 5 września czterech pierwszych, niezwykle podekscytowanych lokatorów przekroczyło próg mieszkania chronionego treningowego.
 
Mieszkanie treningowe to dla osób z niepełnosprawnością intelektualną szansa na zdobycie nowych umiejętności przybliżających do niezależnego życia. Uczą się, jak samodzielnie dbać o siebie, gospodarować pieniędzmi, spędzać wolny czas, przygotowywać posiłki, robić zakupy, prać i sprzątać.
O utworzenie takiego mieszkania w Wyszkowie przez lata walczyła Urszula Mikołajczyk, przewodnicząca koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pierwszy decydujący krok gmina Wyszków postawiła w 2019 r., kiedy w nowym bloku WTBS przy ul. Łącznej wykupiła lokal z myślą właśnie o mieszkaniu chronionym. Do uroczystego przecięcia wstęgi droga była dość długa. - Wiele było zakrętów, m.in. pandemia, która kilkakrotnie psuła nam plany - podczas krótkiej poniedziałkowej uroczystości przypomniała zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska.
Przypomnijmy, że pani Ula zmarła niespodziewanie w styczniu tego roku. - Dobry duch pani Uli Mikołajczyk będzie nad tym projektem czuwał. Korzystając z tego mieszkania, pamiętajmy, że to również jest jej zasługa - podkreśliła zastępczyni burmistrza. - Dzisiaj się cieszymy. Mam nadzieję, że to będzie dla państwa dobre doświadczenie, budujące na przyszłość. Dla mnie to również bardzo ważny dzień, bo to jeden z projektów szczególnie mi bliskich. 
- Myślę, że pani Ula bardzo się cieszy, widząc, co się tutaj dzieje, że jej cel został zrealizowany - dodała jej następczyni, obecna prezes PSOUU Ewa Gałązka.
Za szczególne zaangażowanie w przygotowanie mieszkania dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Mróz podziękowała Katarzynie Kacpurze, która w ośrodku jest kierownikiem działu administracyjnego i zajmuje się wolontariatem. Przy wyposażaniu mieszkania pracowali właśnie wolontariusze. - To nie jest tylko mieszkanie. Tu jest taki ogrom serca, że to jest po prostu dom - podkreśliła pani Kasia. - Wcześniej znalazły w nim schronienie dwie rodziny, które uciekały przed wojną w Ukrainie. Każdego dnia dziękowały. Teraz wy zostawicie tutaj swoje serce. To już nie będą tylko mury. To po prostu będzie dom. 
Pierwszy etap projektu będzie realizowany przez 3 miesiące, do końca listopada. Prowadzący chcą zebrać doświadczenia i przekonać się, jak będzie funkcjonował. Turnusy będą dwutygodniowe, w każdym wezmą udział 4 osoby. - Czekaliśmy na to mieszkaniec dość długo. To było marzenie naszego stowarzyszenia. To przykład, że warto marzyć, spełniać marzenia. Mamy nadzieję, że na tych trzech miesiącach nie zakończymy, że cały przyszły rok również będzie zapełniony naszymi uczestnikami, ale nie tylko. Zapraszamy - zachęca kierownik Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy typu B Joanna Kulesza.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość