20 października minęło 20 lat od śmierci Ireneusza Składanowskiego „Seniora”. Społecznika, miłośnika lokalnej historii i kultury wspominano podczas krótkiej uroczystości w kościele parafii św. Wojciecha.
Odbyła się w niedzielę 22 października, po wieczornej Mszy św. odprawionej w intencji śp. Ireneusza Składanowskiego. Wzięli w niej udział bliscy wspominanego społecznika, rodzina, a także miłośnicy lokalnej historii.
Ireneusz Składanowski urodził się w 1920 r. w Wyszkowie. W naszym mieście spędził okupację, imając się różnych prac. Po wojnie przez kilka lat pracował jako nauczyciel w Wólce Przekory (gmina Rząśnik). Od lat 50. aż do emerytury był cenionym za solidność rzemieślnikiem – szklarzem.
Przez wiele lat łączył pracę z działalnością społeczną, był m.in. członkiem Cechu oraz rad narodowych. Ze szczególną troską podchodził do pamiątek z przeszłości. W 1993 r. założył działające do dziś Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej, które było inicjatorem zorganizowania uroczystości z okazji 20. rocznicy śmierci „Seniora”.
- Wspominamy dziś człowieka nietuzinkowego. Osobiście znałem go kilkanaście lat i zachowuję najlepsze wspomnienia kontaktów z nim – mówił prezes stowarzyszenia Adam Mickiewicz. - Do końca życia zachował młodzieńczy entuzjazm, otwartość wobec innych. Jak myślał, tak działał. Nie było w nim cienia obłudy.
Ireneusz Składanowski był inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych, upamiętniających wydarzenia ważne dla historii lokalnej i Polski. Dzięki niemu obelisk Wazów pozostał w swojej historycznej lokalizacji przy ul. 3 Maja.
„Senior” współpracował z wieloma osobami i środowiskami działającymi na rzecz lokalnej kultury. Prowadził korespondencję dotyczącą szczegółów historii Puszczy Białej i Wyszkowa. Uważał się za Kurpia i głosiciela kurpiowskiej tradycji. Pisywał artykuły do lokalnej prasy, m.in. „Nowego Wyszkowiaka”, podpisując się imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem Senior.
- Pan Ireneusz do nas, ludzi, z którymi współpracował, mówił: przyjaciele. My dziś mamy możliwość, by pokłonić się przyjacielowi. Pamiętamy i szanujemy – zapewnił Adam Mickiewicz.
Ireneusz Składanowski zmarł 20 października 2003 r. Pochowany jest na cmentarzu miejskim.
Wspominany społecznik był współzałożycielem zespołu śpiewaczego „Retro” kultywującego pieśni lokalne i patriotyczne, co kontynuuje zespół „Wyszkowiacy”, który wystąpił podczas niedzielnego spotkania.
Wychodząc z kościoła, można było zabrać jednodniówkę wydaną przez stowarzyszenie z okazji 20. rocznicy śmierci Ireneusza Składanowskiego. Są w niej m.in. życiorys „Seniora” i wspomnienia Wojciecha Chodkowskiego, który, jako przewodniczący rady miejskiej, był inicjatorem nadania imienia Ireneusza Składanowskiego jednej z ulic w Wyszkowie (między ul. Zakolejową i Józefa Piłsudskiego). Będzie je można przeczytać również w kolejnym wydaniu „Nowego Wyszkowiaka”, w sklepach i kioskach od piątku 27 października.