Palety niestandardowe – jak je wysłać?

Wydarzenia

Palety niestandardowe – jak je wysłać?

30.01.2023
autor: artykuł sponsorowany
Bez rozbudowanego rynku usług kurierskich wiele polskich przedsiębiorstw nie mogłoby prowadzić swojej działalności ze względu na wysokie koszty utrzymania własnej floty pojazdów oraz sieci logistycznej. W kurierskich furgonetkach na co dzień podróżują tony towarów w formie standardowych paczek, jak również dużych ładunków przewożonych na paletach. Zdarza się jednak, że istnieje konieczność przewozu przedmiotów o naprawdę nieprzeciętnych rozmiarach. Wówczas do gry wkraczają palety niestandardowe. Na czym dokładnie polega ta usługa? Jak transportować palety niestandardowe unikając ogromnych kosztów? Wyjaśniamy!
 

Charakterystyka palety niestandardowej

Tak naprawdę nie istnieje jedna definicja palety niestandardowej. Pojęcie jest dość płynne ze względu na odmienną politykę i regulaminy poszczególnych firm kurierskich. Każda z nich w swoim cenniku uwzględnia paczki standardowe w formie prostopadłościanu o określonej maksymalnej wadze i wymiarach, a także niestandardowe, które mają większe gabaryty lub z racji swojego kształtu nie podlegają automatycznemu sortowaniu.

To samo dotyczy palet. W Europie używa się głównie czterech rodzajów – europalet (o wymiarach podstawy 120 x 80 cm), półpalet (80 x 60 cm) oraz palet przemysłowych (120 x 100 cm lub 120 x 120 cm). U każdego przewoźnika przesyłki te są objęte limitem wysokości i wagi. Dodatkowo środek ciężkości powinien być ułożony w centrum palety, a towar nie może wystawać poza jej obrys. Niektóre firmy kurierskie wymagają też, by przesyłka paletowa miała kształt prostopadłościanu.

Paleta niestandardowa to przesyłka, która w danej firmie kurierskiej nie spełnia któregoś z tych kryteriów, jednak przewoźnik jest w stanie podjąć się jej transportu w ramach dodatkowo płatnej usługi niestandardowej.

Palety niestandardowe w ofercie tradycyjnych przewoźników

Przewóz palet niestandardowych można podobnie jak wszystkie inne przesyłki wyceniać poprzez formularz dostępny na stronie firmy kurierskiej. W porównaniu do tradycyjnych palet usługa zostanie po prostu zakwalifikowana jako niestandardowa i bardziej kosztowna, jeżeli tylko przewoźnik może ją zrealizować. Kiedy przesyłka jest zbyt duża, warto poszukać innych rozwiązań.

Kurierzy specjalizujący się w niestandardowych przesyłkach

Obok globalnych graczy wyróżniających się kompleksową ofertą, na rynku kurierskim działają także przewoźnicy specjalizujący się wyłącznie w transporcie przesyłek niestandardowych o dużych gabarytach. W Polsce taki model biznesowy przyjęła między innymi firma Ambro Express. Wybór zajmującego tę rynkową niszę przewoźnika pozwala zrealizować przewóz taniej, a w niektórych przypadkach stanowi jedyny sposób transportu nietypowej przesyłki.

Konieczności indywidualnej wyceny

Nieregularny kształt, ogromna waga i wymiary, wrażliwość towaru na uszkodzenia, wystające elementy to cechy, które niekiedy wymykają się nawet z ram przewidzianych dla przesyłek niestandardowych. Gdy nietypowej usługi nie da się zamówić online, istnieje jeszcze możliwość skontaktowania się z kurierem w celu indywidualnej wyceny i zaplanowania transportu kłopotliwego towaru.

Palety niestandardowe wysyłane za pośrednictwem platformy wysyłkowej

Nie da się ukryć, że transport palet niestandardowych może stanowić ogromne obciążenie dla firmowego budżetu. Gdzie poszukać oszczędności? Najlepiej wybierając pomoc platformy do zarządzania wysyłkami, takiego jak serwis Apaczka, w którym użytkownik po wypełnieniu formularza może wygodnie porównać oferty wszystkich przewoźników będących w stanie zrealizować usługę, a następnie wybrać najkorzystniejszą.

W serwisie Apaczka dostępni są tradycyjni przewoźnicy, a także firmy specjalizujące się w transporcie dużych gabarytów, między innymi Ambro Express:

https://www.apaczka.pl/oferta/palety-polpalety/ambro-express/.

W przypadku najbardziej nietypowych przesyłek na paletach niestandardowych użytkownicy serwisu mogą skorzystać z indywidualnej wyceny!

Boże Narodzenie - PWiK
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość