Pałac w oczekiwaniu

Wydarzenia

Pałac w oczekiwaniu

30.09.2016
autor: Ewa Elward
Pałac w Dębinkach jest obiektem zainteresowania wielu osób i instytucji. Posiadłością interesuje się gmina Zabrodzie i fundacja Norwidowska. Ponieważ zgłosili się spadkobiercy i sądownie domagają się zwrotu majątku, do czasu ogłoszenia wyroku wszelkie czynności dotyczące pałacu są wstrzymane.
Zarówno gmina Zabrodzie, jak i Fundacja Museion Norwid są zainteresowane urządzeniem w pałacu w Dębinkach centrum kulturalnego. I tylko takie wykorzystanie tego jednego z niewielu zabytków w gminie jest możliwe. Jego atrakcyjność podnosi fakt, że związany jest z życiem Cypriana Norwida i w ogóle polskim życiem literackim. 
Podczas Dni Norwida, które odbywały się 26 września w wyszkowskiej bibliotece, językoznawca i norwidolog Tomasz Korpysz, przewodniczący Rady Fundacji Museion Norwid, przypomniał, że głównym jej celem jest stworzenie muzeum imienia Norwida.
– Jest idea, by muzeum norwidowskie wreszcie powstało, tu, na terenach z nim związanych – mówił. – To nieduży pałac w ładnym parku, idealne miejsce na muzeum i centrum kultury i myśli Norwida. My, jako Fundacja, nie chcemy tego przejąć, to powinno być własnością publiczną. Chcemy pomóc władzom lokalnym. 
Po spotkaniu rozdawane były ulotki, zakładki i karty pocztowe (zaadresowane do władz powiatu wyszkowskiego) – ich wysłanie oznacza poparcie fundacji w jej planach. Na ulotkach napisano: „Norwid, za życia bezdomny, odtrącony i samotny, lecz przecież wielki i inspirujący, nie doczekał się jak dotąd muzeum upamiętniającego jego zasługi dla naszej narodowej wspólnoty. Fundacja Museion Norwid stawia sobie za  cel stworzenie takiego miejsca, które byłoby żywym ośrodkiem naukowym, edukacyjnym i kulturalnym. (…) Oddajmy hołd artyście, którego „bezdomność” nadal stanowi dla nas wyzwanie i miarę naszej polskości”. 
Jednak plany związane z pałacem w Dębinkach muszą zaczekać, ponieważ wszystkie działania prawne są zawieszone. Nieruchomości nie można nawet dzierżawić. Spadkobiercy wnoszą o jej zwrot i dopóki nie będzie wyroku sądu, powiat nie może rozporządzać majątkiem. Sprawa spadkowa w łódzkim sądzie jeszcze się nie odbyła. Wszystko zależy od rozstrzygnięcia, czy przejęcie majątku odbyło się w ramach reformy rolnej. Jeśli tak, powiat potwierdzi swoje prawo własności.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 4 października.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość