Otwarcie hali sportowej Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej "Kopernik" (FOTO)

Wydarzenia

Otwarcie hali sportowej Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej "Kopernik" (FOTO)

30.11.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Nowoczesną, wielofunkcyjną i efektowną halę sportowo-widowiskową, którą Powiat Wyszkowski zbudował przy Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”, uroczyście oddano do użytku w środę 29 listopada. Uczniowie i mieszkańcy mają do dyspozycji obiekt o łącznej kubaturze prawie 21 tys. m3, który kosztował prawie 19,5 mln zł. 
 
Nowoczesny obiekt zastąpił małą salę gimnastyczną wybudowaną w 1962 r. Inicjatywa wybudowania nowej hali pojawiła się wiele lat temu, w 2011 r. powstała nawet koncepcja, ale zabrakło środków na jej realizację. - Z inicjatywą wystąpiła ówczesna dyrektor ZS nr 2, a potem, do 2021 r. dyrektor CEZIU „Kopernik” Grażyna Kalinowska - przypomniał wicestarosta Leszek Marszał.
Ostatecznie powiat kupił gotowy projekt hali, który wcześniej realizowano w 10 lokalizacjach. - Myślę, że momentem przełomowym, i tutaj nie boję się użyć tego sformułowania, była obecna kadencja Rady Powiatu, w której znaleźli się nauczyciele, pracownicy oświaty, byli i obecni sportowcy, prezesi klubów czy doświadczeni samorządowcy - zauważył wicestarosta. 
Umowa na wykonanie inwestycji, po kilku przetargach, została podpisana pod koniec kwietnia 2022 r. - Od czasu pierwszego kosztorysu inwestorskiego na poziomie ok. 11 mln zł, w chwili obecnej kwota wraz z robotami dodatkowymi wynosi 19.498.108,74 zł - poinformował Leszek Marszał.
Środki, oprócz własnych, powiat pozyskał z czterech źródeł. - 11,2 mln zł to środki z Polskiego Ładu, 3 mln zł z programu Sportowa Polska, prawie 1,3 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a całość dopełniły 104 tys. zł z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu „Strzelnica w powiecie” - wyliczał naczelnik wydziału inwestycji Marek Markowski.
 
Nowa hala to…
Powstał obiekt składający się z hali sportowej i łącznika o łącznej kubaturze prawie 21 tys. m3. Naczelnik Markowski wymieniał: - Gmach hali podzielono na dwie części: salę sportowo-widowiskową i zaplecze organizacyjno-techniczne o powierzchni ponad 534 m2. Na parterze zaplecze stanowią 4 szatnie i prysznice dla sportowców, pokój trenerów i magazynki na sprzęt sportowy, a także pomieszczenia techniczne. Na piętrze mamy ogólnodostępne toalety dla widzów oraz siłownię (z której okien można obserwować arenę główną hali), a przede wszystkim trybunę główną - ponad 260 miejsc siedzących. Dodatkowo, przy samej płycie boiska umieszczone są wysuwane trybuny dla 94 widzów. Płytę boiska można podzielić za pomocą sterowanych elektrycznie kotar na 3 sektory, co spowoduje, że jednocześnie na hali będzie mogło ćwiczyć kilka grup.
W dwukondygnacyjnym łączniku między starą i nową częścią szkoły do dyspozycji są: na poziomie zero - dwie większe szatnie z zamykanymi szafkami oraz pokój trenersko-sędziowski z pełnym zapleczem sanitarnym. Powierzchnia użytkowa obydwu kondygnacji łącznika to razem 354 m2.
Ważną częścią przedsięwzięcia jest strzelnica z sześcioma stanowiskami. W ramach dofinansowania z MON zakupiono broń PCP, 6 sztuk pistoletów marki Steyr oraz 6 karabinów Anschutz kal. 4,5mm. - Kluczowym elementem pomieszczenia są płyty antyrykoszetowe w technologii marki Range Systems z USA dostarczone i zamontowane przez firmę Works 11 posiadającą pełną koncesję MSWiA, umożliwiającą realizację przedsięwzięć związanych z obrotem specjalnym. Projekt i aranżacja zostały przygotowane - i tu ciekawostka - we współudziale i dzięki doświadczeniu wyszkowskiego środowiska strzelców - dodał Leszek Marszał.
- W obiekcie nie zabrakło nowoczesnych i oszczędnych rozwiązań technicznych, m.in. wysokiej jakości systemu nagłośnienia i sprzętu oświetleniowego oraz systemu wentylacji. Obiekt jest też w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podjazdy i winda zapewniają niepełnosprawnym dostęp do każdego pomieszczenia na obydwu kondygnacjach - dodał Marek Markowski.
Wicestarosta zachwalał nawierzchnię hali: - Cała powierzchnia części sportowej to blisko 1.200 m2, a system podłogowy to mercedes w swojej kategorii na rynku światowym, czyli produkt firmy Gerflor z wykładziną Teraflex posiadającą wiele certyfikatów międzynarodowych federacji sportowych. Identyczną podłogę i kolorystykę mogą państwo obserwować na meczach reprezentacji Polski w siatkówkę, przy okazji rozgrywek FIVB: Ligi Narodów czy Mistrzostw Świata.
Wysokość hali mierzona wewnątrz od podłogi do spodu drewnianych dźwigarów wynosi 7,8 m, a od podłogi do sufitu - 10,5 m. - Skalę nowego obiektu najlepiej jednak obrazuje porównanie ze starą, rozebraną salą gimnastyczną. Biorąc pod uwagę całkowitą kubaturę, nowy obiekt jest ok. 11 razy większy od starego, zaś powierzchnia boiska jest większa ponad pięciokrotnie - dodał naczelnik wydziału inwestycji.
Hala efektownie prezentuje się również z zewnątrz. - Elewacja z elementami z naturalnego drewna, efektowne oświetlenie zewnętrzne LED, dojścia, chodniki, podjazdy, ławki i donice przy nowym obiekcie, ale też i dostosowanie elewacji istniejącego budynku szkoły do nowego designu. Pomimo ograniczeń, na terenie wokół obiektu udało się wygospodarować 18 miejsc postojowych (16 + 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych) - dodał Marek Markowski.
 
Ten budynek będzie tętnił życiem
W CEZiU uczy się obecnie 1.063 uczniów, którzy kształcą się w 39 oddziałach. W szkole pracuje 93 nauczycieli, w tym 7 w-fistów. Z hali będą jednak korzystali nie tylko uczniowie. Obiekt będzie ogólnodostępny, w niedalekiej przyszłości mieszkańcy będą mogli korzystać nie tylko z części sportowej i widowiskowej, ale także ze strzelnicy. 
Na uroczystym otwarciu nie mogło zabraknąć symbolicznego przecięcia wstęgi, o co poproszeni zostali: poseł Henryk Kowalczyk, starosta Wojciech Kozon, dyrektor ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty Michał Giers, wiceprezes firmy REMBUD Grzegorz Dęby, dyrektor CEZiU Monika Kluczek oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego Karolina Borek. 
- Po wielu miesiącach realizacji jednej z największych inwestycji Powiatu Wyszkowskiego możemy z dumą powiedzieć, że spełniło się marzenie „Kopernika”. Oddajemy nowoczesny obiekt, w którym swoje pasje będą realizować uczniowie. Obiekt powstał również z myślą o całej społeczności naszego powiatu. Kluby sportowe, trenerzy, grupy artystyczne, organizacje pozarządowe, mieszkańcy - wszyscy będą mogli korzystać z tego wspaniałego obiektu, organizując imprezy sportowe, widowiska, spotkania - zapewnił starosta Wojciech Kozon.
Przypomniał, że inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie pozyskane środki rządowe oraz zaangażowanie wielu osób, m.in. urzędników, radnych, poprzedniego zarządu powiatu, pracowników szkoły, wykonawcy. - Szczególne podziękowania kieruję do wicestarosty za osobiste zaangażowanie, pilnowanie budowy hali i strzelnicy - dodał starosta.
- Otwieramy dziś drzwi do symbolicznej przestrzeni, która stanie się miejscem wspólnych osiągnięć, pasji, wzajemnych inspiracji. Przestrzeni, która stanie się świadkiem wysiłku, trudu i współzawodnictwa. Jestem przekonany, że ten budynek będzie tętnił życiem, emocjami, rywalizacją w duchu fair play. Dziś zmieniamy małą salkę gimnastyczną zbudowaną w latach 60. na pełnowymiarowy obiekt sportowy na miarę XXI w. - podkreślił Wojciech Kozon.
Specjalne podziękowania społeczność szkolna skierowała do posła Henryka Kowalczyka, dzięki któremu udało się pozyskać środki na realizację wymarzonej inwestycji. - Cieszę się, że dzięki warunkom stworzonym przez rząd PiS, środki finansowe mogły trafić do powiatów. W Wyszkowie zdecydowano, że jedną z priorytetowych inwestycji jest budowa hali w CEZiU „Kopernik”. Będzie z niej korzystało ponad 1.000 uczniów. To największe zadanie, jakie państwo wykonaliście. Codzienna praca w godnych warunkach jest podstawa pracy szkoły - gratulował poseł.
Gratulacji popłynęło wiele, m.in. ze strony członkini zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbiety Lanc, dyrektorów placówek oświatowych z terenu całego powiatu, władz gmin, organizacji pozarządowych, środowisk sportowych.
Uczniowie „Kopernika” przygotowali pokazy i część artystyczną. Wystąpiła również Orkiestra Wojskowa z Siedlec. Ważnym punktem uroczystości było złożenie ślubowania przez kadetów Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Po części oficjalnej można było zajrzeć w każdy zakątek nowego obiektu, poćwiczyć i postrzelać…
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Kto może być naszym obrońcą w sądzie?

Kto może być naszym obrońcą w sądzie?

W świecie prawa, często pojawia się pytanie: kto może nas reprezentować w sądzie? Choć pierwsza myśl kieruje nas ku adwokatom i radcom prawnym, rzeczywistość jest znacznie bardziej zróżnicowana. Reprezentacja prawna nie ogranicza się bowiem tylko do osób o formalnym prawniczym wykształceniu. Ten artykuł ma na celu przybliżenie różnych możliwości reprezentacji w sądzie, ukazując, że pomoc prawną możemy otrzymać także od innych, często nieoczekiwanych stron.
zobacz więcej
Pożar zniszczył dom. Mieszkańcy Tulewa prowadzą zbiórkę

Pożar zniszczył dom. Mieszkańcy Tulewa prowadzą zbiórkę

W nocy z 3 na 4 lutego doszło do poważnego pożaru domu w Tulewie. Mieszkańcy od razu rozpoczęli starania o jego odbudowę. Na portalu szczytny-cel.pl uruchomiona została zbiórka środków.
zobacz więcej
Srebrny jubileusz Powiatu Wyszkowskiego (FOTO)

Srebrny jubileusz Powiatu Wyszkowskiego (FOTO)

Uroczysta gala z okazji jubileuszu Powiatu Wyszkowskiego była okazją do spotkania osób, które przez 25 lat tworzyły powiatową samorządność. - Myślę, że pierwszy raz od dawna spotykamy się w takim gronie – są wśród nas radni wszystkich kadencji, starostowie, wicestarostowie, członkowie zarządów wszystkich kadencji, wielu byłych i emerytowanych pracowników starostwa i jednostek organizacyjnych – zauważyła Ewa Michalik, prowadząca uroczystość, która odbyła się 8 lutego w WOK „Hutnik”.
zobacz więcej
Planowany protest rolników w Wyszkowie. Szykują się spore utrudnienia w ruchu

Planowany protest rolników w Wyszkowie. Szykują się spore utrudnienia w ruchu

Na 29 lutego (czwartek) planowany jest w Wyszkowie protest rolników. Skoncentruje się na obwodnicy śródmiejskiej, ale utrudnień trzeba się spodziewać w całym mieście.
zobacz więcej