Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, Izba Wydawców Prasy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Sieć Obywatelska Watchdog Polska popierają propozycję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawioną w dokumencie Europejski Akt o Wolności Mediów - koncepcja wdrożenia do polskiego porządku prawnego, dotyczącą zakazu prowadzenia mediów przez samorządy.
Propozycja Ministerstwa to długo wyczekiwane rozwiązanie dotyczące szkodliwego de facto dla wolności słowa i interesu społecznego wydawania prasy przez samorządy.
Obowiązkiem władzy jest tworzyć warunki dla realizacji wolności słowa, także przez tworzenie warunków działania w pełni niezależnym mediom. A jednym z zadań owych niezależnych mediów jest kontrolowanie działań władz samorządowych. Z tej podstawowej przyczyny, władza samorządowa nie może prowadzić swoich mediów, gdyż czyniąc to wolność tę pośrednio ogranicza - stanowiąc konkurencję dla niezależnych od niej tytułów.
Nie może być mowy o uczciwej konkurencji, gdyż władze samorządowe wydają swoje pisma w oderwaniu od zasad rynkowych. Gazety samorządowe są często bezpłatne, bywa, że teksty do nich piszą urzędnicy lub pracownicy instytucji samorządowych. W wielu tzw. gazetach samorządowych sprzedawane są reklamy, co w każdym takim przypadku, podważa podstawy ekonomiczne wydawców niezależnych.
Promocja władz samorządowych nie jest też tożsama z promocją gminy, ani wspieraniem i upowszechnianiem idei samorządowej. Nie jest też zwykłą działalnością wydawniczą wydawanie gazety przez władzę, to przeciwieństwo samorządności. To niszczenie niezależnych głosów i zaangażowania mieszkańców w życie wspólnoty.
Wydawanie gazety przez władze samorządowe nie jest też realizacją prawa do informacji. Ustawa o dostępie do informacji publicznej dokładnie określa w jakim trybie następuje informowanie przez władze publiczne. Wydawanie gazety nie jest takim trybem. Daje natomiast możliwości działań propagandowych, które nie są tożsame z zapewnieniem dostępu do informacji. Właściwym środkiem realizacji przez władze samorządowe tego prawa jest BIP lub wydawanie biuletynów informacyjnych, które nie mają charakteru niezależnej prasy i nie podkopują sytuacji ekonomicznej prywatnych wydawców.
Propozycja Ministerstwa w zakresie tzw. mediów samorządowych jest dawno oczekiwaną reakcją na zaburzanie równowagi na rynku lokalnych mediów i jest zgodna z celami Europejskiego Aktu Wolności Mediów. Obrona obecnego stanu rzeczy przez przedstawicieli organów samorządu lokalnego lub związki samorządów jest w istocie nadużywaniem prawa do wolności słowa w interesie utrzymania władzy nawet kosztem rzeczywistych potrzeb lokalnych społeczności.
Oczekujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rząd, a następnie Sejm, Senat i Prezydent RP konsekwentnie wprowadzą zakaz prowadzenia mediów przez władze samorządowe, zgodnie z postulatami zgłaszanymi już do bardzo dawna przez organizacje reprezentujące niezależnych wydawców i wykluczą możliwość korzystania ze zwyczaju, który niszczy prawdziwą samorządność.
Andrzej Andrysiak, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych
Katarzyna Batko-Tołuć, Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Marek Frąckowiak, Izba Wydawców Prasy
Piotr Piotrowicz, Stowarzyszenie Mediów Lokalnych
Konrad Siemaszko, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Wydarzenia
Oświadczenie ws. likwidacji mediów samorządowych: Popieramy propozycję Ministerstwa Kultury
12.09.2024
autor:
red.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Twoja opinia
"Wiersze (pod)różne" Kuba Blokesz – recital
„Wiersze (pod)różne" to zestaw piosenek różnych. Mieszają się tutaj: autorzy tekstów, reprezentujący odmienne spojrzenie na świat; tematy, dotykające rzeczy ważnych, ale i błahych, czy kompozycje, niosące spokojne melodie albo bardziej zadziorne rytmy.
zobacz więcej
Nagrodzeni w konkursie Moje piękne miasto (FOTO)
Po raz 16. rozstrzygnięto konkurs „Moje piękne miasto” organizowany przez Wyszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. - Dziękuję za wkład pracy, jaki państwo włożyliście w aranżację przepięknych ogródków, balkonów, naszej miejskiej przestrzeni – do laureatów zwróciła się prezes spółki Agnieszka Ołdak-Prokop.
zobacz więcej
Mała mieszkanka Leszczydołu czeka na specjalistyczny wózek
2-letnia Kornelia z Leszczydołu-Działek cierpi na wrodzoną cytomegalię i choroby neurologiczne. „Jest naszą małą wojowniczką” - napisali rodzice na stronie Fundacji Avalon, pod której opieką znajduje się dziewczynka. Przez stronę fundacji można przekazać środki na rehabilitację Kornelii i zakup specjalistycznego wózka, do czego gorąco zachęcają mieszkańcy Leszczydołu.
zobacz więcej
Adam Bodzan pozostał sołtysem Kamieńczyka (FOTO)
Urzędujący sołtys Kamieńczyka Adam Bodzan był jedynym kandydatem na kolejną kadencję.
zobacz więcej
Pobierz gazetkę promocyjną
Oferta ważna: 25.09-05.10.2024 r. lub wg terminów przy produktach.
Najnowsze informacje
- Urlop okolicznościowy – najważniejsze informacje, o których musisz wiedzieć!
- „(Nie)widzialni” – bezpłatne warsztaty na temat niewidocznych niepełnosprawności
- Rower elektryczny czy holenderski – jaki wybrać?
- Ślubowanie pierwszaków ze Szkoły Podstawowej nr 5 (FOTO)
- PIŁKA NOŻNA: Wyszkowianki znów w górę tabeli
- SPORTY MOTOROWE: Paweł Budzik wygrał XXVII Rally Wyszków
- Nowe władze wyszkowskiego koła Platformy Obywatelskiej
- Okularium – Twój salon optyczny w Wyszkowie
- Świętowała Szkoła Podstawowa w Łosinnie (FOTO)
- Ileż to cudownych wspomnień! To były fantastyczne czasy (FOTO)
Pobierz gazetkę promocyjną
Oferta ważna: 25.09-05.10.2024 r. lub wg terminów przy produktach.