Ostatnia sesja rady miejskiej (FOTO)

Wydarzenia

Ostatnia sesja rady miejskiej (FOTO)

23.04.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
23 kwietnia odbyła się ostatnia sesja rady miejskiej kadencji 2018 – 2024 i burmistrza Grzegorza Nowosielskiego. Nowa rada i nowy burmistrz Piotr Płochocki złożą ślubowanie już po długim weekendzie, 6 maja.
 
Na wtorkowej sesji rada miejska dokonała ostatnich w tej kadencji zmian w gminnym budżecie. - Chciałbym podziękować panu burmistrzowi, bo to są ostatnie zmiany również pana burmistrza Nowosielskiego – zauważył skarbnik gminy Dariusz Korczakowski. - Na koniec 2003 r. dochody gminy wynosiły 41 mln zł, wydatki – 45 mln zł, zadłużenie - 11 mln 130 tys. zł, co stanowiło 25% budżetu. Na koniec 2023 r. nasz budżet to 208 mln zł, czyli mamy 5 razy większe dochody, wydatki – 217 mln zł, wydatki majątkowe – 36 mln zł, zadłużenie 21 mln zł, czyli 10% budżetu. Widzimy, że sytuacja jest stabilna. Mogę zapewnić, że pan burmistrz dbał o finanse, tak jak i państwo. Inwestycji w latach 2003 - 2023 było za prawie 500 mln zł. Panie burmistrzu, to był dla mnie zaszczyt pracować z panem.
Skarbnik podziękował radzie miejskiej, a szczególnie Grzegorzowi Wyszyńskiemu i Janowi Abramczykowi – radnym, którzy nie kandydowali już na kolejną kadencję, a pracował z nimi przez cały czas pełnienia funkcji skarbnika gminy.
Z radą miejską żegna się przewodnicząca Elżbieta Piórkowska, która w nowej kadencji będzie sprawowała mandat radnej powiatowej. - Obradowaliśmy przez 5 lat. Było to 69 spotkań. Bywało różnie, mniej lub bardziej emocjonująco, ale wszyscy pracowaliśmy dla naszej małej ojczyzny, dla naszego miasta. Wszyscy pracowaliśmy – zwróciła się do koleżanek i kolegów w radzie. - Nie pokusiliśmy się o zliczenie, kto ile minut odpowiadał, ale jestem przekonana, że każdy, reprezentując swoje środowisko, pracował jak najlepiej i nie zawiódł swoich wyborców. Serdecznie dziękuję za 5 lat pracy z państwem. To wielka przyjemność przewodniczyć takiej radzie. 
Wszyscy radni otrzymali pamiątkowe upominki. Podziękowania popłynęły też w stronę kierowników wydziałów urzędu i jednostek organizacyjnych oraz Grzegorza Nowosielskiego, dla którego to ostatnie dni na sprawowanym od 2002 r. stanowisku Burmistrza Wyszkowa. 
- Nie powiem, że w imieniu wszystkich radnych, bo nie wiem, ale w imieniu większości, w imieniu mieszkańców to panie burmistrzu był zaszczyt. Zrobił pan bardzo wiele dla tego miasta. Życzymy sukcesów – do burmistrza zwróciła się Elżbieta Piórkowska.
- Wszystkim państwu, bez wyjątku, dziękuję za współpracę. Demokracja, większość wybiera kierunek rozwoju. Różnice są rzeczą absolutnie naturalną. Jestem przekonany, że mimo najbardziej ostrych różnic, każdy miał przed sobą różnie pojmowane dobro mieszkańców. Dziękuję za kulturę polityczną pracy na tej radzie – Grzegorz Nowosielski zwrócił się do do radnych. Podziękował też sołtysom, radom sołeckim, przewodniczącym i zarządom osiedli.
- Radnym, którzy zdecydowali się na start i uzyskali mandat na kolejną kadencję, życzę realizacji własnego programu. Macie ponad 60 mln zł budżetu inwestycyjnego na ten rok. Pilnujcie tego, sprawcie, żeby wszystko udało się zrealizować, doradzajcie swoim młodszym stażem kolegom – kontynuował. - Jeśli chodzi o pozostałych radnych – miejcie satysfakcję z tego, co udało się w tej kadencji zrobić. Do zobaczenia na ulicach Wyszkowa, w rozmaitych instytucjach, na koncertach, na zawodach sportowych. Jesteśmy sąsiadami, będziemy się widywali.
Szczególne podziękowania burmistrz skierował do przewodniczącej rady: - Elu, byłaś dla mnie wzorem przewodniczącej, takiej, która dostrzega wszystkich radnych, łagodzi spory, wprowadza spokój, zgodę na forum obrad. Miarą demokracji są prawa opozycji. Ty, Elu, nigdy nie limitowałaś wypowiedzi. Jestem przekonany, że te bardzo dobre zwyczaje pozostaną na trwale na tej sali dla dobra naszych mieszkańców, demokracji, dla dobra Gminy Wyszków. 
Elżbieta Piórkowska pogratulowała nowo wybranym radnym kadencji 2024-2029: - Życzę owocnej pracy dla naszego społeczeństwa. Gratulujemy nowemu burmistrzowi, niech poczuje się włodarzem tego miasta, gospodarzem tego miasta, niech pracuje dla dobra mieszkańców. 
Kadencja kończy się 30 kwietnia 2024 r. Pierwsze posiedzenia nowych rad muszą odbyć się w ciągu 7 dni, a zwołują je komisarze wyborczy. Z uwagi na długi weekend majowy możliwości jest niewiele. W Wyszkowie pierwsza sesja kadencji 2024-2029 odbędzie się 6 maja. Ślubowanie złożą na niej radni i burmistrz Piotr Płochocki.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość