Okrutny gwałt, porwanie - uważaj na fakenewsy i swoje dane

Wydarzenia

Okrutny gwałt, porwanie - uważaj na fakenewsy i swoje dane

26.01.2021
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. KPP Wyszków
Ostatnio w Internecie coraz częściej pojawiają się szokujące informacje o gwałcie w centrum Wyszkowa czy porwaniu dziecka. Wyszkowska policja ostrzega - to fakenewsy, a wchodzenie na strony może skończyć się kradzieżą danych osobowych, do kont bankowych lub blokadą komputera.
 
Okrutny gwałt w centrum w Wyszkowa. czy rozpoznajesz mężczyznę z nagrania? (Video)” - to jeden z postów, które ostatnio pojawiają się w mediach społecznościowych. Kliknięcie w załączony link może skończyć się źle, a nawet bardzo źle.
- Obecnie dostrzegamy haniebne zachowania, głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów. Przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zdarzeń na terenie Wyszkowa. Są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie - podkreśla rzecznik wyszkowskiej policji kom. Damian Wroczyński. - Apelujemy o rozwagę, rozsadek i odpowiedzialność!
Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów, skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad komputerem. W przypadku zablokowania komputera pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.
Nie daj się nabrać na informacje z niepotwierdzonych źródeł (taka informacja na pewno byłaby dystrybuowana wieloma oficjalnymi kanałami takimi jak radio, telewizja czy lokalne media).
Nie wchodź na nieznane ci strony i nie ściągaj żadnych plików.
Nigdy nie loguj się do profilu zaufanego z nieznanych linków. Wpisuj ręcznie jego stronę lub korzystaj z przygotowanej wcześniej zakładki.

Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość