Okna energooszczędne - jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Wydarzenia

Okna energooszczędne - jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

31.05.2019
autor: materiał partnera
Prawidłowo wybrane okna to jeden z fundamentów ograniczania własnego śladu węglowego, a zarazem sposób nawet znacznego obniżenia rachunków za ogrzewanie. Jakie czynniki wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że wstawia się najlepsze okna energooszczędne? Przede wszystkim należy współpracować ze sprawdzonymi producentami. Poza wysokiej jakości ofertą, takie firmy zapewniają profesjonalne doradztwo.
 

Zanim przystąpi się do porównywania poszczególnych modeli pod kątem współczynnika izolacyjności czy przenikania promieni słonecznych, warto zwrócić uwagę na znaczenie indywidualnego dopasowywania okna do potrzeb użytkownika.

Profesjonalni doradcy podpowiedzą, jak dobrać okna energooszczędne do przeznaczenia konkretnych pomieszczeń, tudzież ich skierowania na konkretną stronę świata. Nie zawsze bowiem trzeba w całym domu korzystać z identycznych produktów. Pod względem wizualnym będą one oczywiście tworzyć komplet i wpiszą się w stylistykę obiektu. Wewnątrz można jednak zastosować odmienne pakiety szybowe, spersonalizowane profile czy dodatkowe materiały izolacyjne. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikom termiczny komfort bez konieczności przepłacania za ogrzewanie.

Co wyróżnia okna energooszczędne?

Poza indywidualnym dopasowaniem, okna energooszczędne wyróżniają się bezsprzecznie niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Zgodnie z prawem obowiązującym na terenie Wspólnoty nie może on przekraczać 1,1W(m2K). W przypadku modeli energooszczędnych stosuje się jednak znacznie bardziej wyśrubowane normy. Obecnie na rynku dostępne są okna o współczynniku izolacyjności niższym nawet o 50%. Ich wyższa cena nie powinna zniechęcać inwestorów. Po pierwsze dlatego, że w niedługim czas wspomniane prawo dotyczące energooszczędności stolarki okiennej zostanie zaostrzone. Po drugie raz zakupione okna energooszczędne posłużą wiele lat. Podczas każdego sezonu grzewczego przełożą się na realne oszczędności, co w niedługiej perspektywie będzie oznaczało zwrot inwestycji, a następnie czysty zysk. Nowoczesne okna energooszczędne poza ograniczeniem ilości traconego ciepła, umożliwiają także wykorzystanie naturalnej energii słonecznej. Innowacyjne szyby przepuszczają więcej promieniowania, które w zimowe dni ogrzewa wnętrze. To dodatkowy sposób na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego w gospodarstwie domowym.

Czy inwestycja w okna energooszczędne się opłaca?

Na oknach nie opłaca się oszczędzać. Takiego zdania są nie tylko eksperci budowlani, ale także ekolodzy i ekonomiści. Biorąc pod uwagę koszt postawienia domu czy chociażby wymiany stolarki okiennej, nieco wyższa cena za okna energooszczędne nie będzie zapewne tak szokować. Warto dopłacić i różnice odczuć już w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.

- Wysokiej jakości profile i szyby, a także szereg dodatkowych akcesoriów, pozwalają zaoszczędzić. Są też łatwiejsze w obsłudze i bardziej estetyczne. Pamiętając, że przez okna ucieka najwięcej ciepła z domu, inwestycja w modele energooszczędne wydaje się jak najbardziej uzasadniona - poleca przedstawiciel producenta okien Hensfort.

Podczas wybierania trzeba jednak zwracać uwagę na szczegóły. Wspomniany już współczynnik izolacyjności Uw jest istotny. Warto jednak sprawdzić poziom izolacyjności poszczególnych elementów okna, takich jak szyby (współczynnik Ug) oraz ramy (Uf). Klient kupujący okna energooszczędne nie musi być znawcą tematu. Kilka podstawowych informacji, szczególnie tych dotyczących okiennych parametrów, pomoże mu podjąć lepszą decyzję.

Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Chcemy korzystać z tego, co oferuje rząd (foto)

Chcemy korzystać z tego, co oferuje rząd (foto)

Gospodynią spotkania w Bibliotece Miejskiej 11 października była kandydatka PiS na burmistrza Ewa Runo. Wsparcia udzieliła jej posłanka PiS Teresa Wargocka. – Jesteśmy związani z partią Prawo i Sprawiedliwość. Chcemy z tego korzystać – podkreśliła kandydatka na burmistrza. – Nie chcemy od rządu się odcinać, lecz korzystać z tego, co rząd oferuje samorządom, a oferuje dużo. 
zobacz więcej
Od soboty nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

Od soboty nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

W czwartek 15 października rząd ogłosił nowe ograniczenia w całym kraju oraz nowe strefy czerwone. Powiat Wyszkowski pozostaje w strefie żółtej, ale na czerwono zaświeciła się Warszawa, gdzie mnóstwo wyszkowian codziennie dojeżdża do pracy.Mimo pozostania w strefie żółtej, od soboty 17 października czekają nas spore zmiany i obostrzenia. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.
zobacz więcej
Wyszkowska Orkiestra Świątecznej Pomocy stroi instrumenty

Wyszkowska Orkiestra Świątecznej Pomocy stroi instrumenty

Już 1 stycznia na Allegro ruszy wyszkowska licytacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Część przedmiotów zostanie sprzedana na aukcji on-line w dniu finału, 10 stycznia 2021 r. Przedmioty na licytację można przekazywać do 28 grudnia. Wyszkowski sztab wciąż czeka na zgłoszenia firm, które chciałyby już prowadzić kwestę w swoich siedzibach oraz na zgłoszenia wolontariuszy. WOŚP można też już wspierać przelewając środki na eSkarbonkę.
zobacz więcej
NASZ KONKURS: Z kuponem do Brukseli

NASZ KONKURS: Z kuponem do Brukseli

Co robi Twój europoseł, a co Komisja Europejska? Bruksela – zobacz to sam!
zobacz więcej