Ognisko podejrzenia odry w powiecie wyszkowskim

Wydarzenia

Ognisko podejrzenia odry w powiecie wyszkowskim

10.05.2024
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. gov.pl
W powiecie wyszkowskim odnotowano pierwsze od lat ognisko podejrzenia zakażenia odrą. Zgłoszenie do sanepidu wpłynęło z wyszkowskiego szpitala.
 
Zakażenie odrą lekarze podejrzewają u pacjenta, który został przywieziony z jednego z dużych ośrodków na terenie powiatu wyszkowskiego. Sanepid nie ma jeszcze potwierdzenia zachorowania na odrę, ale procedura postępowania jest taka sama, jak w przypadku stwierdzenia zakażenia. Zwłaszcza, że w ośrodku stwierdzone zostało ognisko podejrzenia odry - na chwilę obecną podejrzewa się, że zakażone mogą być 4 osoby. 
Wszyscy mający kontakt z tymi osobami, zostali poinformowani. Osoby, które nie mają udokumentowanych szczepień na odrę lub jej nie przechorowały otrzymują tzw. szczepionkę poekspozycyjną. 
Warto przypomnieć, że obowiązkowe szczepienia przeciw odrze wprowadzono w Polsce w 1975 r., przy użyciu pojedynczej dawki. Od 1991 r. wprowadzono drugą dawkę szczepionki, początkowo podawaną w 8. roku życia. W 2004 r. wprowadzono szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) podawaną w dwóch dawkach (w 13-15 m.ż. i 10 r.ż., a od stycznia 2019 r. w 13-15 m.ż. i 6 r.ż.).
W całej Europie notuje się wzrost zachorowań na odrę. W naszym powiecie (jeśli zakażenie zostanie potwierdzone) będzie to pierwszy przypadek od kilku lat. Z rocznych sprawozdań Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wyszkowie wynika, że odry na naszym terenie nie mieliśmy od 2020 r. W 2019 r. stwierdzono 7 przypadków. Wzrost zachorowań wystąpił wówczas w całej Europie po blisko 10-letnim okresie, w którym choroba była bardzo dobrze kontrolowana.
 
***
Odra jest ostrą, wysoce zakaźną chorobą wirusową, zdolną do wywoływania epidemii. Zakaźność jest bliska 100% u osób podatnych (niezaszczepionych, nigdy nie chorujących), wirus odry rozprzestrzenia się podczas kaszlu lub kichania, przez bliski lub bezpośredni kontakt z wydzielinami z nosa i gardła osoby zakażonej. Wirus pozostaje aktywny i zakaźny w powietrzu przez klika godzin, a na skażonych powierzchniach do kilku godzin. Zakaźne są osoby zakażone wirusem już kilka dni przed wystąpieniem pierwszych objawów do 3 dni od wystąpienia wysypki, najczęstszymi powikłaniami odry są: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, poinfekcyjne zapalenie mózgu oraz podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE).
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość