Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/15945.jpg

Wydarzenia

Odziedziczyłeś spadek – co dalej?

18.11.2024
autor: artykuł sponsorowany

Dziedziczenie spadku po zmarłych spotka każdego na pewnym naszego etapie życia. Jednak zamiast odsuwać od siebie tę przygnębiającą myśl, warto przygotować się na ten moment. Poznaj najważniejsze informacje o prawie spadkowym.

Co jest podstawą dziedziczenia?

 

Jak wyjaśnia doświadczony adwokat z Opola: spadek i jego dziedziczenie jest regulowane prawem cywilnym, a konkretnie Kodeksem Cywilnym – jego czwartą częścią zatytułowaną Spadki. Kodeks cywilny definiuje spadek jako prawa i obowiązki majątkowe, które przechodzą na innych w chwili śmierci osoby.
 

Kto dziedziczy spadek po zmarłym?
 

Dziedziczenie jest procesem stosunkowo skomplikowanym. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy nie będzie nam potrzebna pomoc prawna. Adwokat z Opola, który specjalizuje się w prawie spadkowym, powinien nam pomóc w tych trudnych chwilach. Prawo mówi o pięciu klasach spadkobierców:

Klasa 1: zstępni i małżonek – wszyscy dziedziczą w częściach równych, lecz małżonkowi nie może przypaść mniej niż ¼ spadku.

Klasa 2: rodzice, rodzeństwo i jego zstępni oraz małżonek – małżonkowi przypada ½ spadku, żyjącym rodzicom ¼, w przypadku braku rodziców dziedziczy rodzeństwo, następnie dzieci rodzeństwa, a w przypadku braku tych osób cały spadek przypada małżonkowi.

Klasa 3: dziadkowie i ich zstępni – dziadkowie, pod warunkiem, że żyją wszyscy, dziedziczą po ¼, jeżeli brak któregokolwiek z dziadków, jego część przechodzi na zstępnych, a w przypadku braku zstępnych – na pozostałych dziadków.

Klasa 4: pasierbowie – mogą otrzymać spadek pod warunkiem, że ich biologiczni rodzice nie żyją.

Klasa 5: gmina lub Skarb Państwa – w przypadku braku wszystkich wyżej wymienionych osób spadek przypada gminie, w której mieszkał zmarły w chwili śmierci lub Skarbowi Państwa, jeżeli zmarły mieszkał za granicą.

W przypadku dziedziczenia jest jednak coś o większym znaczeniu od prawa – testament zmarłego. Testament, pod warunkiem, że jest autentyczny, jest podstawą dzielenia spadku po zmarłym według jego własnej spisanej woli.
 

Co zrobić, gdy zostałem spadkobiercą?
 

Pierwszym krokiem w celu odziedziczenia spadku powinno być złożenie jednego z trzech oświadczeń:

  1. Oświadczenie przyjęcia spadku wprost - oznacza, że spadkobierca przyjmuje wszystkie prawa, obowiązki i zobowiązania po osobie zmarłej.
  2. Oświadczenie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza – w tym przypadku spadkobierca również przyjmuje długi po zmarłym, aczkolwiek tylko do wysokości stanu czynnego spadku, nie w całości.
  3. Oświadczenie odrzucenia spadku – spadkobierca, który złożył taki wniosek jest całkowicie wyłączony z dziedziczenia.

Następnie należy stwierdzić nabycie spadku. Można to zrobić u notariusza lub w sądzie. Po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku w sądzie lub uzyskaniu aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza, należy podzielić masę spadkową. Masa spadkowa może być podzielona w tych samych miejscach, w których można stwierdzić spadek – w sądzie oraz u notariusza. Aby podział był ważny musi być zaakceptowany przez wszystkich spadkobierców.

Sprawy spadkowe bywają niezwykle ciężkie dla spadkobierców, którzy są pogrążeni w żałobie. Prawo spadkowe jest bardzo zawiłe, co często jest źródłem poczucia zagubienia i bezradności. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i procesami związanymi z prowadzeniem spadku wcześniej. Natomiast po śmierci spadkodawcy można skonsultować się z prawnikiem, który odpowiednio doradzi nam jakie oświadczenie najlepiej złożyć, może też pomóc z jego napisaniem i samym złożeniem.

 

Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Dostępność jest dla wszystkich

Dostępność jest dla wszystkich

zobacz więcej
Żeby malować, trzeba patrzeć na świat obrazem (FOTO)

Żeby malować, trzeba patrzeć na świat obrazem (FOTO)

Prace Grupy Twórczej Piętro Wyżej można oglądać w Bibliotece Miejskiej… na najwyższym piętrze. - Prace powstały z naszych przemyśleń, z ciężkiej pracy, bo żeby malować, żeby dojść do jakiegoś pomysłu, do swojego tematu, to rzeczywiście trzeba dużo tworzyć - podkreśliła kuratorka wystawy Iwona Dyl-Ostrowska.
zobacz więcej
Daniel Bogdan pozostaje prezesem PWiK

Daniel Bogdan pozostaje prezesem PWiK

Dotychczasowy prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Daniel Bogdan wygrał konkurs i pozostaje na swoim stanowisku. Konkurs na członków zarządu Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego nie został jeszcze rozstrzygnięty.
zobacz więcej
Co musisz wiedzieć na temat żarówek LED? Sprawdź najważniejsze informacje przed zakupem!

Co musisz wiedzieć na temat żarówek LED? Sprawdź najważniejsze informacje przed zakupem!

Żarówki LED stanowią obecnie jedno z najczęściej spotykanych źródeł światła w domach oraz mieszkaniach. Wszystko to z powodu ich licznych walorów, takich jak energooszczędność, długie działanie oraz możliwość poddania ich recyklingowi. To właśnie za ich pomocą możliwe jest zrealizowanie dowolnych scenariuszy świetlnych, które nie tylko atrakcyjnie prezentują się we wnętrzu, lecz także tworzą doskonałą kompozycję wraz z systemem inteligentnego domu. Diody LED przeznaczone są do zasilania prądem o niskim i bezpiecznym napięciu, posiadając w swojej obudowie przetwornicę impulsową. Żarówki wykonane w technologii LED stanowią innowacyjną, a przy tym także energooszczędną konstrukcję. Na inwestycję w wymianę oświetlenia na LED-owe decyduje się coraz więcej osób. Już dziś poznaj ich zalety.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom