Dziedziczenie spadku po zmarłych spotka każdego na pewnym naszego etapie życia. Jednak zamiast odsuwać od siebie tę przygnębiającą myśl, warto przygotować się na ten moment. Poznaj najważniejsze informacje o prawie spadkowym.
Co jest podstawą dziedziczenia?
Jak wyjaśnia doświadczony adwokat z Opola: spadek i jego dziedziczenie jest regulowane prawem cywilnym, a konkretnie Kodeksem Cywilnym – jego czwartą częścią zatytułowaną Spadki. Kodeks cywilny definiuje spadek jako prawa i obowiązki majątkowe, które przechodzą na innych w chwili śmierci osoby.
Kto dziedziczy spadek po zmarłym?
Dziedziczenie jest procesem stosunkowo skomplikowanym. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy nie będzie nam potrzebna pomoc prawna. Adwokat z Opola, który specjalizuje się w prawie spadkowym, powinien nam pomóc w tych trudnych chwilach. Prawo mówi o pięciu klasach spadkobierców:
Klasa 1: zstępni i małżonek – wszyscy dziedziczą w częściach równych, lecz małżonkowi nie może przypaść mniej niż ¼ spadku.
Klasa 2: rodzice, rodzeństwo i jego zstępni oraz małżonek – małżonkowi przypada ½ spadku, żyjącym rodzicom ¼, w przypadku braku rodziców dziedziczy rodzeństwo, następnie dzieci rodzeństwa, a w przypadku braku tych osób cały spadek przypada małżonkowi.
Klasa 3: dziadkowie i ich zstępni – dziadkowie, pod warunkiem, że żyją wszyscy, dziedziczą po ¼, jeżeli brak któregokolwiek z dziadków, jego część przechodzi na zstępnych, a w przypadku braku zstępnych – na pozostałych dziadków.
Klasa 4: pasierbowie – mogą otrzymać spadek pod warunkiem, że ich biologiczni rodzice nie żyją.
Klasa 5: gmina lub Skarb Państwa – w przypadku braku wszystkich wyżej wymienionych osób spadek przypada gminie, w której mieszkał zmarły w chwili śmierci lub Skarbowi Państwa, jeżeli zmarły mieszkał za granicą.
W przypadku dziedziczenia jest jednak coś o większym znaczeniu od prawa – testament zmarłego. Testament, pod warunkiem, że jest autentyczny, jest podstawą dzielenia spadku po zmarłym według jego własnej spisanej woli.
Co zrobić, gdy zostałem spadkobiercą?
Pierwszym krokiem w celu odziedziczenia spadku powinno być złożenie jednego z trzech oświadczeń:
- Oświadczenie przyjęcia spadku wprost - oznacza, że spadkobierca przyjmuje wszystkie prawa, obowiązki i zobowiązania po osobie zmarłej.
- Oświadczenie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza – w tym przypadku spadkobierca również przyjmuje długi po zmarłym, aczkolwiek tylko do wysokości stanu czynnego spadku, nie w całości.
- Oświadczenie odrzucenia spadku – spadkobierca, który złożył taki wniosek jest całkowicie wyłączony z dziedziczenia.
Następnie należy stwierdzić nabycie spadku. Można to zrobić u notariusza lub w sądzie. Po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku w sądzie lub uzyskaniu aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza, należy podzielić masę spadkową. Masa spadkowa może być podzielona w tych samych miejscach, w których można stwierdzić spadek – w sądzie oraz u notariusza. Aby podział był ważny musi być zaakceptowany przez wszystkich spadkobierców.
Sprawy spadkowe bywają niezwykle ciężkie dla spadkobierców, którzy są pogrążeni w żałobie. Prawo spadkowe jest bardzo zawiłe, co często jest źródłem poczucia zagubienia i bezradności. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami i procesami związanymi z prowadzeniem spadku wcześniej. Natomiast po śmierci spadkodawcy można skonsultować się z prawnikiem, który odpowiednio doradzi nam jakie oświadczenie najlepiej złożyć, może też pomóc z jego napisaniem i samym złożeniem.