OC i AC – ile kosztują polisy?

Wydarzenia

OC i AC – ile kosztują polisy?

23.09.2022
autor: materiał zewnętrzny
Podczas, gdy ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego kierowcy, Autocasco już jest opłatą dodatkową i jej zakup zależy od właściciela. Ani w przypadku polisy OC, ani AC stawki nie są nigdy takie same, a o ich wysokości decyduje wiele czynników. Ostateczna decyzja zależy od konkretnego ubezpieczyciela, warto więc poszukać najtańszych opcji.
 

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystują różne metody obliczania składek OC i AC. Niektóre z nich biorą pod uwagę przede wszystkim samo auto – jego model, pojemność i moc silnika, rok produkcji i jakość wyposażenia. Inne firmy bardziej uwzględniają dane dotyczące kierowcy, jego wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód oraz to, czy kiedykolwiek spowodował jakieś zdarzenia drogowe. Z reguły jednak ubezpieczyciele uwzględniają wszystkie te czynniki podczas wyliczania składek. Warto wiedzieć, że zakres OC jest regulowany przez odpowiednią ustawę, jednak firmy mają pełną dowolność w ustalaniu cen ubezpieczenia. Właśnie dlatego ubezpieczenie OC tego samego auta w niektórych firmach może kosztować 500 zł, a w innych – nawet 1500 zł.

Koszt OC samochodu

Średnie ceny OC nieustannie się zmieniają i niestety, galopująca inflacja oraz kryzys gospodarczy ma na nie znaczący wpływ. Jak wynika z danych Porówneo, średnia cena ubezpieczenia OC w sierpniu 2022 wyniosła 1300 złotych. Jeszcze w maju 2022 roku, kiedy średnie ceny OC spadły do najniższego od dość dawna poziomu, można się było zastanawiać, czy zapowiadane przez analityków podwyżki są faktycznie możliwe. Odpowiedź przyniosła czerwcowa, największa od dawna podwyżka średniej składki OC. Jeżeli chodzi o lipiec, to średnia cena OC nieco spadła, jednak sierpień przyniósł najwyższy wynik od listopada 2020 roku.

Autocasco droższe niż OC?

Na wykupienie dodatkowej ochrony w formie ubezpieczenia Autocasco decydują się właściciele nowych, nieco droższych aut. Ceny AC z reguły są nieco wyższe niż koszty ubezpieczenia OC. Jak się jednak okazuje, kalkulator OC może być dobrym sposobem nie tylko na znalezienie taniego OC, ale też AC. Wielu ubezpieczycieli daje również możliwość skorzystania z rabatów kierowcom, którzy decydują się na zakup pakietu ubezpieczeniowego OC + AC. W tym przypadku również warto korzystać z kalkulatora ubezpieczeń, bo oszczędności mogą być naprawdę spore.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie
ul. gen. Wł. Sikorskiego 23/31,
07-200 Wyszków

ogłasza

Konkurs na stanowisko
PREZESA
ZARZĄDU SPÓŁDZIELNI

Szczegóły konkursu, wymagania wobec kandydatów oraz tryb i termin składania ofert, a także Regulamin prowadzenia konkursu dostępne są na stronie internetowej Spółdzielni (www.smspojnik.pl)

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie

Zitcom