Obrona terytorialna w Gimnazjum nr 2?

Wydarzenia

Obrona terytorialna w Gimnazjum nr 2?

30.11.-0001
autor: Sylwia Bardyszewska
Sporym zainteresowaniem w powiecie wyszkowskim cieszą się Wojska Obrony Terytorialnej, które zamierza utworzyć Ministerstwo Obrony Narodowej. Z kolei MON, z myślą o siedzibie nowej formacji, interesuje się budynkiem Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie. Burmistrz uspokaja, że o sprzedaży nie ma mowy.
Wnioski od kandydatów do Wojsk Obrony Terytorialnej przyjmuje Wojskowa Komenda Uzupełnień. – Zainteresowanie jest duże – mówi szef wydziału rekrutacji mjr Dariusz Żerek. 
Na razie MON tworzy pierwsze kadry, na chętnych czeka 150 miejsc w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Dla absolwentów uczelni wyższych, którzy nie są żołnierzami zawodowymi, przewidziano 130 miejsc. Przyszli oficerowie powinni posiadać odpowiednie przygotowanie, dlatego zostały określone specjalności studiów preferowane przy naborze: techniczna, mechaniczna, elektromechaniczna i elektroniczna. Na pozytywną odpowiedź mogą liczyć również absolwenci: obronności i bezpieczeństwa państwa, zarządzania kryzysowego, nauk społecznych, nauk humanistycznych, wychowania fizycznego i ekonomii. Pozostałe 20 miejsc czeka na podoficerów zawodowych, posiadających doświadczenie i/lub ukończone studia przydatne w grupie osobowej „pancerno-zmechanizowanej”.
Nabór do pierwszych brygad OT rozpocznie się jesienią 2016 r., także poprzez wojskowe komendy uzupełnień. Po przejściu kwalifikacji, ochotnik wejdzie w trzyletni system szkolenia. Koncepcja MON przewiduje, że w czasie pokoju żołnierze obrony terytorialnej mają być angażowani w sytuacjach klęsk żywiołowych, w czasie kryzysu militarnego mogą np. zwalczać grupy dywersyjne albo terrorystyczne. Natomiast w czasie wojny żołnierze służący na terenie powiatów i województw, w których będzie się toczyła strategiczna operacja obronna, będą współdziałali z walczącymi na tym obszarze wojskami operacyjnymi. 
MON zapowiada, że pierwsze trzy brygady WOT powstaną do końca 2016 r., w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Docelowo wojska OT mają liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (po jednej w każdym województwie, a na Mazowszu dwie).
Obecnie MON jest na etapie poszukiwań siedzib obrony terytorialnej. W ubiegłym tygodniu komisja wojskowa odwiedziła budynek Gimnazjum nr 2 (dawnej Szkoły Podstawowej nr 4). Burmistrz Grzegorz Nowosielski zaprzecza pogłoskom, że zamierza budynek wojsku sprzedać. – Wojsko, być może, wstępnie będzie zainteresowane – komentuje wizytę. – Na razie robiło rekonesans, chodzi tylko o część budynku.
Nie bez znaczenia są tu plany rządu PiS związane z reformą szkolnictwa i likwidacją gimnazjów. Gmina stanie przed problemem, jak i gdzie rozlokować uczniów 8-letnich podstawówek. Do tej kwestii, do czasu skonkretyzowania planów rządu, władze gminy nie chcą się odnosić. – Nie wiemy, jak będzie wyglądał kształt oświaty, na razie znamy tylko założenia reformy – mówi burmistrz. – Oczywiście, że się o to martwimy, chcemy jak najlepiej się do tego przygotować.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość