Obróbka glifów po wymianie okien - jak prawidłowo ją wykonać?

Wydarzenia

Obróbka glifów po wymianie okien - jak prawidłowo ją wykonać?

06.12.2019
autor: materiał zewnętrzny
Przeprowadzenie wymiany okien w mieszkaniu, albo w domu to jedna z pośród istotnych prac czynności remontowych. Na wymianę okien decydujemy się ze względów estetycznych. Niemniej jednak istotna jest także kwestia utraty ciepła przez stare okna, co generuje większe rachunki. Usuwanie starych okien związane jest zawsze z tym, iż glify w których się one znajdowały trzeba jeszcze raz obrobić.

 

Materiałem, który bardzo dobrze będzie nadawał się do takiego typu prac jest dobrej jakości ręczny tynk gipsowy, który pozwoli na ponowne uzyskanie gładkiej powierzchni w miejscu obróbki glifów, bez konieczności wyrównywania całej ściany.

Aby możliwe było osiągnięcie zadowalającego nas efektu podczas użycia ręcznego tynku gipsowego, trzeba prace z tymże materiałem wykonywać przy zachowaniu właściwego procesu technologicznego, jak również z użyciem specjalnych narzędzi. Co na przykładzie wykonywania obróbki wnęki okiennej zostanie opisane krok po kroku poniżej.

Zabezpieczenie okna, jak i innych elementów przed ewentualnym zabrudzeniem

Zanim rozpoczniemy odpowiednią obróbkę tynkarską dopiero wstawionego okna, musimy zabezpieczyć je przed ewentualnym zabrudzeniem. Szyby i framugi zabezpieczymy przy pomocy budowlanej folii. Zaleca się także przykrycie innych elementów w remontowanych pomieszczeniach, które mogą podczas pracy ulec zabrudzeniu.

Zagruntowanie podłoża

Następnym krokiem, który trzeba będzie wykonać za każdym razem w trakcie pracy z gipsowymi tynkami jest gruntowanie. Dzięki gruntowi polepszeniu ulegnie przyczepność materiału, jak i wyrówna się chłonność podłoża. W wypadku naprawy ubytków w starych tynkach trzeba powierzchnię zagruntować przy pomocy gruntu głęboko penetrującego na bazie akrylowo-styrenowej dyspresji. Naniesiony uorzednio grunt należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Czas schnięcia gruntu będzie zależał conajmniej od kilku czynników, jak chociażby od temperatury, która panuje w pomieszczeniu, jak i od rodzaju podłoża. W zależności od warunków grunt może schnąć od 3 do 24 godzin.

Przygotowanie tynkarskiej zaprawy

Po tym, jak grunt dokładnie wyschnie możemy przystąpić do dalszej pracy. Po pierwsze trzeba rozrobić ręczny tynk. W tymże celu do czystego wiadra trzeba wlać taką ilość wody, ażeby wystarczyła celem rozrobienia potrzebnego nam do pracy materiału. Wsypywany do wody gips trzeba bardzo dokładnie mieszać, aż uzyskamy właściwą konsystencję. Po wymieszaniu gips powinien być na tyle plastyczny i bez grudek, ażeby można go było nanieść bez problemu na obrabianą powierzchnię.

Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie ilości zaprawy do zakresu prac, jaki planujemy. Informacje dotyczące proporcji wody i materiału znaleźć można na opakowaniu gipsu. Trzeba bezwzględnie stosować się do zaleconych przed producenta ilości.

Narzucanie i wyrównanie tynku

Tynk powinien być nanoszony przy pomocy pracy do gipsu na całą powierzchnię każdego glifu. Naniesienie masy na powierzchnię glifów powinno być wykonywane w jednym cyklu, zanim nie zadziałają jego właściwości wiążące (cykl ten nie powinien przekroczyć 15-20 min.). To bardzo istotne z uwagi na fakt, iż ten rodzaj tynku można nakładać wyłącznie jednowarstwowo. Po tym, jak nałożymy tynk na całą powierzchnię glifów, możemy wykonać kolejną czynność, czyli wyrównanie. Ten etap należy wykonać przy pomocy wspomnianej wyżej pracy do gipsu. Wyrównujemy poprzez wykonywanie pewnych ruchów i zgarnianie nadmiernie zgromadzonej zaprawy.

Równanie

Po tym, jak odczekamy, aż nałożona i wyrównana zaprawa gipsowa zacznie wiązać, można śmiało przejść do następnego etapu, którym jest równanie. Taką czynność możemy wykonać z użyciem pacy, albo pióra tynkarskiego, dociskając przyrząd, a później przesuwając go wzdłuż całej powierzchni obrabianych glifów.

Gąbkowanie

Do wyrównanej wcześniej powierzchni należy przyłożyć zwilżoną wodą gąbkę tak, ażeby móc wyciągnąć tak zwane mleczko, przy pomocy którego możliwe będzie wygładzenie powierzchni gipsu.

Porady dotyczące technologii okiennej pochodzą z serwisu Okna-pasywne.pl.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość