Nowy blok na 25-lecie Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (FOTO)

Wydarzenia

Nowy blok na 25-lecie Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (FOTO)

15.09.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Jubileusz swojego 25-lecia Wyszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego uczciło oddaniem do użytku nowego budynku wielorodzinnego, przy ul. Łącznej 8.
 
Utworzenie spółki Rada Gminy Wyszków zainicjowała w 1998 r. - Kapitał zakładowy wynosił wówczas 280 tys. zł. Dziś kapitał podstawowy wynosi ponad 5 mln zł – poinformowała Agnieszka Ołdak-Prokop, która spółką kieruje od września 2021 r. Wcześniejsi prezesi: Grażyna Żółtowska (w latach 1998-2003), Sławomir Rutkowski (w latach 2003-2012), Marek Siekierski (w latach 2012 – 2021).
Podczas uroczystości, która odbyła się 15 września na dziedzińcu przed nowym blokiem, Agnieszka Ołdak-Prokop podziękowała byłym i obecnym pracownikom spółki (obecnie zatrudnia 15 osób): - Dzięki wam udaje się z powodzeniem realizować wszystkie inicjatywy. 
- Jedną z najważniejszych rzeczy w życiu jest własny dach nad głową, który gwarantuje poczucie bezpieczeństwa. Podstawowym celem działalności TBS-ów jest budowa domów mieszkalnych na wynajem i eksploatacja. Towarzystwo jest nastawione w większym stopniu na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych niż generowanie zysków – zapewniła pani prezes.
Przez 25 lat WTBS zrealizowało 6 inwestycji mieszkaniowych: Kościuszki 35A (20 mieszkań), Kościuszki 41A (57 mieszkań), 1 Maja 23A (41 mieszkań, 4 lokale usługowe i 9 garaży), 1 Maja 23 (53 mieszkania, 3 lokale usługowe i 28 podziemnych miejsc postojowych), Łączna 10 i 12 (78 mieszkań, taką samą liczbą miejsc postojowych). I oczywiście najnowsza, przy ul. Łącznej 8. - Utrzymywanie się luki na rynku mieszkaniowym pomiędzy mieszkaniami zakupionymi na wolnym rynku oraz mieszkaniami socjalnymi wskazuje na potrzebę realizacji budownictwa na zasadach sprawdzonych przez TBS-y. Dlatego ubiegamy się o tereny pod budowę kolejnych inwestycji mieszkaniowych. Chcemy się rozwijać – podkreśliła Agnieszka Ołdak-Prokop. 
W 2012 r. WTBS przejęło obowiązki po zlikwidowanym Zakładzie Administracji Domów Mieszkalnych. Od tego czasu jest zarządcą gminnych nieruchomości: budynków mieszkalnych i komercyjnych, dworca PKP, 13 wspólnot mieszkaniowych, cmentarza miejskiego i terenu byłego wysypiska w Tumanku.
 
Nowy etap w życiu mieszkańców
Najnowszą realizację, rozbudowę osiedla Na Skarpie, spółka rozpoczęła w sierpniu 2021 r. To budynek trzyklatkowy, czterokondygnacyjny z poddaszem użytkowym, w którym zaprojektowano 41 mieszkań oraz podziemne garaże, miejsca parkingowe na terenie. - Inwestycja uwzględnia rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną budynku, odnawialne źródła energii oraz zdalne zarządzanie infrastrukturą w mieszkaniach (tzw. mieszkania inteligentne). Dodatkowym walorem jest położenie budynku, zapewniające piękne widoki na rzekę Bug oraz tereny zielone przy rzece – wymieniała prezes spółki.
Wstęgę przecięli burmistrz Grzegorz Nowosielski, dyrektor generalny wykonawcy, firmy Budomur Rafał Nałęcz oraz ks. dziekan Zdzisław Golan.
- Mówi się, że dom jest w stanie zastąpić cały świat. Z całą pewnością cały świat nie jest w stanie zastąpić domu. Dziś osoby, które już wieszają obrazy, firanki, podlewają kwiaty w swoich mieszkaniach, rozpoczynają nowy etap w swoim życiu. Życzę, żeby to było miejsce, o którym powiedzą: Wyszków, Łączna – tu się dobrze mieszka – życzył burmistrz. 
Podziękował też za 25 lat działalności WTBS: - Potrzeba mieszkaniowa jest jedną z podstawowych potrzeb społecznych człowieka. Borykamy się z demografią, narzekamy, że rodzi się coraz mniej dzieci. Kiedy młode małżeństwa będą miały dach nad głową, szybciej podejmą decyzję o dziecku bądź o kolejnych dzieciach. W gminie Wyszków staramy się stwarzać jak najlepsze warunki do rozwoju mieszkalnictwa wszelakiego, również wielorodzinnego. Uważamy, że oferta TBS-ów jest świetnym dopełnieniem oferty deweloperskiej. 
- Cieszymy się, że mamy maleńki udział w powstaniu tego bloku. Życzymy, jako radni, by państwu się tu jak najlepiej mieszkało – dodała przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska.
- Jesteśmy przed inwestycją nowoczesną, innowacyjną pod względem zużycia energii, bardzo dobrą jakościowo i architektonicznie – zachwalał wicestarosta Leszek Marszał. - Dzisiaj słowo klucz to ludzie. WTBS buduje wspólnotę, pracownicy i mieszkańcy razem dbają o dobro wspólne.
Do mieszkańców zwrócił się również Adam Turek, zastępca przewodniczącego rady nadzorczej WTBS: - Życzę mieszkańcom, aby to było miejsce, w którym spełniają się marzenia. 
Na pamiątkę jubileuszu 25-lecia na dziedzińcu przed nowym blokiem posadzono drzewo – buk pospolity.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość