Nowe organy w sanktuarium św. Idziego (FOTO)

Wydarzenia

Nowe organy w sanktuarium św. Idziego (FOTO)

29.11.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
W niedzielę 27 listopada w sanktuarium św. Idziego zabrzmiały nowe organy. Podczas uroczystej Mszy św. zostały poświęcone przez ks. biskupa Janusza Stepnowskiego.
 
- Wybudowanie tych organów jest symbolicznym zakończeniem odbudowy kościoła po zniszczeniach II wojny światowej. Jako proboszcz, w imieniu całej wspólnoty parafialnej, dziękuję serdecznie wszystkim ofiarodawcom za każdą ofiarę złożoną na ten cel - dziękował ks. proboszcz Zdzisław Golan. 
13-głosowe organy piszczałkowe, o trakturze mechanicznej zostały zbudowane w 1971 r. przez niemiecką firmę „Weigel”. Zostały zakupione z kościoła w miejscowości Montabaur w Niemczech. Montaż, z wykonaniem prac remontowych wraz z intonacją i strojeniem, wykonała firma Montaż i Konserwacja Organów Kościelnych Krzysztofa Grygowicza. Instrument otrzymał nową szafę organową i prospekt wykonany przez Zakład Stolarski Ewy i Zbigniewa Stawickich z Nowego Borysewa k. Płocka.
Niech pobłogosławione w dniu dzisiejszym organy piszczałkowe, jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym dodaje majestatu, porywają umysły wiernych do Boga i spraw niebiańskich - czytamy w wydanym przez biskupa dekrecie upamiętniającym pobłogosławienie organów.
Jak w kazaniu zauważył ksiądz biskup, nowa szafa pięknie wkomponowuje się w niedawno odnowione wnętrze kościoła. - To zakończenie prac remontowych, w pewnym sensie kropka nad i - podkreślił.
W zakończeniu pracach brali udział m.in. dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej ks. Kazimierz Ostrowski i rzeczoznawca organowy Sebastian Adamczyk. - Odbiór techniczny odbył się w uroczystość św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej - zauważył ks. Kazimierz. - Celem muzyki sakralnej jest chwała Boża. Życzymy sobie, aby brzmienie tych organów przybliżało was do Pana Boga.
- Niezmierna radość w moim sercu, kiedy rodzi się nowy instrument kościelny - dodał Sebastian Adamczyk. Wraz z księdzem proboszczem od dłuższego czasu poszukiwali odpowiedniego instrumentu, a podstawowym problemem był brak miejsca. - To niewielki instrument, ale pięknie brzmi - podkreślił rzeczoznawca. Jak pięknie, udowodnił podczas koncertu, który odbył się po Mszy św. Wierni mogli usłyszeć muzykę m.in. znanych propagatorów muzyki organowej Johanna Kaspara Kerlla i Jana Sebastiana Bacha.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość