Niedziela Seniora w Lucynowie Dużym (FOTO)

Wydarzenia

Niedziela Seniora w Lucynowie Dużym (FOTO)

18.07.2024
autor: Elżbieta Szczuka
Dwunastą Niedzielę Seniora zorganizował, 14 lipca, Ruch Obywatelski Seniorów z Lucynowa Dużego pod przewodnictwem Eugeniusza Zaremby, byłego wieloletniego sołtysa tej wsi. Po raz czwarty w tej pięknej uroczystości wziął udział Jego Ekscelencja ks. biskup dr hab. Rafał Markowski, sufragan archidiecezji warszawskiej.
 
Niedziela Seniora tradycyjnie rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Antoniego w Lucynowie Dużym o błogosławieństwo dla seniorów. Jej uczestników powitał ks. proboszcz Wojciech Jarzyna. Głos zabrał też służący do Mszy św. Eugeniusz Zaremba: „Jesteśmy radzi, że gościmy księdza biskupa. Oklaski od seniorów dla ks. biskupa, że z nami jest”. I tak się stało, seniorzy oklaskami powitali Jego Ekselencję.
- Korzystam z tego zaproszenia, za które jestem wdzięczny, bo cenię sobie seniorów, szanuję ludzi starszych, którzy wiele przeżyli, wiele doświadczyli, przeżyli trudne lata i stanowią nasze wielkie bogactwo – mówił ks. biskup.
- Jesteśmy co roku w Niedzielę Seniora tu, przy stole eucharystycznym, by złączyć się z Jezusem Chrystusem, który jest radością naszego życia – mówiła prowadząca uroczystość Mirosława Zaremba.
Przed Mszą św. przed ołtarzem zostały zapalone lampki, będące symbolem łączności z bliskimi zmarłymi w ostatnich latach.
W homilii ks. biskup wiele mówił o miłosierdziu. Przypomniał, że w 2013 r. podczas konklawe, czyli zgromadzenia kardynałów, wybrano na papieża kardynała Jorge Mario Bergoglio, który przybrał imię Franciszek. Wtedy wiele osób pytało, co będzie dla niego najistotniejsze w czasie pontyfikatu. Nie trzeba było długo czekać. Okazało się, że dla papieża najważniejsze będzie miłosierdzie. Mówił, że w tym wyjątkowym świecie, który stwarza ogromne możliwości komunikowania się, wielu ludzi doświadcza samotności. Wielu ludzi starych, samotnych i chorych mówi, że nikt się nimi nie interesuje. Nawet ci mieszkający pod jednym dachem z rodziną często czują się samotnymi. Dla papieża Franciszka jedynym lekarstwem na to jest miłosierdzie. - Ile razy wydajemy sądy o innych, wydajemy wyroki? Nie na tym polega miłosierdzie. Miłosierdzie to wiara w człowieka, wiara w jego dobroć - mówił biskup.
Za to, że znalazł czas i w czasie swojego prywatnego odpoczynku przybył do Lucynowa Dużego, odprawił Mszę św. i wygłosił słowo Boże serdecznie podziękował ks. biskupowi, swojemu profesorowi z okresu seminarium, ks. proboszcz. Podziękowali również organizatorzy uroczystości. Biskup Markowski przez wiele lat blisko związany był z mediami, najpierw jako dyrektor Radia Józef, później rzecznik kurii warszawskiej. Prywatnie jest młodszym bratem Grzegorza Markowskiego, wokalisty zespołu Perfect.
 
Bawmy się i śmiejmy
Dalsza część uroczystości odbyła się w remizie OSP w Lucynowie Dużym. Na wejściu wszyscy zostali poczęstowani lampką szampana.
- Drodzy Państwo, witam was serdecznie w imieniu organizatorów – zwróciła się do zebranych Mirosława Zaremba - i za świętym Janem Pawłem II powiedzmy sobie: „Mimo ograniczeń mego wieku, bardzo wysoko cenię sobie życie i umiem się nim cieszyć”. Ponoć kluczem do długowieczności jest nie brać siebie zbyt poważnie, a amerykańska psycholog Susan Pinker udowodniła, że ci, którzy utrzymują bliskie relacje z przyjaciółmi, żyją o 15 lat dłużej. Dlatego bawmy się i śmiejmy podczas wspólnego biesiadowania.
A było przy czym biesiadować - pyszny obiad, zakąski, słodkości, owoce. A także pieczony dzik, którym częstował Mirosław Wróblewski. Do śpiewu i tańca na akordeonie grał Czesław Kwiatkowski.
Miłą niespodzianką był prezent, który od seniorów z Lucynowa Dużego i Fidestu otrzymał Eugeniusz Zaremba za zorganizowanie dwunastu Niedziel Seniora - to kopia obrazu „Jezu, ufam Tobie” z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Przypomnijmy, że oryginał został namalowany przez artystę Adolfa Hyłę w 1943 roku. 
Rozmowy, wspomnienia i dobra zabawa trwały kilka godzin.
Kuchnia Targowa - kwiecień 2025 - test
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Czym zajmuje się rusznikarz i kiedy warto się do niego udać? Sprawdź to!

Czym zajmuje się rusznikarz i kiedy warto się do niego udać? Sprawdź to!

Rusznikarstwo to ciekawy fach, skupiający się wokół wytwarzania, naprawy, konserwacji, a także przygotowania do użycia ręcznej broni palnej. Specjaliści, zwani rusznikarzami, są często doświadczonymi osobami, które od lat wiążą swoją karierę z militariami. Z ich usług korzystają nie tylko miłośnicy militariów, lecz także przedstawiciele służb mundurowych. Rusznikarz zajmuje się wytwarzaniem, naprawą i renowacją różnego rodzaju broni palnej, pełniąc zawód o charakterze usługowo-produkcyjnym. Ze względu na fakt, że posiadanie broni oraz jej specyfikacja są ściśle uregulowane prawnie, udając się do rusznikarza należy zabrać ze sobą wszelkiego rodzaju dokumenty – specjaliści zobowiązani są bowiem zachować szczególną ostrożność, egzekwując oraz przestrzegając procedury bezpieczeństwa podczas weryfikowania tożsamości swoich klientów. Już dziś dowiedz się więcej o tym fachu, a także poznaj zakres usług rusznikarskich!
zobacz więcej
Chciał sprzedać rower, stracił ponad 33 tys. zł

Chciał sprzedać rower, stracił ponad 33 tys. zł

Czujności zabrakło mieszkańcowi powiatu wyszkowskiego, który na popularnej platformie sprzedażowej wystawił rower. Kupiec zaoferował, że sam załatwi firmę kurierską, ale w efekcie „wyczyścił” konto sprzedającego.
zobacz więcej
Denerwujące osiedlowe składowiska

Denerwujące osiedlowe składowiska

Ważna wiadomość dla mieszkańców bloków. Wersalki, lodówki, meble, sedesy i inne śmieci wielkogabarytowe odbierane są w ostatnie soboty miesiąca! Nie należy ich wystawiać kilka tygodni wcześniej, by szpeciły wyszkowskie osiedla. Wszystkie, nie tylko Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”. Niektórzy mieszkańcy podejrzewają, że odpady są podrzucane i, być może, takie sytuacje również się zdarzają. Mieszkańcy oczekują reakcji spółdzielni i gminy, a te z kolei - reakcji mieszkańców, gdy sąsiad w połowie miesiąca dźwiga połamane meble, by złożyć je przed kontenerem. Spółdzielnia „Przyszłość” uważa, że gabaryty powinny być odbierane częściej niż raz w miesiącu.
zobacz więcej
Przy szkołach nie będzie strefy wolnej od dymu tytoniowego

Przy szkołach nie będzie strefy wolnej od dymu tytoniowego

Rada miejska nie będzie procedowała uchwały dotyczącej wprowadzenia strefy wolnej od dymu tytoniowego w okolicy szkół przy ulicy Świętojańskiej w Wyszkowie. Zdaniem radnych nie rozwiązałoby to problemu, bo palący uczniowie po prostu przenieśliby się ulicę dalej.
zobacz więcej