Niech to mieszkanie nie stoi puste (FOTO)

Wydarzenia

Niech to mieszkanie nie stoi puste (FOTO)

24.11.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Kończy się ostatni, szósty turnus w mieszkaniu chronionym treningowym. Od września samodzielności uczyły się w nim 24 osoby. Wszyscy mają nadzieję, że projekt będzie w przyszłym roku kontynuowany.
 
Przypomnijmy, że mieszkanie w bloku WTBS na os. Na Skarpie zostało uroczyście otwarte na początku września. To dla osób z niepełnosprawnością intelektualną szansa na zdobycie nowych umiejętności przybliżających do niezależnego życia. Uczą się, jak samodzielnie dbać o siebie, gospodarować pieniędzmi, spędzać wolny czas, przygotowywać posiłki, robić zakupy, prać i sprzątać.
W sobotę 19 listopada wszyscy uczestnicy pilotażowego projektu spotkali się na imprezie integracyjnej. - 3 miesiące temu niewiele wiedzieliśmy, jak powinna wyglądać praca w mieszkaniu chronionym treningowym. Dzisiaj jesteśmy bogatsi w doświadczenia. Mamy ogromną nadzieję, że w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany. Jesteśmy po pierwszych rozmowach z panią burmistrz, z wójtami ościennych gmin. Wszystko wskazuje na to, że będzie ekstra - z nadzieją mówiła kierownik Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy typu B Joanna Kulesza.
W projekcie brali udział podopieczni PŚDS, ale także Warsztatów Terapii Zajęciowej i ŚDS Soteria. Chętnych na kolejne turnusy nie brakuje, także z okolicznych gmin.
Na podsumowanie przyszli radni miejscy, w prezencie przynosząc ufundowany przez siebie telewizor. - Kiedy byliśmy tu pierwszy raz akurat w telewizji był mecz, który chcieli oglądać chłopcy, a dziewczęta - „Na dobre i na złe”. Pani Asia wpadła na pomysł, że najpierw chłopcy obejrzą połowę meczu, a później dziewczęta serial. Żeby była zgoda. Stwierdziliśmy ze wszystkimi radnymi, że drugi telewizor będzie najlepszym prezentem dla was na to nowe mieszkanie - mówiła przewodnicząca rady Elżbieta Piórkowska. - Mieszkanie dla wielu młodych ludzi, którzy stawiają tu pierwsze kroki w samodzielnym życiu. Uczycie się tego życia. Niech tych turnusów będzie jak najwięcej, niech to mieszkanie nie stoi puste. Niech żyje waszym życiem, waszą radością, waszą samodzielnością.
Za przychylność podziękowała prezes PSOUU Ewa Gałązka: - Teraz już wiemy, że realizacja tego projektu ma sens, więc w dalszym ciągu prosimy państwa o wsparcie.
Przypomnijmy, że o utworzenie mieszkania chronionego przez lata walczyła śp. Urszula Mikołajczyk, przewodnicząca koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pierwszy decydujący krok gmina Wyszków postawiła w 2019 r., kiedy w nowym bloku WTBS przy ul. Łącznej wykupiła lokal z myślą właśnie o mieszkaniu treningowym.
- Dziękuję za serce, zaangażowanie, oddanie, które było widać na każdym kroku. Włożyliście wiele wysiłku w to, żeby ten projekt się powiódł - do zaangażowanych zwróciła się dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Mróz. - Trzymaliśmy kciuki, wierzyliśmy, że to się powiedzie. Jako pracownicy ośrodka dołożymy wszelkich starań w dalszej współpracy.
- Państwo - jako rodzice, jako uczestnicy tego projektu, my jako radni, jako mieszkańcy możemy być dumni z tego projektu, z tego, że udało się to mieszkanie zorganizować - dodała Elżbieta Piórkowska. - Jako radni obiecujemy, że będziemy robić wszystko, żeby to mieszkanie nigdy nie stało puste. Muszą być pieniądze na tak piękny cel.
Projekt chwalili również sami mieszkańcy. - Czy warto? Uważam, że jak najbardziej. Nie mam co do tego wątpliwości - przekonywał Piotr.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ubrania i dodatki, które podkreślą Twój styl. Na to warto zwrócić uwagę

Ubrania i dodatki, które podkreślą Twój styl. Na to warto zwrócić uwagę

Sezon jesienno-zimowy to doskonała okazja, by tworzyć ciekawe i zróżnicowane stylizacje. Baw się modą i wyrażaj siebie dzięki ubraniom i dodatkom, które podkreślą Twoją wyjątkową osobowość! 
zobacz więcej
Wyszkowskie obchody Święta Niepodległości (FOTO)

Wyszkowskie obchody Święta Niepodległości (FOTO)

Wielu wyszkowian, mnóstwo pocztów sztandarowych zebrało się 11 listopada na terenie sanktuarium św. Idziego, by wspólnie świętować 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Drodzy wyszkowianie, świętujmy dziś naszą polskość wspólnie, radośnie, dumnie, z wzajemną życzliwością, z refleksją nad naszą narodową historią i tożsamością. Bądźmy dobrymi Polakami, bo kto Ojczyźnie służy, służy sam sobie - do zgromadzonych zwrócił się burmistrz Grzegorz Nowosielski.
zobacz więcej
Pamięci zmarłych nauczycieli (FOTO)

Pamięci zmarłych nauczycieli (FOTO)

To szczególna uroczystość, na której licznie gromadzą się przedstawiciele wyszkowskich szkół i przedszkoli, by wspólnie wspominać zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty. Mszy św. w kościele św. Wojciecha, podobnie jak w latach poprzednich, przewodniczył ks. biskup Tadeusz Bronakowski.
zobacz więcej
Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy” świętuje 30-lecie (FOTO)

Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy” świętuje 30-lecie (FOTO)

Śmiej się do ludzi, płacz tylko w ukryciu. Bądź lekki w tańcu, ale nigdy w życiu - to motto już od 30 lat towarzyszy Zespołowi Śpiewaczemu „Wyszkowiacy”. Swój jubileusz zespół świętował w piątek 17 listopada w WOK „Hutnik”.
zobacz więcej