Niech ta wystawa będzie inspiracją dla sportowców z Wyszkowa (FOTO)

Wydarzenia

Niech ta wystawa będzie inspiracją dla sportowców z Wyszkowa (FOTO)

01.12.2022
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. KPP Wyszków
Najpiękniejsze chwile zapisane w pamięci polskich kibiców upamiętnia wystawa „Panteon sportu”, którą można oglądać w Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”. Z wystawą Ministerstwa Sportu 28 listopada do Wyszkowa przyjechał wiceminister Arkadiusz Czartoryski.
 
- W kalendarium polskiego sportu jest wiele wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii. Urastają często do rangi symboli. Wystawa to także opowieść o ludziach, którzy nie tylko zdobywali medale dla Polski, ale wielu z nich nie wahało się poświecić dla niej życia - do oglądania zachęcali uczniowie. 
Pierwszy olimpijski złoty medal dla Polski zdobyła w 1928 r. w Amsterdamie Halina Konopacka. Wygrała konkurs rzutu dyskiem, bijąc przy okazji rekord świata. Na wystawie znaleźli się też m.in. lekkoatleci Janusz Kusociński, Irena Szewińska i pięściarz Jerzy Kulej, a także współcześni sportowcy, m.in. Justyna Kowalczyk, Maja Włoszczowska, mistrzowska drużyna siatkarzy i olimpijscy medaliści w pchnięciu kulą oraz, oczywiście, Iga Świątek. 
- Mam nadzieję, że ta wystawa będzie inspiracją dla sportowców z Wyszkowa. Przypomina najpiękniejsze wydarzenia z historii polskiego sportu. Staraliśmy się połączyć wielkie chwile triumfu polskiego sportu z czasami dzisiejszymi. Zachęcam do wczytania się w tę piękną historię, ale też do zgłębienia waszej pięknej historii - sportu wyszkowskiego - mówił Arkadiusz Czartoryski. - Pamiętam lata 80., kiedy zazdrościliśmy miastu Wyszków, że drużyna Bugu była wówczas w II lidze. To było coś niesamowitego. Ludzie z Ostrołęki autobusami jeździli mecze II ligi. Mam nadzieję, że wasz Camper powróci do I ligi. W Ostrołęce nie bardzo nam poszło z piłką nożną kobiet, a w Wyszkowie jest drużyna Loczków. W Wyszkowie jest nawet drużyna futbolu amerykańskiego.
Wystawa znajduje się na korytarzu szkoły, z którego okien widać mury powstającej hali sportowej. W spotkaniu z wiceministrem wzięli udział m.in. samorządowcy i przedstawiciele lokalnych klubów sportowych: Kuźnia Mistrzów, UKS Loczki, UKS Polonez, UKS Volley, MZKS Bug Wyszków oraz nauczyciele wychowania fizycznego.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość