Nie da się wszystkiego przewidzieć

Wydarzenia

Nie da się wszystkiego przewidzieć

13.12.2018
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Elżbieta Szczuka
Bardzo kłopotliwa okazała się przebudowa wodociągu na ul. Sowińskiego. Wody miało nie być tylko w nocy, a zeszło się całą dobę. - Zawsze można coś zrobić lepiej, ale nie da się wszystkiego przewidzieć - na zarzuty mieszkańców odpowiada prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Daniel Bogdan.
Tydzień wcześniej PWiK nie udało się przeprowadzić zaplanowanych prac. Powróciło do nich wieczorem we wtorek 11 grudnia. Zgodnie z zapowiedziami, wodę wyłączono o godz. 19. Miała popłynąć w środę do godz. 9. Ale nie popłynęła. - Napotkaliśmy problemy techniczne. Ekipy pracują od kilkunastu godzin, proszę nam wierzyć, robimy wszystko, co w naszej mocy - przed godz. 13 powiedział nam prezes PWiK Daniel Bogdan.
Największe pretensje mieli mieszkańcy ul. 11 Listopada, która nie była wymieniona w komunikacie PWiK wśród ulic, gdzie woda zostanie zakręcona. Wodociągi zapowiedziały przerwę w dostawie wody dla mieszkańców ulic: Sowińskiego (od ul. Prostej do Dworcowej), Okrzei (od ul. Prostej do Dworcowej), Prostej i osiedla Matejki. Poza tym zaznaczono: "W związku z prowadzoną przebudową w pozostałych rejonach miasta, gdzie znajduje się sieć wodociągowa, w trakcie wykonywanych prac może dojść do obniżenia ciśnienia wody lub jego chwilowego zaniku." Okazało się, że na ul. 11 Listopada zanik nie był chwilowy. - Bijemy się w pierś. Nie wiemy, dlaczego tak się stało. Tydzień temu zakręciliśmy zasuwę i mieszkańcy 11 Listopada wodę mieli - mówi prezes PWiK.
Woda popłynęła po godz. 18. Mieszkańcy zarzucają PWiK brak przygotowania do inwestycji. - Zawsze można coś zrobić lepiej, ale nie da się wszystkiego przewidzieć - zauważa Daniel Bogdan. - Na wodociągu nie chciała się zgrzać mufa. Zdarzyło się to pierwszy raz. Zamówiliśmy dwa łączniki i na początku 30-metrowego odcinka tej samej sieci pasował, a na drugim końcu nie. To są godziny. Mogliśmy poinformować ludzi, że wody nie będzie dłużej i że przerwa obejmie więcej ulic. Ale byliśmy przekonani, że uda się zrobić w założonym czasie. Z drugiej strony, jeśli wodę włączamy wcześniej, ludzie mają pretensje, że napuszczają za dużo wody i narażamy ich na koszty.
Mieszkańcy narzekali również, że PWiK nie dostarczało wody na osiedla, gdzie wodociąg został zakręcony. - W godzinę maszyna robi 1.600 worków z wodą o pojemności 1,2 - 1,3 litra, wykładaliśmy je w skrzynkach. Na miasto zawieźliśmy 5 tys. worków. Ludzie przyjeżdżali też do nas po wodę. Na mieście poginęły skrzynki więc rozwoziliśmy w workach. Była też beczka z wodą. 
Wodociąg na ul. Sowińskiego ma ponad 30 lat. Przy "Mili" awaria goniła awarię. - Zależało nam na położeniu nowego odcinka przed zimą. Mam nadzieję, że awarii nie będzie tam już przez dziesiątki lat - mówi Daniel Bogdan. - Robimy, co w naszej mocy, żeby uciążliwość dla mieszkańców była jak najmniejsza, ale nie da się przeprowadzić takiego zadania, żeby mieszkańcy tego nie odczuli.
Na ponad 250 km sieci wodociągowej w gminie takich odcinków jest znacznie, znacznie więcej. - Sukcesywnie wymieniamy odcinki, ostatnio na obwodnicy śródmiejskiej, ul. Sowińskiego, Dworcowej i Okrzei. Mamy dokumentację na inne odcinki, ale nie zrobimy wszystkiego na raz. Tym bardziej, że mamy wiele wniosków o rozbudowę sieci - dodaje prezes PWiK.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Marihuanę schował w łóżku, samochodzie i na strychu

Marihuanę schował w łóżku, samochodzie i na strychu

W łóżku, samochodzie i na strychu 29-latek ukrył blisko 3 kg marihuany, którą zabezpieczyli funkcjonariusze z wyszkowskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej.
zobacz więcej
Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważając zmianę systemu grzewczego w swoim domu, warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zapewniają komfort cieplny, ale również pozwalają na oszczędności i są przyjazne dla środowiska. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, technologia, która zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej efektywności i wielu korzyściom, jakie oferuje użytkownikom. Pompy ciepła wykorzystują energię pochodzącą z otoczenia – ziemi, wody lub powietrza – do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni, co czyni je niezwykle efektywnym i ekologicznym wyborem. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo, dlaczego warto rozważyć instalację pompy ciepła i jakie korzyści niesie to rozwiązanie.
zobacz więcej
Nowi radni w nowej radzie

Nowi radni w nowej radzie

Aneta Kowalewska złożyła rezygnację z mandatu radnej miejskiej. Jej miejsce w radzie zajmie Mateusz Śniadała. Radnym zostanie też Michał Mielcarz, który zajmie miejsce wybranego na Burmistrza Wyszkowa Piotra Płochockiego.
zobacz więcej
Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych

Frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych

Jak przewidywano, w drugiej turze wyborów frekwencja była niższa niż w pierwszej, wyniosła 42,26%. Do lokali wyborczych poszło w sumie 17.989 mieszkańców gmin Wyszków, Brańszczyk i Rząśnik. Oddano 143 nieważne głosy.
zobacz więcej