Niby stare, a przecież wiecznie młode (foto)

Wydarzenia

Niby stare, a przecież wiecznie młode (foto)

01.06.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Po raz 25. odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60. – 70 „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”, tradycyjnie w Boże Ciało. Z główną nagrodą z Wyszkowa wyjechała krakowianka Sandra Mika, która wspaniale wykonała „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Tego popołudnia w WOK Hutnik można było usłyszeć zresztą kilka innych utworów tego artysty. 
– W tym roku mamy dostatek jubileuszy – zauważył prowadzący festiwal Ryszard Wolański. 55. urodziny obchodzą też „Trubadurzy”, tegoroczna gwiazda festiwalu. Publiczność głośno śpiewała wraz z jubilatami m.in. „Znamy się tylko z widzenia” i „Kasię”.
Głównemu organizatorowi festiwalu Andrzejowi Rębowskiemu, pozostałym organizatorom, sponsorom, jurorom i 550 wykonawcom w imieniu publiczności podziękowała Joanna Pągowska. – 25 lat z jednej strony to mgnienie, chwila, ale z drugiej kawał historii – podkreśliła.
- 25 lat. Ćwierć wieku?!!! To już tyle lat minęło? A no minęło i się nie wróci. Festiwal dorastał, a my z nim. W tym czasie dopadła nas cyfrowa rewolucja – jeszcze niedawno młodzi, ambitni i wierzący niezachwianie w swój talent wykonawcy, przysyłali swoje propozycje na wypalanych płytach CD, nagrywanych na magnetofonach – wspomina jeden z jurorów, Aleksander Nowacki. – Znowu posłuchamy pięknych piosenek, niby starych, a przecież wiecznie młodych. Piosenek, które nie rozstały się z melodią i inteligentnym tekstem, a wysłuchamy ich w dobrych wykonaniach, i znowu będzie trudno wybrać zwycięzcę, bo poziom festiwalu w Wyszkowie jest taki, że krajowy festiwal w Opolu może tylko o podobnym pomarzyć.
Wykonawców oceniało jury w składzie: Marek Gaszyński, Krzysztof Heering, Aleksander Nowacki, Ryszard Poznakowski, Paweł Sztompke i Ryszard Wolański. Z uwagą i zachwytem przysłuchiwała się również publiczność, a wśród niej gwiazdy muzyki i sportu. – Mamy dziś zderzenie różnych postaci próbujących sił w muzyce rozrywkowej – zauważył prowadzący część konkursową dziennikarz radiowy Paweł Sztompke. – Utwory są dziś świetnie wybrane, słucha się tego jednym tchem. Wykonawcy niebanalni, których chce się słuchać przy 30-stopniowym upale. 
Wystąpiło 20 solistów i 2 zespoły. Największą popularnością cieszyły się w tym roku utwory Czesława Niemena. W dwóch wykonaniach można było usłyszeć „Dziwny jest ten świat”. Jak powiedział Paweł Sztompke, pojedynek warszawsko - krakowski wygrała Sandra Mika z Krakowa. Wygrała dość wyraźnie, zdobywając główną nagrodę festiwalu – Super Grand Prix, nagrodę w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez ministra kultury Piotra Glińskiego oraz srebrny klucz wiolinowy. Sandra Mika zdobyła również nagrodę Burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego (3 tys. zł), wyróżnienia ministra sportu Witolda Bańki oraz właściciela PPHU „Tartka” Wóka Folwark Jerzego Abramczyka.
Grand Prix festiwalu zdobyła Paulina Serwatka z Zakroczymia, która zaśpiewała „Dla ciebie jestem sobą” Kaliny Jędrusik. Otrzymała nagrodę w wysokości równowartości 1 tys. euro ufundowaną przez prezesa Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP Ryszarda Poznakowskiego.
Nagrodę w wys. 3 tys. zł prezesa Stowarzyszenia Autorów ZAIKS Janusza Foglera otrzymał Łukasz Juszkiewicz z Ciechanowa za wykonanie piosenki „Nie oczekuję dziś nikogo”. Swoje wyróżnienie przyznał mu również prezes Klubu „2012” Andrzej Rębowski.
Nagroda dyrektora generalnego ZAiKS-u Krzysztofa Lewandowskiego (2 tys. zł) przypadła Alicji Marii Szemplińskiej z Ciechanowa, która zaśpiewała „To nie był nasz ostatni walc” Ewy Śnieżanki. Wykonanie doceniła również publiczność, przyznając młodziutkiej Alicji swoją nagrodę w wys. 500 zł, ufundowaną przez Lidię Stępkowską. Wykonawczyni otrzymała również: nagrodę przewodniczącej rady miejskiej Elżbiety Piórkowskiej (1 tys. zł) oraz wyróżnienia: przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej Ireneusza Rasia oraz właściciela Zakładu Fotograficznego Agfa StarPrint Bogusława Babisa.
Wykonaniem pięknej ballady „Dookoła noc się stała” Anna Maria Zawadzka z Wasilkowa zasłużyła na nagrodę ministra środowiska Henryka Kowalczyka (1 tys. zł).
Z kilkoma nagrodami do Warszawy wrócił Piotr Zubek (ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix i nagrody publiczności). W tym roku za wykonanie „Izoldy” Zbigniewa Wodeckiego otrzymał: nagrodę europosła Jarosława Kalinowskiego (500 zł) oraz wyróżnienia prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego i właściciela sklepu i serwisu komputerowego ZITCOM Pawła Kuchty.
Aleksander Podleś z Warszawy za wykonanie piosenki „Wariatka tańczy” Maryli Rodowicz otrzymał nagrodę wójta gminy Długosiodło Stanisława Jastrzębskiego (500 zł) oraz wyróżnienie prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryka Olszewskiego.
Nagrodę wójta gminy Dąbrówka Radosława Korzeniowskiego (500 zł) oraz prezesa Polskiego Związku Koszykówki Grzegorza Bachańskiego odebrał Kamil Czeszel z Torunia za wykonanie „Jednego serca” Czesława Niemena.
Pozostałe nagrody:
Przewodniczącego komisji promocji rady miejskiej Wojciecha Rojka (500 zł) – Trójmiejska Grupa Wokalna z Gdańska, „Port” Krzysztofa Klenczona
Wójta gminy Brańszczyk Mieczysława Pękula (500 zł) – Anna Baczewska z Łomży, „La valse du mal”
Wójta gminy Rząśnik Pawła Kołodziejskiego (500 zł) – Michał Kaczmarek z Warszawy, „Dziwny jest ten świat”
Wójta gminy Zabrodzie Tadeusza Michalika (500 zł) – Magdalena Muchla z Zawady, „Obok nas” Czesława Niemena
Dyrektor POKiS Marii Gajewskiej (500 zł) – Jakub Lachowski z Sokołowa Podlaskiego, „Sen o Warszawie” Czesława Niemena
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mural w centrum?

Mural w centrum?

Jest propozycja, by ścianę jednego z bloków w centrum miasta ozdobił mural. Chodzi o szczyt bloku przy ul. Sowińskiego 46, doskonale widoczny ze skrzyżowania ulic Sowińskiego i Pułtuskiej. Co na to nasi czytelnicy? Co powinien przedstawiać mural, który może odmienić przestrzeń w centrum Wyszkowa?
zobacz więcej
Kolejna manifestacja przed sądem (foto)

Kolejna manifestacja przed sądem (foto)

W piątek wieczorem wyszkowianie po raz kolejny spotkali się przed wyszkowskim Sądem Rejonowym, „po to, aby podkreślić i zaznaczyć, że sprawa wolnych sądów jest dla Polaków, dla nas bardzo ważna. Jeżeli wolne sądy przestaną istnieć, przestanie funkcjonować ustrój demokratyczny w Polsce.” Na codzienne spotykania o godz. 21 zapraszają innych, którzy podzielają tę opinię.
zobacz więcej
Targ zostanie zamknięty

Targ zostanie zamknięty

Od poniedziałku 16 marca zamknięte zostanie wyszkowskie targowisko.
zobacz więcej
Pijane pojechały po alkohol. Kierująca nie wyrobiła się na zakręcie (FOTO)

Pijane pojechały po alkohol. Kierująca nie wyrobiła się na zakręcie (FOTO)

Najpierw nie wyrobiły się na zakręcie, uderzyły w ogrodzenie stacji paliw i uszkodziły trzy samochody. Później usiłowały odpalić i wypchnąć zawieszone na ogrodzeniu auto. Na widok policyjnego radiowozu trzy młode kobiety uciekły do lasu, gdzie po pościgu zostały zatrzymane przez policjantów. Mieszkanki powiatu wyszkowskiego i wołomińskiego były pijane i początkowo żadna nie przyznawała się do kierowania. Imprezowy weekend zakończyły w policyjnym areszcie, gdzie po wytrzeźwieniu jedna z nich usłyszała zarzuty, do których się przyznała. Na szczęście do zdarzenia doszło z dala od dystrybutorów z paliwem.
zobacz więcej