Nauka źle wykorzystana, może być obrócona przeciwko człowiekowi (foto)

Wydarzenia

Nauka źle wykorzystana, może być obrócona przeciwko człowiekowi (foto)

22.06.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Ciekawe projekty edukacyjne, głównie z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, uczniowie zaprezentowali tuż przed wakacjami podczas IX Wyszkowskiego Dnia Nauki, w tym roku zatytułowanego „Nauka poprzez działanie”. Organizatorem imprezy był Burmistrz Wyszkowa we współpracy z SWPW oraz Szkołą Podstawową nr 2 w Wyszkowie.
 
- Warunki niezbyt sprzyjające – przy powitaniu dyrektor Dwójki Wiesław Pasek nawiązał do wyjątkowo upalnego dnia i gorąca panującego w auli.
Do przybyłych zwrócił się gospodarz obiektu, prorektor Henryk Goryszewski. Uczelnia kolejny raz gości WDN w swoich murach. - Nauka jest potęgi kluczem, źle wykorzystana może być obrócona przeciwko człowiekowi. Życzę wam, żebyście poczuli tę tęsknotę do potęgi, jaką daje nauka i żebyście byli tak ukształtowani, żeby wasza praca nigdy nie była obrócona przeciwko człowiekowi, a w szkole możecie zawsze czuć się jak u siebie, w swoim wyszkowskim domu – zwrócił się do uczestników.
Interesujący wykład zatytułowany „Czy rośliny oczyszczają powietrze”, ilustrowany slajdami, wygłosił dr inż. Arkadiusz Przybysz, pracownik naukowy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, absolwent SP2 w Wyszkowie, który zajmuje się ochroną środowiska, wykorzystaniem roślin w jego ochronie, a przede wszystkim powietrzem. Na zadane przez siebie pytanie, czy oddychamy czystym powietrzem, odpowiedział: - Nie bardzo. Nawet jak powietrze wydaje się czyste, to faktycznie jego jakość jest średnia.
W powietrzu, oprócz gazów, których wdychanie powoduje problemy zdrowotne, są małe cząsteczki pyłowe. Pył negatywnie wpływa na układ oddechowy, jest też przyczyną chorób sercowych, układu krążenia, nowotworów. Większość pyłu pochodzi z działalności człowieka, ale jest też pył naturalny. Barierą dla zanieczyszczenia powietrza są rośliny, dlatego niepokojące jest, że miasta stają się coraz bardziej zabetonowane (wspominał, że Wyszków jest pozytywnym przykładem, tu jest dużo zieleni). Poza pyłami rośliny zbierają wiele innych zanieczyszczeń, np. metale ciężkie, benzopiren. Drzewem, które pobiera bardzo wiele zanieczyszczeń jest brzoza. - Dbajmy o rośliny, bo to jest skarb – apelował. – Każde drzewo ma znaczenie. Rośliny są ważne. Nie tylko mają być ładne, ale i zbierać zanieczyszczenia.
Postulował o zastąpienie trawników łąkami kwietnymi. Łąka potrzebuje mniej wody, pełni też funkcję antysmogową.
- Od was, droga młodzieży, zależy to, co będzie w przyszłości – podsumował wykład Wiesław Pasek. – Dbajmy o zieleń, starajmy się nie niszczyć naszego środowiska, bo od niego zależy nasze życie.
Po wykładzie obecni udali się na I piętro, gdzie uczniowie szkół, które zgłosiły gotowość udziału w WDN, zaprezentowali projekty edukacyjne, głównie z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, często specjalnie przygotowane na tę imprezę.
Na zakończenie IX WDN dyplomy liderom drużyn prezentującym projekty wręczyła zastępca burmistrza Aneta Kowalewska. Wręczono też nagrody, ufundowane przez Burmistrza Wyszkowa i Starostę Powiatu Wyszkowskiego, laureatom Wyszkowskiego Dyktanda.
Nagrodzono również uczestników VI edycji Przeglądu Filmów Młodzieży Szkolnej o Wyszkowie. Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 5 pod patronatem burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, europosła Jarosława Kalinowskiego, patronat medialny sprawuje „Nowy Wyszkowiak”. Tegoroczna edycja zatytułowana była Honorowy Obywatel Wyszkowa i Gminy Wyszków i miała na celu przybliżenie postaci uhonorowanych tym zaszczytnym tytułem.
- W tym roku do rywalizacji zgłosiło się 10 uczestników – mówiły organizatorki, nauczycielki Krystyna Szczuka-Wiśniewska i Lucyna Wilczyńska. – Nie jest to wielka liczba, ale w okresie ostatecznego przygotowania filmów nauczyciele naszej gminy uczestniczyli w strajku. Ten fakt wykazał, że bez nauczycieli uczniowie nie są w stanie rozwijać swoich dodatkowych umiejętności i zainteresowań. Jednocześnie stwierdziłyśmy, że temat nie został wyczerpany nawet w minimalnym stopniu, dlatego VII edycja będzie kontynuacją tematu.
Filmy oceniało 7 niezależnych, kompetentnych i zaangażowanych jurorów: Roman Grus, Joanna Podgórska, Agnieszka Lachowska-Marzoch, Piotr Płochocki, Mirosław Powierza, Jakub Wilczyński, Kornelia Kosmala. Wyniki są następujące: I miejsce – film „Wehikuł czasu - ksiądz Henryk Kietliński” zrealizowany przez uczennice SP nr 5 Aleksandrę Rutkę, Natalię Rojek i Zuzannę Kozłowską, opiekun Wioletta Wysocka, II – „Ksiądz kanonik Stanisław Szulc - honorowy obywatel Wyszkowa”, nagrany przez uczniów SP nr 2 Bartłomieja Grabowskiego, Piotra Zająca i Krzysztofa Kołodziejczyka, op. Ewa Winiarska, III - „Ksiądz kanonik Stanisław Szulc - honorowy obywatel Wyszkowa” wykonany przez Nikolę Powierżę i Oliwię Żmudę z SP w Lucynowie, op. Zenona Turek, IV – „Bolesław Wolski – honorowy obywatel Wyszkowa” zrealizowany przez Julię Łukasiuk i Annę Dziubłowską z SP nr 2, op. Ewa Winiarska.
Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne (600 zł, 400 zł, 300 zł dla zespołu) ufundowane przez Burmistrza Wyszkowa oraz rzeczowe ufundowane przez europosła Jarosława Kalinowskiego. Nagrodę wręczyła też red. naczelna „Nowego Wyszkowiaka” Elżbieta Borzymek.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Inwestycja w oświetlenie LED - skąd wziąć na to środki?

Inwestycja w oświetlenie LED - skąd wziąć na to środki?

Wymiana tradycyjnego oświetlenia na nowoczesną technologię LED stała się jednym ze skuteczniejszych sposobów generowania oszczędności, zwiększania efektywności energetycznej i poprawy wpływu środowiskowego wielu firm, przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych, a także obiektów handlowych, usługowych, i publicznych. Inwestycja ta nie należy do najtańszych, co automatycznie rodzi pytanie: skąd pozyskać środki potrzebne do zmiany standardowego oświetlenia na energooszczędne oprawy LED? Problem dotyczy nie tylko gmin i miast decydujących się na tego typu krok w przestrzeni publicznej, ale też prywatnych firm chcących zaznaczyć swój wpływ na eliminację marnotrawstwa energetycznego. Szczęśliwie, na rynku pojawiło się już wiele sposobów dofinansowania tego typu inwestycji. Z czego mogą skorzystać dziś przedsiębiorcy?
zobacz więcej
W urzędzie miejskim obsługa po nowemu

W urzędzie miejskim obsługa po nowemu

Pod koniec ubiegłego tygodnia uruchomiono nowy punkt obsługi interesanta w urzędzie miejskim.
zobacz więcej
Szczęśliwy finał poszukiwań

Szczęśliwy finał poszukiwań

Cztery godziny trwały poszukiwania 62-latka z Zabrodzia. W odnalezieniu mężczyzny pomogła publikacja wizerunku w mediach społecznościowych oraz informacje przekazywane przez świadków. 
zobacz więcej
Nie jest to spiskowa teoria dziejów

Nie jest to spiskowa teoria dziejów

- przekonywali urzędnicy miejscy w dyskusji na temat planowanej na 2021 r. budowy ulic Telimeny na nowym osiedlu w okolicach cmentarza miejskiego oraz łącznika między ul. Pułtuską i Towarową, który ma komunikować planowaną w tym miejscu galerię handlową. Zdaniem radnych opozycji gmina powinna odłożyć te inwestycje na rzecz mieszkańców, którzy na budowę swoich dróg czekają znacznie dłużej.
zobacz więcej