Naturalne sposoby na pobudzenie – jak przywrócić energię do działania?

Wydarzenia

Naturalne sposoby na pobudzenie – jak przywrócić energię do działania?

06.12.2022
autor: materiał zewnętrzny
Koniec roku to niezwykle trudny czas dla mieszkańców strefy geograficznej, w której położona jest Polska. Dzień staje się coraz krótszy, a w godzinach najlepszego nasłonecznienia większość osób przebywa w pracy. Na dodatek przeważa jesienno-zimowa szaruga. Ze względu na niekorzystne warunki meteorologiczne wiele osób skarży się na spadek energii. Osłabienie sił witalnych utrudnia normalne funkcjonowanie. Po jakie naturalne sposoby na pobudzenie najlepiej sięgnąć?

Kawa na problemy z koncentracją

Kawa stanowi jeden z najpopularniejszych sposobów na spadek energii i koncentracji. Wiele osób sięga po nią po wielu godzinach ciężkiej pracy, aby dodać sobie sił i zapewnić jasne myślenie. Za właściwości pobudzające kawy odpowiada kofeina, czyli naturalny alkaloid. Mała czarna nie tylko ułatwia poranne szykowanie się do pracy, gdy za oknem panuje mrok, ale też wpływa korzystnie na funkcje poznawcze. W rezultacie sprzyja logicznemu myśleniu i nierzadko stanowi ratunek w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego. Sklep z kawą oferuje różne odmiany szlachetnych ziaren kawowca, które determinują bukiet kwiatowo-zapachowy napoju. Ten nie tylko dodaje energii, ale też korzystnie oddziałuje na zdrowie. Wykazano, iż kawa przyczynia się do wzrostu stężenia serotoniny i dopaminy, czyli neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobry nastrój. W rezultacie może odgrywać istotną rolę w profilaktyce depresji. Ponadto zawarte w niej przeciwutleniacze łagodzą stres oksydacyjny, który przyspiesza starzenie się organizmu i zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Na uwagę zasługuje kawa Lavazza, która zbiera pozytywne recenzje wśród miłośników małej czarnej.

Pobudzająca teina z herbaty

Choć to kawa uchodzi za energetyzujący napój, to również herbata dodaje sił i niweluje senność. Za jej działanie pobudzające odpowiada teina. Każdy wykazuje na nią różną wrażliwość osobniczą, dlatego niektórzy po jej wieczornym wypiciu bez problemu zmrużą oczy, a inni będą pełni energii aż do rana. Choć przyjęło się, że teinę zawiera tylko czarna herbata, to można ją znaleźć również w pozostałych, wyjątek stanowi rooibos, który de facto nie jest herbatą.

Naturalne sposoby na pobudzenie. Yerba mate

Niektórzy studenci przygotowując się do ważnych egzaminów, sięgają po yerba mate. Zdaniem wielu osób pobudza ona mocniej niż kawa. Pod terminem yerba mate kryje się napar z ostrokrzewu paragwajskiego, który zawiera szereg substancji o działaniu energetyzującym. Do najważniejszych należą teobromina i teofilina. Co ciekawe, zawartość kofeiny wcale nie jest aż tak wysoka. Yerba mate korzystnie oddziałuje na organizm człowieka, gdyż zawiera ponad 190 substancji aktywnych. Stanowi zatem nie tylko naturalny sposób na pobudzenie, ale też poprawę stanu zdrowia.

Aromaterapia z użyciem naturalnego olejku pomarańczowego

Naturalne olejki eteryczne pozyskuje się z różnych części roślin: korzeni, kwiatów, nasion, liści, kory itp. w procesie destylacji parą wodną. Stanowią one bogate źródło związków lotnych. Aromaterapia wykorzystuje właściwości olejków eterycznych do poprawy samopoczucia i zdrowia ludzi. Aby te nie straciły swoich dobroczynnych właściwości, nie mogą być poddawane oddziaływaniu wysokiej temperatury, wykazują bowiem wysoką termolabilność. Ich rozpylanie najlepiej przeprowadzać z wykorzystaniem ultradźwiękowych dyfuzorów zapachowych, które nie niszczą cennych substancji lotnych. Udowodniono, iż naturalny olejek pomarańczowy wykazuje  działanie pobudzające. Dodaje on energii niezbędnej do działania, której często brakuje w okresie jesienno-zimowym. Podobną aktywność posiada również olejek z bergamotki, olejek cytrynowy czy olejek grejpfrutowy. Osobom, które przygotowują się do ważnego egzaminu, czy intensywnie pracują nad projektem, pomóc może olejek rozmarynowy. Poprawia on pamięć i koncentrację.

Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość