materialy/info/med1/6540.jpg

Wydarzenia

Nasiona słonecznika źródłem zdrowia i urody

01.06.2019
autor: materiał partnera
Jak powszechnie wiadomo, dodawanie orzechów oraz nasion do codziennej diety przynosi liczne korzyści dla zdrowia. Jak podaje Instytut Linus Pauling osoby, które spożywają te produkty regularnie, mają m.in. mniejsze ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, a także cukrzycy typu 2. Dodanie nasion słonecznika do diety zwiększa ogólne spożycie orzechów oraz nasion. Nasiona te zapewniają również szczególne korzyści zdrowotne, a to dzięki zawartości wielu cennych składników odżywczych.

Słonecznik jako źródło witaminy E

Nasiona słonecznika przyczyniają się do zapewnienia wymaganego dziennego spożycia witaminy E, czyli rodziny składników odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach. Witamina E pomaga chronić komórki przed wolnymi rodnikami, czyli substancjami chemicznymi, które utleniają i uszkadzają białka, błony komórkowe oraz komórki DNA. Pochodząca z nasion słonecznika witamina E wspomaga również zdrowie krwioobiegu, pomagając w tworzeniu czerwonych krwinek. 35 g łuskanego słonecznika zawiera 10 mg witaminy E, czyli dwie trzecie zalecanej dziennej dawki tej ważnej dla zdrowia substancji odżywczej.

Cenna witamina B1, czyli tiamina

Nasiona słonecznika oferują również korzyści dla zdrowia, dzięki zawartości witaminy B1, czyli tiaminy. Tiamina aktywuje enzymy w komórkach, tym samym wspomaga reakcje chemiczne, których komórki potrzebują do prawidłowego funkcjonowania. Uzyskanie wystarczającej ilości tiaminy pomaga uzyskać energię z pożywienia i produkować kwasy nukleinowe, czyli budulec, który tworzy DNA. Według Linus Pauling Institute mężczyźni potrzebują ok. 1,2 mg tiaminy każdego dnia, a kobiety potrzebują ok. 1,1 mg. Każde 35 g łuskanego słonecznika zapewnia 0,4 mg tiaminy.

Miedź to kolejny ważny minerał

Jedząc słonecznik, dostarcza się do organizmu miedź, która ma korzystny wpływ na skórę oraz włosy. Według Linus Pauling Institute spożywanie 35 gramów łuskanego słonecznika dostarcza się organizmowi 512 µg miedzi, czyli ponad połowę z 900 µg zalecanej dziennej dawki. Organizm wykorzystuje miedź m.in. do wytwarzania melaniny, czyli białka pigmentu, które pomaga skórze i włosom w uzyskaniu koloru. Cząsteczki melaniny pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe ze słońca, chroniąc przed uszkodzeniem tkanek, które wynika z ekspozycji na słońce. Miedź wspomaga metabolizm, tym samym pomaga komórkom wytwarzać energię.

Nasiona słonecznika stają się coraz bardziej popularne w zdrowej diecie

Włączenie nasion słonecznika do codziennej diety może być bardzo proste. Wystarczy zwykłymi nasionami lub prażonymi posypać sałatkę. Można również wykorzystać je w bardziej kreatywny sposób, na przykład dodając nasiona słonecznika do kanapek z tuńczykiem, kurczakiem, jajkiem lub sałatką z ciecierzycy. Dobrym pomysłem jest również namoczenie nasion słonecznika przez noc w wodzie, po czym zmiksowanie ich i dodanie do zupy. W ten sposób zmieni się jej teksturę i jednocześnie doda składniki odżywcze. Można również zmielić nasiona słonecznika, aby stworzyć własne masło z nasion słonecznika, alternatywę dla masła orzechowego.

Przypisy

https://www.olej.edu.pl/nasiona-slonecznik/

Blount R (6 October 1980), "The Seeds Of Content", Sports Illustrated

Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Helianthus (ang.), The Compleat Botanica

 

WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Walcarki do blachy - jak działają i do czego służą?

Walcarki do blachy - jak działają i do czego służą?

zobacz więcej
Wygoda i komfort w jednym – jak dobrać odpowiednie legginsy do biegania pod Twoje wymagania?

Wygoda i komfort w jednym – jak dobrać odpowiednie legginsy do biegania pod Twoje wymagania?

Bieganie to jeden z najbardziej popularnych sportów na świecie, który nie wymaga skomplikowanego sprzętu ani specjalnego miejsca do treningu. Wystarczą wygodne buty i odpowiednia odzież, aby cieszyć się tą aktywnością o każdej porze roku. Szczególnie ważnym elementem garderoby każdego biegacza są odpowiednio dobrane legginsy, które zapewniają swobodę ruchów i komfort podczas treningu. Właściwy wybór legginsów do biegania może znacząco wpłynąć na jakość i przyjemność z treningu, dlatego warto poświęcić chwilę, aby dobrać je idealnie do swoich potrzeb.
zobacz więcej
Porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak powinno się postępować z odpadami!

Porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak powinno się postępować z odpadami!

Wiosna stanowi jedną z najlepszych pór roku na dokonanie diametralnych porządków w ogrodzie – tak, by latem móc cieszyć się pięknem zielonej przestrzeni pełnej kwiatów, a także przydomowych upraw. Aura tej pory nierzadko zachęca nawet największych wielbicieli czterech ścian do przebywania na zewnątrz, zaś przestrzeń zaniedbana w czasie zimy zdecydowanie potrzebuje konkretnego uporządkowania. To właśnie po zimie ogrodowe rośliny budzą się do życia; inne niszczone są przez mrozy, brak światła słonecznego oraz nadmierną wilgoć. W efekcie ogród wymaga pracy. Podczas takich prac zazwyczaj powstaje masa odpadów; chociaż intuicja może podpowiadać, że sterta ziemi, kamieni czy gałęzi wcale nie zalicza się do grona śmieci, rzeczywistość jest nieco odmienna. Po wiosennych porządkach pozostać mogą między innymi odpady zielone, wielkogabarytowe oraz inne, których nie da się zaliczyć do żadnej kategorii. Już dziś dowiedz się, jak charakteryzować dane pozostałości po sprzątaniu ogrodu, a także co konkretnie zrobić, by pozbyć się ich z ogrodu.
zobacz więcej
Fundacja ProKolej wnioskuje przywrócenie stacji Dalekie. Jest reakcja PKP

Fundacja ProKolej wnioskuje przywrócenie stacji Dalekie. Jest reakcja PKP

Kłopoty z przepustowością, niska elastyczność rozkładu jazdy, wydłużone postoje pociągów towarowych obsługujących elektrownię i przemysł w Ostrołęce – to rzeczywistość na linii kolejowej Tłuszcz – Wyszków – Ostrołęka. Fundacja ProKolej zwróciła się do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o podjęcie działań w tej sprawie i otrzymała obiecującą odpowiedź. Chodzi o przywrócenie do eksploatacji stacji Dalekie.
zobacz więcej