Narodowe Czytanie "Kordiana" w wyszkowskim parku (FOTO)

Wydarzenia

Narodowe Czytanie "Kordiana" w wyszkowskim parku (FOTO)

11.09.2024
autor: Elżbieta Szczuka
Na Narodowe Czytanie po raz trzynasty zaprosiła wyszkowian Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, tym razem czytany był „Kordian” Juliusza Słowackiego (1809-1849). Dramat opublikowany w 1834 r. w Paryżu odnosi się do powstania listopadowego, przygotowań do zamachu na cara i kwestii narodowowyzwoleńczej. Tegoroczna impreza odbyła się w Parku Karola Ferdynanda Wazy, wystąpili aktor Michał Chruściel i pianista Piotr Lewandowski.
 
Przybyłych na imprezę w sobotnie popołudnie 7 września powitała dyrektorka biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. Wydarzenie symbolicznie otworzyli burmistrz Piotr Płochocki i jego zastępczyni Alicja Staszkiewicz - nasza „para prezydencka”, jak określiła pani dyrektor.
W rolę Kordiana wcielił się 30-letni aktor telewizyjny Michał Chruściel.
- Wybrałam dla państwa tylko fragment, bo nie ma tu warunków, by zaprezentować cały utwór – oceniła prowadząca. - Ale wspaniały fragment. Jest to monolog Kordiana na szczycie góry Mont-Blanc, który jest porównywany z Wielką Improwizacją Konrada z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza.
Dodała, że choć „Kordian”, jedno z arcydzieł polskiej literatury romantycznej, został napisany 190 lat temu, wiele treści nadal jest aktualnych. Imię Kordian, wymyślone przez Juliusza Słowackiego, oznacza człowieka kierującego się sercem („cor” po łacinie znaczy serce, z greckiego - „kardia”). 
Odpowiednikiem góry Mont-Blanc był w Wyszkowie pagórek w parku - to na nim, czytając monolog Kordiana, stał Michał Chruściel.
Piękną, chwytającą za serce muzykę zagrał na pianinie wyszkowianin Piotr Lewandowski. Były to jego improwizacje, nawiązujące do muzyki Chopina i Beethovena.
Niespodziankę dla przybyłych przygotował wyszkowski Dom Dziennego Pobytu „Senior”. Seniorzy, do których przyłączyła się publiczność, zatańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara.
Tradycyjnie na przyniesionym egzemplarzu książki można było otrzymać pamiątkową pieczęć. 
Przypomnijmy, że akcję Narodowe Czytanie, promującą polską kulturę i literaturę oraz czytelnictwo, zainicjował w 2012 r. prezydent RP Bronisław Komorowski wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano utwory Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Marii Konopnickiej, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Elizy Orzeszkowej, Gabrieli Zapolskiej. W 2020 r. lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. 
W tym roku do Kancelarii Prezydenta RP napłynęło ponad 5 tysięcy zgłoszeń z Polski i całego świata. „Kordian” był czytany w 60 państwach. W powiecie wyszkowskim Narodowe Czytanie odbyło się również w gminach Zabrodzie, Długosiodło i Brańszczyk.
Boże Narodzenie - Zabrodzie
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość