Nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego (FOTO)

Wydarzenia

Nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego (FOTO)

27.03.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
Artyści, sportowcy, społecznicy, przedsiębiorcy wypełnili salę widowiskową WOK „Hutnik” podczas gali wręczenia Nagród Starosty Powiatu Wyszkowskiego za rozwój i promocję powiatu w roku 2023. Nagrody główne powędrowały do: Jerzego Sitka, Barbary Pędzich-Ciach, UKS Olimp Wyszków, Stowarzyszenia „Wspólna Przyszłość” oraz Urszuli Popławskiej - Gospodarstwo Edukacyjne Cuda i Wianki w Kicinach.
 
W sumie 13 nagród zostało wręczonych w 5 kategoriach: kultura i sztuka, kultura fizyczna i sport, pomoc społeczna i zdrowie, działalność społeczna i wolontariat oraz rozwój gospodarczy powiatu. I nagroda wynosi 3.000 zł, II nagroda - 2.000 zł, III nagroda - 1.500 zł. Unikatowe upominki przygotowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, które w tym roku obchodzą 20-lecie działalności.
Po raz czwarty kapitule przewodniczył wicestarosta Leszek Marszał. W jej skład weszli również: przewodnicząca rady powiatu Ewa Bartosiewicz, dyrektor PCPR Katarzyna Kacpura, dyrektor M-GBP Małgorzata Ślesik-Nasiadko, prezes Spółdzielni Socjalnej „Integracja” Paulina Turek, członkowie zarządu powiatu Bogdan Pągowski i Paweł Deluga oraz naczelnik wydziału promocji Ewa Michalik. 
W tym roku wpłynęło 39 wniosków. - Najwięcej w kategorii sportowej. Najdłużej kapituła obradowała, żeby dojść do konsensusu – zdradził Leszek Marszał. - Zdarzyło się, że były głosowania 4:3, ale w duchu zasad fair play. Mam nadzieję, że dzisiejsze wyniki będą dla niektórych początkiem drogi, odwdzięczeniem się za wiele lat pracy społecznej, sportowej, kulturalnej, za to, czym państwo się zajmujecie i z czego Powiat Wyszkowski może być bardzo dumny. 
 
Kategoria działalność społeczna i wolontariat
I nagroda - Jerzy Sitek
Każdego roku organizuje kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze turystycznym, z których fotorelacje zamieszcza w mediach społecznościowych, promując tereny powiatu wyszkowskiego. Dzieli się swoją szeroką wiedzą, ukazując uczestnikom wypraw walory przyrodnicze i historyczne powiatu wyszkowskiego. Regularnie prowadzi działania z seniorami, społecznościami szkolnymi oraz dla rodzin z dziećmi. Od kilkudziesięciu lat związany jest ze środowiskiem harcerzy w formule Leśnej Szkoły.
II nagroda - Koło Gospodyń Wiejskich w Trzciance
Do koła należy 38 osób. Podejmują działania na rzecz integracji społecznej, m.in. udział w otwarciu remizy w Trzciance, akcji „Danie wspólnych chwil” z fundacją Biedronki, warsztatach i szkoleniach. Angażują się w akcje charytatywne, kulturalne oraz krzewią tradycje wśród mieszkańców.
III nagroda - Stowarzyszenie Free Horses Wyszków
Organizatorzy i współuczestnicy imprez charytatywnych. Od 16 lat organizują w Wyszkowie akcję „Motoserce”, której głównym celem jest zbiórka krwi. Włączają się również we współorganizację koncertów w ramach WOŚP. Biorą również udział w wydarzeniach patriotycznych, tj. obchody Święta Niepodległości, czy rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiej.
Pozostali nominowani: Stowarzyszenie Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Leszczydole-Nowinach, Stowarzyszenie Projekt Relacje, Fundacja „Idzik”, Jacek Szymanik, zespół Caritas przy parafii św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku.
 
Kategoria pomoc społeczna i zdrowie
I nagroda - Barbara Pędzich-Ciach, prezes Stowarzyszenia Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi w Plewkach
Realizuje działania z zakresu polityki społecznej i senioralnej poprzez przedsięwzięcia aktywizacyjne i edukacyjne w obszarze międzypokoleniowych warsztatów kulturowych przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu seniorów mieszkających na wsi. Udziela pomocy rodzinom z problemami wychowawczymi. Zajmuje się aktywizacją społeczną i zawodową osób narażonych na wykluczenie społeczne. Nowatorsko działa w zakresie ochrony i promocji zdrowia. Realizuje przedsięwzięcia w zakresie profilaktyki prozdrowotnej, prowadząc Leśne Przedszkole Roisa oraz Leśną Szkołę Roisa.
II nagroda - Klub Amazonek w Wyszkowie
W 2023 r. klub świętował swoje 25-lecie. Od ćwierć wieku wspiera kobiety w walce o zdrowie fizyczne i psychiczne. Panie udzielają sobie wzajemnego wsparcia, mogą liczyć również na wsparcie specjalistów podczas turnusów rehabilitacyjnych, wycieczek integracyjnych itp. Klub działa na rzecz wzrostu świadomości dotyczącej badań profilaktycznych. 
III nagroda – Wyszkowskie Koło Polskiego Związku Niewidomych
Koło liczy 95 osób. W 2023 r. uczestniczyło w m.in. w akcjach: „Naprawdę można”, XX edycji Reha for the Blind in Poland, turnus rekreacyjno-usprawniający, Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Niewidomych, Słabowidzących i Przewodników w Świątyni Opatrzności Bożej, Konferencja Regionalna Fundacji Szansa dla Niewidomych Oddział Warszawski. Członkowie koła i ich opiekunowie mogą liczyć na porady, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, rozliczeniu podatki PIT. Działalność koła przyczynia się do eliminacji przeszkód w dostępie osób z niepełnosprawnością wzrokową do urzędów i obiektów użyteczności publicznej. 
Pozostali nominowani: kierownik DDP „Senior” Dorota Wojtkowska; Aneta Pakieła - Logomedic Poradnia Specjalistyczno-Logopedyczna w Wyszkowie, Dom Emeryta im. Świętego Alojzego Orione.
 
Kategoria kultura fizyczna i sport
I nagroda - UKS Olimp Wyszków, sekcja piłki nożnej Loczki Wyszków
W 2023 r. Loczki Wyszków obchodziły swoje 10-lecie. Drużyna gra w II lidze piłki nożnej kobiet (rozgrywki na poziomie centralnym PZPN); po rundzie jesiennej zajmuje III miejsce w tabeli. W 2023 r. zespół seniorek punktował ze średnią 2,00. Drużyna wzięła udział w 1/32 finału rozgrywek Orlen Puchar Polski. Jedna z zawodniczek została powołana do kadry Polski w beach-soccerze.
Wyszkowskie piłkarki zdobywają wyróżnienia na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Mazowiecki Związek Piłki Nożnej nagrodził klub prawem do zorganizowania Halowych Mistrzostw Mazowsza.
II nagroda - Stowarzyszenie Rhinos Wyszków
W 2023 r. drużyna futbolu amerykańskiego zdobyła wicemistrzostwo II ligi Polskiej Futbol Ligi. Z udziałem Rhinos Wyszków w naszym mieście odbył się Turniej Eliminacyjny w Futbolu Flagowym w ramach Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce. 
Klub promuje wśród młodego pokolenia sport, organizując cykliczne zajęcia, otwarte treningi oraz rekrutacje. Dla swoich kibiców organizuje wyjazdy na mecze i wydarzenia towarzyszące, udostępnia gadżety z logo drużyny oraz włącza się w akcje charytatywne.
III nagroda - Maciej Mędrzycki
Trener UKS Młode Wilki Zabrodzie, nauczyciel wychowania fizycznego, propagator gry w szachy wśród najmłodszych. Podopieczni Macieja Mędrzyckiego biorą udział w licznych turniejach, na których zajmują czołowe miejsca, m.in. I miejsce dziewcząt na XXVI Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży, IV miejsce na Ogólnopolskich Igrzyskach Dzieci w Unihokeju Dziewcząt
Nominowani byli także: Anna Ewa Jagielska, Bartosz Chawłowski, Jakub Skoczeń, Klub Biegacza Wyszków, WKS Stary Mystkówiec, UKS Młode Wilki Zabrodzie, UKS Volley Wyszków, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Brańszczyk - Odnowa, Szymon Godleś.
 
Kategoria kultura i sztuka
I nagroda - Stowarzyszenie Kulturalne „Wspólna Przyszłość”
Od 2015 r. realizuje ciekawe zadania na rzecz mieszkańców powiatu wyszkowskiego. W 2023 r. przeprowadziło projekt związany z poszukiwaniem filmów historycznych z lat 1945-1990 związanych z naszym regionem. Ich prezentacja spotkała się z bardzo dużym odzewem ze strony społeczności lokalnej. Z kolei podczas działań eksploracyjno-poszukiwawczych na terenie Rząśnika członkowie stowarzyszenia odnaleźli wiele cennych artefaktów. Najstarsze znalezisko pochodzi z przełomu IX i X wieku.
II nagroda - ks. Janusz Grygier
Proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mostówce jest pasjonatem i kolekcjonerem modelarstwa kolejowego, cenionym twórcą miniaturowych makiet kolejowych. Zbiory swoje nazwał… „Miniaturowym światem księdza Janusza”. Jego makiety prezentowano m.in. w „Stacji Muzeum” w Warszawie, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, na Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO w Gdańsku
III nagroda - Stowarzyszenie Przyjaciół Rewii Dziecięcej „Sylaba”
Stowarzyszenie zorganizowało trzy spektakle sceniczne, flashmob’a. Tancerze wzięli udział w gali Show European Juggling Convention oraz zdobyli tytuł mistrza świata na World Artistic Dance Federation w kategorii artistic acrobation dance show.
W tej kategorii nominowani byli także: Klub 2012 w Wyszkowie i Andrzej Rębowski; Magdalena Kamińska i Autorska Szkoła Artystyczna „Tomitofa”; Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło; Fundacja „Idzik”; Sebastian Murza.
 
W kategorii rozwój gospodarczy powiatu nie ma nagrody finansowej, a okolicznościowa statuetka. W tym roku odebrała ją, wraz z zespołem, Urszula Popławska - Gospodarstwo Edukacyjne Cuda i Wianki w Kicinach. Ideą gospodarstwa jest krzewienie kultury wsi mazowieckiej poprzez szeroką gamę warsztatów edukacyjnych, które łączą aktywny wypoczynek z promocją dziedzictwa kulturowego. Ma szeroką ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, organizuje spotkania przy muzyce ludowej, warsztaty twórcze i plastyczne, spotkania ze zwierzętami, kuligi i jazdę konną. Promuje lokalne, ekologiczne produkty i trend slow-life.
 
Nagrodę specjalną w wysokości 3.000 zł starosta przyznał WKS Stary Mystkówiec. Młodzi zawodnicy brali udział w turniejach i zawodach, zajmując wysokie miejsca na podium. Grupa orlików brała udział w turnieju noworocznym w Wyszkowie, turnieju w Ciechanowie, Turnieju Europokolenie 2014, zimowej lidze Legia Orlen Cup. Z kolei grupa żaków uczestniczyła w Turnieju Szlakiem Gwiazd Ekstraligi i Turnieju Rakovia Cup w Warszawie.
- Co roku czekamy na tę galę, by pochwalić się najlepszymi z najlepszych - naszymi mieszkańcami czyniącymi dobro, utrwalającymi piękno, historię, tradycję, pokonującymi własne słabości i osiągającymi sukcesy w różnych dziedzinach. Tutaj nie ma przegranych, każdy wygrywa wartością swoich działań i osiągnięć. Ziemia wyszkowska ma wspaniałych ambasadorów – wszystkich nominowanych chwalił starosta Wojciech Kozon.
Pochwalić należy także artystów, którzy wystąpili podczas gali, a ponieważ odbyła się pierwszego dnia wiosny, koncert nosił tytuł „Wiosna - ach to ty”. Publiczność wraz Dominikiem Ochocińskim i Jarosławem Praszczałkiem nuciła m.in. „Opowiadaj mi tak” i „Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego, „Byłaś serca biciem” Andrzeja Zauchy i „Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę” Wojciecha Młynarskiego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość