Zakład opiekuńczo-leczniczy AKACJA w Wyszkowie to wyjątkowe miejsce,
gdzie pacjenci otrzymują profesjonalną i serdeczną opiekę.

Założycielka – Małgorzata Suchenek z wielkim zaangażowaniem dba o wysokie standardy świadczenia usług a cały zespół pielęgniarek i opiekunek tworzy przyjazną atmosferę.

Dziękuję za możliwość opieki nad moim mężem Henrykiem Ostasz.

Polecam to miejsce innym rodzinom.

Marianna Ostasz

Nadzieja, że ofiara życia śp. sierżanta Mateusza Sitka przyniesie dobre owoce (FOTO)

Wydarzenia

Nadzieja, że ofiara życia śp. sierżanta Mateusza Sitka przyniesie dobre owoce (FOTO)

13.01.2025
autor: Ordynariat Polowy, opr. SB; fot: Krzysztof Stępkowski
Rodzice, brat oraz babcia śp. sierż. Mateusza Sitka zostali wyróżnieni odznaczeniem honorowym Benemerenti. - Mam wielką nadzieję i o to się modlę, aby testament Mateusza, o którym pani Emilia w czasie pogrzebu wspomniała, był rzeczywiście pamiętany i realizowany w naszej Ojczyźnie, to wezwanie do „odwagi, hartu ducha i niezłomności, dbałości o niepodległą i bezpieczną Ojczyznę, dbałości o Polskę” – podkreślił bp Wiesław Lechowicz.
 
W uroczystości, która odbyła się w katedrze polowej, wzięli udział m.in. Dowódca Operacyjny RSZ i Dowódca Komponentu Lądowego, generałowie, oficerowie, żołnierze Wojska Polskiego z rodzinami, kapelani, pracownicy resortu obrony narodowej, funkcjonariusze służb mundurowych.
W tym roku odznaczeniami Benemerenti uhonorowani zostali: żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z dowódcą gen. bryg. Krzysztofem Stańczykiem, zarząd Fundacji Wspieram Cicho i Skutecznie z prezes Beatą Tumidalską i żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów oraz rodzina śp. sierż. Mateusza Sitka – rodzice Emilia i Grzegorz Sitkowie, brat szer. pchor. Marcin Sitek i babcia Hanna Morka.
Przypomnijmy, że 20-letni sierż. Mateusz Sitek zginął w wyniku ran zadanych przez jednego z migrantów na granicy z Białorusią. Emilia i Grzegorz Sitek otrzymali Benemerenti „za wychowanie syna (…) w duchu wiary w Boga i miłości do Ojczyzny, za przekazaną mu lekcję służby i odpowiedzialności za dobro wspólne”, a także „za nadzieję, która płynie z przykładnego życia rodzinnego”. Złotymi Krzyżami Biskupa Polowego Deo et Patriae odznaczeni zostali rodzice zmarłego żołnierza, a także jego brat Marcin – szeregowy podchorąży z Wojskowej Akademii Technicznej i babcia Hanna.
Podczas uroczystości pogrzebowej śp. Mateusza Sitka jego mama Emilia powiedziała: „Nigdy nie wiemy, co przyniesie nam jutro. Jedyne, co możemy, to w pełni wykorzystać każdą sekundę tak, aby być z siebie dumnym. Duma to właściwe słowo. To uczucie towarzyszyło naszemu synowi, gdy wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. Spełniał swoje największe marzenie. W jego realizacji pomogła mu odwaga, hart ducha i niezłomność. Mateusz pozostawił testament każdemu Polakowi: dbałość o niepodległą i bezpieczną ojczyznę, dbałość o Polskę”.
Przyznając Rodzicom sierżanta Mateusza Sitka wyróżnienie Benemerenti, pragnę wyrazić moje najwyższe uznanie dla państwa Emilii i Grzegorza Sitków za wychowanie i przygotowanie Syna do służby wojskowej w duchu wartości wypisanych na wojskowych sztandarach: «Bóg – Honor – Ojczyzna». Dziękuję również pozostałym członkom Rodziny, zwłaszcza pani Hannie Morka – babci i bratu – Marcinowi. (…) Wręczeniu tego wyróżnienia towarzyszy nadzieja, że ofiara życia śp. sierżanta Mateusza Sitka przyniesie dobre owoce. Niech będzie inspiracją dla żołnierzy Wojska Polskiego do dalszej, wiernej i wytrwałej służby na rzecz bezpieczeństwa i pokoju, wolności i suwerenności naszej Ojczyzny i naszych granic. Oby uwrażliwiła wszystkich Polaków na troskę o to wszystko, co służy dobru naszej Ojczyzny. Niech pobudza także młodych Polaków do naśladowania Mateusza w jego gotowości do służby najwyższym wartościom. Niech śp. sierżant Mateusz Sitek odpoczywa w pokoju wiecznym, a jego przykład pobudza nas wszystkich do bezinteresownej służby” – w laudacji zapisał bp Wiesław Lechowicz.
Podczas uroczystości zwrócił się do rodziny Sitków: – Rodzicom zmarłego tragicznie Mateusza, państwu Emilii i Grzegorzowi, babci – pani Hannie oraz bratu Marcinowi wyrażam po raz kolejny wyrazy współczucia. Mam wielką nadzieję i o to się modlę, aby testament Mateusza, o którym pani Emilia w czasie pogrzebu wspomniała, był rzeczywiście pamiętany i realizowany w naszej Ojczyźnie, to wezwanie do „odwagi, hartu ducha i niezłomności, dbałości o niepodległą i bezpieczną Ojczyznę, dbałości o Polskę” – podkreślił bp Wiesław Lechowicz.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość