"Nad Niemnem" Wyszków czytał nad Bugiem (FOTO)

Wydarzenia

"Nad Niemnem" Wyszków czytał nad Bugiem (FOTO)

05.09.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
W malowniczej scenerii wyszkowskiego parku i rzeki Bug odbyło się tegoroczne Narodowe Czytanie. Biblioteka Miejska lokalizację wybrała nieprzypadkowo, bo lekturą tegorocznej akcji jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Warto wspomnieć, że sceny do popularnej ekranizacji książki powstały właśnie m.in. nad Bugiem.
 
Powieść „Nad Niemnem” po raz pierwszy ukazała się w 1888 r. Żadna inna książka Elizy Orzeszkowej nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów, a popularnością i uznaniem czytelników cieszy się do dziś. Za jedną z najlepszych ekranizacji polskiej literatury uznaje się film „Nad Niemnem” Zbigniewa Kuźmińskiego z lat 80. XX wieku.
Wyjątkowy klimat powieści i filmu można było poczuć w piątkowy wieczór podczas wyszkowskiego Narodowego Czytania - nie tylko dzięki samym fragmentom książki, których publiczność wysłuchała w wyjątkowej scenerii, w parku nad Bugiem, ale też muzyce i pływającym po rzece łodziom. Wśród kajaków i pontonów wzrok przyciągała szczególnie tradycyjna pychówka, którą z Brańszczyka przypłynął Jan Szymanik z małżonką. Dzięki stylizacji do złudzenia przypominali pływających po Niemnie Jana Bohatyrowicza i Justynę Orzelską.
„Nad Niemnem” jest powieścią wielowątkową. Mamy w niej miłość, która przezwycięża wiele trudności, istotne nawiązania do powstania styczniowego, ale też wyraźnie zarysowany konflikt pokoleń. Właśnie ten ostatni motyw wybrali Roman Szymanik i Oliwier Ciskowski. Przeczytali jeden z ważniejszych fragmentów powieści, w którym Benedykt Korczyński i jego syn Witold naprawiają swoją skomplikowaną i trudną relację.
Wspaniałym uzupełnieniem były muzyczne występy Grupy Teatralnej „Domino” z Domu Dziennego Pobytu „Senior” oraz chóru parafii św. Wojciecha pod kierunkiem Krzysztofa Zacharskiego. W repertuarze nie mogło zabraknąć staropolskiej pieśni „Ty pójdziesz górą”, którą Eliza Orzeszkowa przytacza w swojej powieści i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych filmowych melodii. 
Za zorganizowanie Narodowego Czytania wielkie podziękowania dla Biblioteki Miejskiej. Było po prostu pięknie.
 
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość