"Nad Niemnem" Wyszków czytał nad Bugiem (FOTO)

Wydarzenia

"Nad Niemnem" Wyszków czytał nad Bugiem (FOTO)

05.09.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
W malowniczej scenerii wyszkowskiego parku i rzeki Bug odbyło się tegoroczne Narodowe Czytanie. Biblioteka Miejska lokalizację wybrała nieprzypadkowo, bo lekturą tegorocznej akcji jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Warto wspomnieć, że sceny do popularnej ekranizacji książki powstały właśnie m.in. nad Bugiem.
 
Powieść „Nad Niemnem” po raz pierwszy ukazała się w 1888 r. Żadna inna książka Elizy Orzeszkowej nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów, a popularnością i uznaniem czytelników cieszy się do dziś. Za jedną z najlepszych ekranizacji polskiej literatury uznaje się film „Nad Niemnem” Zbigniewa Kuźmińskiego z lat 80. XX wieku.
Wyjątkowy klimat powieści i filmu można było poczuć w piątkowy wieczór podczas wyszkowskiego Narodowego Czytania - nie tylko dzięki samym fragmentom książki, których publiczność wysłuchała w wyjątkowej scenerii, w parku nad Bugiem, ale też muzyce i pływającym po rzece łodziom. Wśród kajaków i pontonów wzrok przyciągała szczególnie tradycyjna pychówka, którą z Brańszczyka przypłynął Jan Szymanik z małżonką. Dzięki stylizacji do złudzenia przypominali pływających po Niemnie Jana Bohatyrowicza i Justynę Orzelską.
„Nad Niemnem” jest powieścią wielowątkową. Mamy w niej miłość, która przezwycięża wiele trudności, istotne nawiązania do powstania styczniowego, ale też wyraźnie zarysowany konflikt pokoleń. Właśnie ten ostatni motyw wybrali Roman Szymanik i Oliwier Ciskowski. Przeczytali jeden z ważniejszych fragmentów powieści, w którym Benedykt Korczyński i jego syn Witold naprawiają swoją skomplikowaną i trudną relację.
Wspaniałym uzupełnieniem były muzyczne występy Grupy Teatralnej „Domino” z Domu Dziennego Pobytu „Senior” oraz chóru parafii św. Wojciecha pod kierunkiem Krzysztofa Zacharskiego. W repertuarze nie mogło zabraknąć staropolskiej pieśni „Ty pójdziesz górą”, którą Eliza Orzeszkowa przytacza w swojej powieści i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych filmowych melodii. 
Za zorganizowanie Narodowego Czytania wielkie podziękowania dla Biblioteki Miejskiej. Było po prostu pięknie.
 
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Umowa spółki — co powinna zawierać?

Umowa spółki — co powinna zawierać?

Bez wątpienia umowa spółki jest fundamentem działalności wspólników i określa wiele istotnych aspektów funkcjonowania firmy. W praktyce tworzenie jej jest bardzo ważnym etapem dla przedsiębiorców, który wymaga precyzyjnego opracowania i zrozumienia. Co ważne, jej sporządzenie, jak i podpisanie powinno odbywać się w obecności notariusza. Wyjaśniamy dzisiaj, co powinna zawierać umowa spółki, aby zapewnić jasność i pewność prawną. Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do jej sporządzenia
zobacz więcej
Finanse publiczne – co warto o nich wiedzieć?

Finanse publiczne – co warto o nich wiedzieć?

Wiedza na temat finansów publicznych jest kluczowa dla zrozumienia sposobu działania polskiej gospodarki. Pochodzenie środków finasowych zasilających budżet państa czy też zjawisko inflacji to elementy, których świadomość jest istotna i zarazem niewystarczająca do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego też w niniejszym artykule przyjrzymy się kluczowym zaganieniom związanym z finansami publicznymi i przybliżymy ich prawne uzasadnienie.
zobacz więcej
Na stadionie i pływalni szykują się spore inwestycje

Na stadionie i pływalni szykują się spore inwestycje

Wymiana nawierzchni orlika na stadionie miejskim i wentylacji na hali basenowej oraz remont przebieralni na pływalni wraz z wymianą szafek - te inwestycje Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji wykona dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu oraz wkładowi własnemu gminy Wyszków.
zobacz więcej
Senator Koc o Polskim Ładzie

Senator Koc o Polskim Ładzie

Przed powstającą przy CEZiU Kopernik halą sportową Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konferencję prasową, by opowiedzieć o Polskim Ładzie.
zobacz więcej