Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/7026.jpg

Wydarzenia

Na ruinach naszego miasta… (foto)

09.09.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
W pierwszych dniach II wojny światowej, 8 września 1939 r., wysadzone zostały oba wyszkowskie mosty. W minioną niedzielę, w 80. rocznicę tych wydarzeń, na placu Miejskim otwarta została plenerowa wystawa „Wyszków czasów II wojny światowej”. Można zobaczyć m.in. zdjęcia Niemców, którzy fotografowali się na ruinach naszego miasta.
 
W organizację niedzielnej uroczystości włączyli się uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5, którzy już przed południem przypominali przechodniom o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przypinając im biało-czerwone wstążeczki. Rozdawali ulotki, w których można przeczytać m.in. o tym, jak w naszym mieście toczyły się wojenne zmagania. Przebrali się nawet w stroje z tamtego okresu, mieli transparenty z napisami „Pokój” i „Nigdy więcej wojny” oraz chorągiewki w narodowych barwach. Nad organizacją happeningu czuwały nauczycielki Krystyna Szczuka-Wiśniewska i Lucyna Wilczyńska.
Uroczystość na pl. Miejskim rozpoczęło otwarcie plenerowej wystawy „Wyszków czasów II wojny światowej” przygotowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Regionalista Mirosław Powierza przypomniał, że najcięższe bombardowanie Wyszkowa miało miejsce 5 września. - W książce „Wrześniowe drogi” Bogusław Cereniewicz opisuje Wyszków jako jedną wielką kulę ognia. Wyszków był miastem bardzo ładnym, co mogliście państwo zobaczyć na naszych poprzednich wystawach. Wszystko zostało zniszczone, a najbardziej ucierpiało centrum, rynek - opisywał. - Ta wystawa powstała dzięki zbiorom zgromadzonym w bibliotece, dzięki darczyńcom - wyszkowianie nie żałują fotografii. Większość fotografii zgromadzonych na dzisiejszej wystawie to zdjęcia wykonane przez tych barbarzyńców, Niemców. Fotografując się na ruinach Wyszkowa, wysyłali zdjęcia swoim rodzinom na pamiątkę tego, co tu uczynili. Różne są zdania, dlaczego Wyszków był tak zbombardowany. Jedną z hipotez jest to, że znajdowały się tu mosty, przez które ci barbarzyńcy mogli szybko dojść i zdobyć stolicę Warszawy. Bombardowali przyczółki, żeby złamać wolę obronną.
W dniach 8 - 10 września 1939 r. toczyły się zacięte walki 1 Dywizji Piechoty Legionów z Grupy Operacyjnej „Wyszków” (dowodzonej przez gen. bryg. Wincentego Kowalskiego) z Niemcami próbującymi forsować Bug. 8 września ok. godz. 18, po wycofaniu wojsk polskich na przeciwległy brzeg rzeki Bug, saperzy z GO „Wyszków” wysadzili mosty drogowy i kolejowy. Wieczorem miasto opanowały wojska niemieckie.
Mirosław Powierza zachęcał nie tylko do oglądania zgromadzonych na wystawie zdjęć, ale też czytania wspomnień mieszkańców Wyszkowa - świadków tego, co działo się tu podczas wojny.
W niedzielę Gmina Wyszków zaprosiła również na koncert patriotyczny w wykonaniu solistów Anny Nadwodnej i Krzysztofa Ciupińskiego-Świątka oraz pianisty Adama Sychowskiego.
Look - Oferta wakacyjna na okulary przeciwsłoneczne
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Co musisz wiedzieć na temat żarówek LED? Sprawdź najważniejsze informacje przed zakupem!

Co musisz wiedzieć na temat żarówek LED? Sprawdź najważniejsze informacje przed zakupem!

Żarówki LED stanowią obecnie jedno z najczęściej spotykanych źródeł światła w domach oraz mieszkaniach. Wszystko to z powodu ich licznych walorów, takich jak energooszczędność, długie działanie oraz możliwość poddania ich recyklingowi. To właśnie za ich pomocą możliwe jest zrealizowanie dowolnych scenariuszy świetlnych, które nie tylko atrakcyjnie prezentują się we wnętrzu, lecz także tworzą doskonałą kompozycję wraz z systemem inteligentnego domu. Diody LED przeznaczone są do zasilania prądem o niskim i bezpiecznym napięciu, posiadając w swojej obudowie przetwornicę impulsową. Żarówki wykonane w technologii LED stanowią innowacyjną, a przy tym także energooszczędną konstrukcję. Na inwestycję w wymianę oświetlenia na LED-owe decyduje się coraz więcej osób. Już dziś poznaj ich zalety.
zobacz więcej
Dwa groźne zdarzenia. Kierowcy rozbili się na drzewach (FOTO)

Dwa groźne zdarzenia. Kierowcy rozbili się na drzewach (FOTO)

W niedzielę wieczorem i w poniedziałek rano na terenie gminy Długosiodło doszło do dwóch poważnych zdarzeń drogowych. W obu przypadkach kierowcy uderzyli w drzewa.
zobacz więcej
Rotomoulding na zamówienie. Jak znaleźć rzetelnego partnera produkcyjnego?

Rotomoulding na zamówienie. Jak znaleźć rzetelnego partnera produkcyjnego?

Usługi formowania rotacyjnego, szerzej znanego jako rotomoulding, cieszą się dziś olbrzymim powodzeniem w wielu branżach. Coraz większa liczba przedsiębiorców postanawia bowiem zainwestować w tę metodę przetwarzania tworzyw sztucznych – wszystko to za sprawą między innymi niskiego kosztu form i narzędzi, braku szwów oraz jednorodnej grubości ścianek, a także możliwości produkcji dużych i skomplikowanych kształtów.
zobacz więcej
Koncert Uwielbienia w sanktuarium św. Rodziny (FOTO)

Koncert Uwielbienia w sanktuarium św. Rodziny (FOTO)

Wieloletnią tradycją sanktuarium św. Rodziny są koncerty uwielbienia, które zawsze odbywają się w Boże Ciało. - Niech to będzie więcej niż koncert – do wspólnej modlitwy, refleksji i zawierzenia Bogu zachęcali wykonawcy.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom