Na cmentarzu załóż maseczkę - zachęca sanepid

Wydarzenia

Na cmentarzu załóż maseczkę - zachęca sanepid

29.10.2021
autor:
Nie ma obecnie obowiązku noszenia maseczki na otwartej przestrzeni. Zachęcam jednak Państwa do założenia maseczki podczas wizyty na cmentarzu - przed obchodami Wszystkich Świętych apeluje szef mazowieckiego sanepidu.
 
Szanowni Państwo,
nadchodzący weekend może mieć kluczowe znaczenie dla tempa wzrostu zachorowań na COVID-19. Obecna sytuacja jest bardzo trudna. Zakażeń przybywa lawinowo i spodziewamy się kolejnych wzrostów w najbliższych tygodniach. 
Województwo mazowieckie znajduje się na czele regionów Polski, gdzie odnotowuje się najwyższe liczby nowych zakażeń. Wariant Delta, który zdominował cały świat, może zainfekować także osoby zaszczepione. Na szczęście szczepienie ratuje przed ciężkimi objawami tej choroby.
W najbliższych dniach będziemy odwiedzać groby naszych rodzin, bliskich i przyjaciół. Będziemy przemieszczać się między miastami, będziemy spotykać się w gronie bliższej i dalszej rodziny, będziemy masowo odwiedzać cmentarze w całym kraju. 
Dlatego, w imieniu własnym i wszystkich pracowników Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej, którzy bez przerwy (w trybie 24 h/dobę) pracują nad zwalczaniem epidemii, prowadząc nadzór sanitarny związany z dochodzeniami epidemiologicznymi, nakładanymi kwarantannami, kieruję do Państwa apel z prośbą o wyjątkową wrażliwość i solidarność społeczną w tych dniach, o rozwagę i respektowanie obowiązujących przepisów mających ograniczać epidemię.
Dziękuję wszystkim, którzy mimo uciążliwości, podchodzą do ograniczeń z powagą i zrozumieniem sytuacji oraz uwzględniają w swoim postępowaniu kontekst etyczny, jakim jest ponoszenie odpowiedzialności za zdrowie swoje i bliskich, a także innych osób. 
Przepisy przeciwepidemiczne zostały ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju. Stan epidemii nie został odwołany! 
Nie ma obecnie obowiązku noszenia maseczki na otwartej przestrzeni. Zachęcam jednak Państwa do założenia maseczki podczas wizyty na cmentarzu. Bądźmy świadomi, że będzie trudno zachować w tych miejscach dystans społeczny. A tłum to otwarte wrota do rozprzestrzeniania się zakażenia. Jedna osoba zakażona wariantem Delta może roznieść zakażenie na 6-7 osób przebywających w pobliżu, jeśli nie ma zakrytego nosa i ust. 
Maseczki nośmy prawidłowo – zakrywając nos i usta. Noszenie maseczki pod nosem nie przynosi spodziewanej ochrony! Natura rozprzestrzeniania się wirusa jest taka, że odkryty nos ponad założoną maseczką rozprowadza aerozol powietrza wraz z wirusami na znaczną odległość. Jest to szczególnie niebezpieczne w środkach komunikacji i we wszelkich zamkniętych pomieszczeniach. Nosimy maseczkę wówczas, kiedy jest obok nas grupa ludzi, których statusu zdrowia nie znamy. 
Jeśli mamy jakiekolwiek objawy infekcji typu: duży ból głowy, uciążliwy katar, objawy definiowane jako grypa czy przeziębienie – zostańmy w domu, nie spotykajmy się z bliskimi, skontaktujmy się z lekarzem i wykonajmy niezbędne badania, by sprawdzić, czy nie jest to COVID-19.
Chrońmy siebie i bliskich przed zakażeniami!
Dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz
Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Kto może być naszym obrońcą w sądzie?

Kto może być naszym obrońcą w sądzie?

W świecie prawa, często pojawia się pytanie: kto może nas reprezentować w sądzie? Choć pierwsza myśl kieruje nas ku adwokatom i radcom prawnym, rzeczywistość jest znacznie bardziej zróżnicowana. Reprezentacja prawna nie ogranicza się bowiem tylko do osób o formalnym prawniczym wykształceniu. Ten artykuł ma na celu przybliżenie różnych możliwości reprezentacji w sądzie, ukazując, że pomoc prawną możemy otrzymać także od innych, często nieoczekiwanych stron.
zobacz więcej
Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number to numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony przez producenta. Współcześnie składa się on z 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Jest to światowy standard w dziedzinie motoryzacji, który pozwala kierowcy pozyskać wiele bezcennych informacji – zwłaszcza na etapie zakupu samochodu. Dlaczego ważne jest sprawdzanie auta po VINie przed zakupem? Co możemy się z niego dowiedzieć?
zobacz więcej
Wpływ pożyczek online na zdolność kredytową

Wpływ pożyczek online na zdolność kredytową

Rozważasz pożyczkę online, ale zastanawiasz się, jak może ona wpłynąć na Twoją zdolność kredytową? Jest to ważne pytanie, które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji. Zdolność kredytowa to kluczowy element Twojego profilu klienta banku, który decyduje o możliwościach uzyskania finansowania w przyszłości. W tym artykule przyjrzymy się, jak pożyczki online, takie jak te oferowane przez pośrednika pożyczkowego Flotino, mogą wpłynąć na Twoją zdolność kredytową i co możesz zrobić, aby utrzymać ją na dobrym poziomie.
zobacz więcej
W walentynkowy wieczór ugodził partnerkę nożem

W walentynkowy wieczór ugodził partnerkę nożem

Dramatycznego przebiegu nabrał walentynkowy wieczór 46-letniej kobiety i jej 54-letniego partnera. Dźgnięta nożem kobieta trafiła do szpitala, a mężczyzna do aresztu.
zobacz więcej